Dobre praktyki współpracy dziennikarzy i dziennikarek z organizacjami strażniczymi
Dokumentowanie przypadków mowy nienawiści w internecie i zapobieganie realnej przemocy, którą może skutkować, to cele łączące media i organizacje strażnicze. Stwarza to olbrzymią przestrzeń do wspólnych działań, jej potencjał nie zawsze jest jednak w pełni wykorzystany. Nowa publikacja Fundacji Reporterów podsumowuje wnioski ze wspólnych spotkań i rozmów oraz przedstawia rekomendacje dobrych praktyk.
Dzięki zaangażowaniu w tematy ważne społecznie Fundacja Reporterów zderzyła się z problemem: w Polsce marnowany jest potencjał możliwej współpracy mediów i organizacji NGO, zwłaszcza watchdogowych, które często zajmują się podobnymi tematami (monitorując patologie życia publicznego, walcząc o dostęp do informacji). Dziennikarze i dziennikarki śledcze oraz organizacje strażnicze prowadzące działania w obszarze praw człowieka często mają wspólne cele, a jednocześnie stosunkowo rzadko współpracują.
W 2018 r. Fundacja Reporterów zainicjowała dyskusję w gronie kilkudziesięciu przedstawicieli i przedstawicielek organizacji watchdogowych oraz mediów (pilotażowy projekt „Media & Watchdogs”).
Jednym z celów projektu indEX było podjęcie próby wypracowania zestawu dobrych praktyk innowacyjnej współpracy między redakcjami a NGO-sami. W trakcie organizowanych przez Fundację Reporterów spotkań, warsztatów i webinarów doświadczeniami w tym zakresie dzielili się dziennikarze i dziennikarki, przedstawiciele i przedstawicielki organizacji strażniczych, prawnicy i prawniczki, eksperci i ekspertki z różnych dziedzin.
Z przeprowadzonych ankiet wynika, że uczestnicy i uczestniczki uważają spotkania łączące media i organizacje pozarządowe za potrzebne i ważne; wzmacniające relacje, tworzące przestrzeń do zacieśniania współpracy, a także pomagające identyfikować tematy o kluczowym znaczeniu społecznym.
Więcej: fundacjareporterow.org.
Źródło: Fundacja Reporterów