Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) to organizacja, która od lat angażuje się w pomoc humanitarną na całym globie. W dzisiejszym świecie, pełnym wyzwań i niesprawiedliwości, coraz więcej osób poszukuje pracy, która pozwoli im wywierać realny, pozytywny wpływ na życie innych. Praca w organizacji humanitarnej, takiej jak Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, to szansa na spełnienie tej aspiracji.
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) to czołowa Polska organizacja zaangażowana w pomoc humanitarną. Prowadzi projekty na trzech kontynentach, a doświadczenie zdobywała na całym świecie. Niesie pomoc najbardziej potrzebującym, niezależnie od ich pochodzenia, rasy, wyznania, czy pozycji społecznej.
Jak wygląda praca w Fundacji?
PCPM działa w wielu regionach świata, takich jak Afryka, Bliski Wschód czy Azja. To szansa na poznanie różnych kultur i globalnych wyzwań. Praca w Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej to nie tylko niesienie pomocy, ale też możliwość bycia częścią czegoś większego. Działania organizacji są ukierunkowane na docieranie do najbardziej potrzebujących, co daje poczucie spełnienia i satysfakcji. To też szansa na ciągły rozwój zawodowy. PCPM prowadzi kilkanaście projektów rocznie i każdy z nich potrzebuje lidera.
– Gdy kieruje się projektem, nudy nigdy nie ma i musisz być gotowy na to, że codziennie może cię coś zaskoczyć. To praca wymagająca, ale niezwykle satysfakcjonująca, ponieważ pracujemy w środowisku międzykulturowym, gdzie uczymy się od siebie nawzajem. Zwłaszcza kiedy spojrzy się wstecz i widzi efekty. Tak jak w Kenii gdzie wspólnie z partnerami wprowadzamy zmiany systemowe, z których będą mogły korzystać kolejne pokolenia – mówi Magda z PCPM.
Jednak żaden koordynator nie obędzie się bez wsparcia “project officera”, który odpowiada za organizację, wspieranie rozliczeń i dopinanie szczegółów wespół z liderem. Jeśli lubisz podróże i pracę w zmieniających się warunkach, PCPM może zaoferować ciekawe możliwości wyjazdowe do krajów, w których prowadzi działania.
– PCPM daje mi unikalną możliwość pracy w moim drugim domu, Kenii, w pionierskim projekcie dającym kwalifikacje zawodowe miejscowym strażakom i strażaczkom – mówi Ola Piotrowska pracująca przy projekcie w Kenii.
Jednak jak w każdej dużej organizacji zakres działań jest szeroki. To pozwala na znalezienie pracy dopasowanej do indywidualnych zainteresowań i kwalifikacji. Można znaleźć zatrudnienie w działach takich jak: logistyka, komunikacja, księgowość, fundraising, czy też w projektach realizowanych w terenie.
Może jednak interesuje cię pomoc bezpośrednia? Jeśli jesteś lekarzem, medykiem, strażakiem, PCPM stworzył jedyny w Polsce Medyczny Zespół Ratunkowy, który w ciągu 48 godzin jest w stanie udać się do najodleglejszych zakątków globu i pomóc osobom dotkniętym katastrofami. Zespół działa na zasadzie wolontariatu. Oferuje szkolenia, możliwość współpracy przy projektach szkoleniowych i możliwość zdobycia doświadczenia w pracy na całym świecie.
PCPM to również idealne miejsce dla osób, które chcą rozwijać karierę w obszarze zarządzania finansami. Organizacja nie może działać bez prężnego działu księgowego, który, zarządza funduszami całej organizacji.
– Żadna organizacja, a zwłaszcza fundacja, bez sprawnych księgowych nie może działać. Praca w organizacji pozarządowej jak PCPM to ogromne wyzwanie, bo nie ma ona pieniędzy jak „tradycyjna” firma. Działamy dzięki donorom prywatnym czy środkom z projektów innych organizacji albo rządów. Ale poczucie, że dzięki naszej pracy możemy pomóc tak wielu osobom, jest warte każdego wysiłku – mówi Kasia, księgowa.
W PCPM w każdej dziedzinie możesz liczyć na współpracę z profesjonalistami.
Wyzwania
Praca w fundacji, która jest bardzo satysfakcjonująca, wiąże się też z obciążeniem. To nie tylko praca pod presją i codzienne wywiązywanie się ze swoich obowiązków, ale też praca z ludźmi i spotkanie się z ludzkim cierpieniem.
Pracownicy PCPM są często pierwszymi, którzy docierają do ludzi poszkodowanych przez wojny, klęski żywiołowe czy choroby. Nieraz wiąże się to z wyjazdami do miejsc dotkniętych kryzysem. Najważniