Dobiega końca realizacja projektu systemowego „Aktywność - szansą na przyszłość”, realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobrym Mieście.
Od maja do października 2009, 69 beneficjentów zakwalifikowanych do projektu w ramach upowszechniania aktywnej integracji odbyło różnorodne szkolenia, warsztaty, spotkania indywidualne. Wśród ogólnej grupy beneficjentów 46 z nich realizowało kontrakty socjalne, natomiast 23 Program Aktywności Lokalnej pod nazwą „Sama decyduję…”
W programie szkoleniowym zastosowane zostały trzy instrumenty aktywnej integracji tj. instrumenty aktywizacji zdrowotnej, instrumenty aktywizacji społecznej, instrumenty aktywizacji zawodowej.
W ramach instrumentów aktywizacji zdrowotnej zrealizowano:
- Trening kompetencji psychospołecznych
W ramach instrumentów aktywizacji społecznej zrealizowano:
- Diagnozę oczekiwań i potrzeb
- Konsultacje indywidualne ze specjalistami : doradcą zawodowym, psychologiem, terapeutą uzależnień
- Trening życiowo- dukacyjny
- Trening wizerunku
- Warsztaty pedagogiki zabawy
- Warsztaty radzenia sobie ze stresem i relaksacji
- Edukacja współuzależnień
- Warsztaty prawa pracy i finansów
- Warsztaty wolontariackie
W ramach instrumentów aktywizacji zawodowej:
- Warsztaty aktywizacji zawodowej
- Warsztaty stymulacyjne dotyczące tworzenia własnej działalności gospodarczej.
W miesiącu listopadzie zrealizowane zostaną ostatnie warsztaty dla grupy 10 kobiet pod nazwą „Szkoła dla rodziców”
Twarde rezultaty projektu osiągnięte na dzień 30.10.2009r.:
- 13 beneficjentów otrzymało zatrudnienie ( umowy-zlecenia, umowy o pracę)
- 7 beneficjentów podjęło naukę
- 17 beneficjentów wykonuje prace społecznie użyteczne.
Beneficjenci projektu mający problemy z zapewnieniem opieki dzieciom podczas udziału w szkoleniach miały możliwość skorzystania z usług świetlicy, w której zajęcia opiekuńczo- wychowawcze prowadziło dwóch pedagogów. W uzasadnionych przypadkach dziećmi zajmowały się również nianie zatrudnione na podstawie umowy- zlecenie.
W projekcie zrealizowane zostały również Działania o charakterze środowiskowym. Wszyscy beneficjenci mieli możliwość wzięcia udziału w dwóch wycieczkach krajoznawczych:
- Gdańsk – Sopot
- Święta Lipka – Gierłoż
oraz w ramach propozycji dotyczących alternatywnych form spędzania czasu wolnego pójść do kina Helios w Olsztynie na film wyświetlany w 3D.
W miesiącu wrześniu podczas obchodów „Dnia chleba” przeprowadzona została akcja wolontarystyczna w partnerstwie z Dobromiejskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych Akcja polegała na zbiórce środków finansowych na leczenie i rehabilitację dobromieszczanina Damiana Maternika. Akcja zorganizowana została po uzyskaniu przez Stowarzyszenie zgody na jej przeprowadzenie. W ramach akcji zorganizowana została loteria fantowa, dystrybucja ciast przygotowanych przez beneficjentki realizujące Program Aktywności Lokalnej „Sama decyduję…”.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobrym Mieście w Dobrym Mieście oraz Dobromiejskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych składa serdeczne podziękowania Piekarni „Złoty Róg” Alicji i Franciszka Siteniom oraz Piekarni Pawła Bednarczyka, Centrum Kultury w Dobrym Mieście, Urzędowi Miejskiemu w Dobrym Mieście, Warmińskiemu Stowarzyszeniu Kobiet, Szkole Podstawowej w Smolajnach, Państwu Justynie i Tomaszowi Jaroszom oraz wszystkim innym osobom, które przyczyniły się do zorganizowania i wsparcia powyżej akcji.
Koordynator projektu
Wioletta Nowak
Projekt "Aktywność - szansą na przyszłość" współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet VII Promocja Integracji Społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.
Źródło: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobrym Mieście