Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Do końca marca mają powstać partnerstwa tematyczne, które będą pracować nad wprowadzeniem w życie zapisów Strategicznej Mapy Drogowej Rozwoju Sektora Obywatelskiego (SMD). Ich plany poznamy podczas konferencji na początku kwietnia. O procesie powstawania partnerstw rozmawiamy z Miłoszem Ukleją, z Punktu Koordynacyjnego SMD przy Sieci SPLOT.
Magda Dobranowska-Wittels: – Podczas konferencji „Rok po OFIP-ie”, w październiku 2015 r., zainicjowano powstanie 20 partnerstw tematycznych (PT), które mają wprowadzać w życie zapisy Strategicznej Mapy Drogowej Rozwoju Trzeciego Sektora. Co się z nimi dzieje obecnie?
Miłosz Ukleja: – Tak, zdecydowano wtedy, że powstanie 20 partnerstw. Podczas konferencji, przy stolikach, w trakcie pracy grupowej, ustalono, kto jest inicjatorem danego partnerstwa tematycznego i kto weźmie udział w tych pracach. Do tych stolików przychodziły różne osoby zainteresowane włączeniem się w partnerstwa lub takie, które chciały się więcej dowiedzieć.
Reklama
Potem, krótko po konferencji, w ramach między innymi projektu „Akademia rzeczników sieci SPLOT”, nadal wspieraliśmy tworzenie tych partnerstw. W projekcie przewidziano pomoc 10 partnerstwom, ale w szkoleniach dotyczących rzecznictwa, które organizowaliśmy latem i wczesną jesienią, brały udział osoby z całej Polski, zainteresowane pracami nie tylko w tych 10 partnerstwach. Wielu działaczy pozarządowych uczestniczyło także w naszych webinariach.
Teraz zadaniem tych grup inicjatywnych jest nawiązać na tyle współpracę, żeby formalnie, do końca marca, powstały partnerstwa.
Kim są inicjatorzy partnerstw? Pojedyncze osoby czy organizacje?
M.U.: – Pojedyncze osoby, które są oczywiście przedstawicielami organizacji. Wszystko jest opisane na nowej stronie strategii sektora: http://mapa3sektora.org.
Co konkretnie powinno się wydarzyć do końca marca?
M.U.: – Grupy założycielskie, złożone z przedstawicieli organizacji pozarządowych, powinny przekształcić się w formalne partnerstwa, które mają porozumienie, czyli deklarację o przystąpieniu do partnerstwa, regulamin i harmonogram działań. Te trzy rzeczy będą przedstawiane na spotkaniu, które chcemy zorganizować 7 kwietnia 2016 r. dla przedstawicieli organizacji pozarządowych i członków partnerstw tematycznych. Spotkanie będzie otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Będziemy o tym informować i zapraszać.
A regulamin to co?
M.U.: – Regulamin funkcjonowania partnerstwa to zasady określające udział członków, czyli ich zadania, sposób realizacji tych zadań, jak partnerstwa chcą pracować, co chcą wypracowywać, jakie mają cele i zasady przystępowania nowych członków.
Czy z tych 20 grup inicjatywnych wszystkie rozpoczęły już działania zmierzające do powołania partnerstw?
M.U.: – Część tak. Niektóre rozpoczęły prace już w grudniu. Najczęściej odbywa się to w ten sposób, że najpierw jest spotkanie inicjujące, na którym przedstawia się propozycję idei i funkcjonowania partnerstwa. Ten etap przygotowawczy jest bardzo istotny z tego względu, że to od członków partnerstwa zależy jakie działania będą prowadzić, jak chcą pracować i jakie efekty chcą osiągnąć. Inicjator spotkania tego nie narzuca, ale stara się odpowiedzieć na potrzeby osób zainteresowanych. A to, że jakieś osoby przyjdą na spotkanie po raz pierwszy, wcale nie oznacza jeszcze, że będą w partnerstwie. Chcą zobaczyć, jakie są pomysły, plany, co można robić. Chcą wnieść swój wkład i przekazać informacje od siebie. Czasami podczas takiego spotkania raz jeszcze opowiadamy o SMD, bo nie wszyscy są z nią do zaznajomieni. O spotkaniach i działaniach PT informujemy na stronie nowastrategiasektora.ngo.pl – są tam wszystkie informacje o bieżących i planowanych wydarzeniach.
Część grup jeszcze się nie spotkała, prowadzi konsultacje, przygotowuje się bardziej do tego, żeby merytorycznie pracować z grupą. Zaprasza potencjalnie zainteresowane organizacje do udziału w partnerstwach. Informujemy o tym przez ngo.pl, ale też poprzez inne organizacje. Sposób włączania jest bardzo szeroki. Chcemy, aby od początku kwietnia partnerstwa pracowały już merytorycznie.
Organizacje są zainteresowane włączaniem się w prace partnerstw? Łukasz Broniszewski, animujący powstanie partnerstwa na rzecz wzmocnienia personelu organizacji oraz wzmacniania organizacji w roli pracodawców miał problemy ze znalezieniem organizacji, które chciały nad tymi tematami pracować...
M.U.: – Ostatecznie było około dzoesięciu osób. To właściwie było spotkanie dwóch partnerstw. W pierwszej części, prowadzonej przez Joannę Kamińską ze Stowarzyszenia Tłok z Torunia, udział wzięły też osoby zainteresowane wypracowaniem rozwiązań sprzyjających niezależności i samowystarczalności organizacji. Kolejne spotkanie obu partnerstw odbędzie się 4 marca 2016 r. w biurze Sieci SPLOT w Warszawie. Z naszych informacji wynika, że różne spotkania, organizowane w Warszawie, ale też w innych miastach cieszą się zainteresowaniem organizacji. Nie zawsze ich przedstawiciele mogą wziąć udział w tych spotkaniach, ale jest oddźwięk.
Organizacje czy osoby, które się zgłaszają, są zainteresowane pracą merytoryczną, czy może chcą się tylko poinformować?
M.U.: – Jedno i drugie. Z jednej strony ludzie przychodzą, żeby sprawdzić i zobaczyć, czym jest partnerstwo tematyczne, jaki ma charakter, jaką formułę proponuje inicjator. Ale z drugiej strony, sporo osób włącza się w rozmowy, które mają charakter merytoryczny. Sprawdzają, co się będzie robić. Organizacje, które przychodzą, chcą zostać.
Jakie to organizacje?
M.U.: – Różne. Mieliśmy spotkania partnerstw, na których były duże warszawskie organizacje, ale mieliśmy też ostatnio kilka takich, którymi interesowały się organizacje z całej Polski. Na spotkaniach, które prowadzili Joanna Kamińska i Łukasz Broniszewski mieliśmy pana z Łomianek, z Gdańska były dwie osoby, z Ostródy jedna pani. Podobnie jest na innych – mamy przedstawicielki i przedstawicieli sektora z całej Polski, szczególnie jeśli spotkania odbywają się poza Warszawą.
Zwracacie koszty za te podróże?
M.U.: – Teraz jeszcze tak, póki realizujemy projekt „Trzeci sektor dla Polski”. Później prace partnerstw będziemy wspierać z projektu systemowego finansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Tam będą już bardzo małe możliwości pokrywania takich kosztów. Ale część z tych spotkań odbywa się w regionach. Na przykład partnerstwo związane z edukacją obywatelską, animowane przez Dorotę Piechowicz. Pierwsze spotkanie odbyło się tutaj, w Warszawie, zaproszeni byli goście, którzy zajmują się edukacją obywatelską na skalę ogólnopolską, ale kolejne działania będą prowadzone regionalnie. Wiem, że Dorota rozmawiała już z kilkoma szkołami, organizacjami i samorządami.
Do końca marca mają powstać formalne partnerstwa. Na początku kwietnia będzie konferencja, podczas której organizacje będą mogły się więcej dowiedzieć o pracach PT i dołączyć do nich. Czy to będzie ostatni moment, żeby się włączyć w ten proces?
M.U.: – Do partnerstwa tematycznego zawsze będzie można się dołączyć. Tylko nie zawsze będzie to taki etap pracy, jak w tej chwili. Nie będzie już ustalania formy działania tylko praca nad treścią, czyli merytoryczne działania. W tej chwili można jeszcze mieć wpływ na to jak partnerstwo jest tworzone: zręby, elementy formalne, czyli na to, o czym mówiłem – porozumienie, strategia, regulamin. Później o tym już się nie będzie dyskutować.
W czasie prac nad SMD była mowa o tym, że jeżeli jakiś temat będzie bardzo kontrowersyjny i większość środowiska nie będzie się w danej sprawie zgadzać, to nim się zajmować nie będą. Czy już na tym etapie można wyłowić takie tematy, co do których organizacje nie są w stanie się porozumieć?
M.U.: – Na razie nie mam sygnałów, żeby ludzie rezygnowali z tematu, bo jest dla nich zbyt kontrowersyjny albo są tak różne zdania, że ciężko im działać. Jeśli coś takiego się pojawi, to dowiemy się tego 7 kwietnia, podczas wspomnianego już otwartego spotkania. Wtedy spotkamy się ze wszystkimi i będziemy mieli od nich informacje.
Dziękuję za rozmowę.
Najbliższe spotkania Partnerstw Tematycznych:
26 lutego 2016: PT 32 – Działania na rzecz rozwoju współpracy z administracją publiczną. Miejsce: Warszawa, biuro Sieci SPLOT
29 lutego 2016: PT 31 – Działania na rzecz rozwoju współpracy z biznesem, w tym w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Miejsce: Warszawa, biuro Sieci SPLOT
4 marca 2016: PT 29 + 30 – Działania na rzecz wypracowania rozwiązań sprzyjających niezależności i samowystarczalności organizacji: pozabudżetowe źródła finansowania i reforma dotychczasowych sposobów finansowania budżetowego (1%, zlecanie zadań) oraz Działania na rzecz wzmacniania personelu organizacji oraz wzmacniania organizacji w roli przyjaznych pracodawców. Miejsce: Warszawa, biuro Sieci SPLOT
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.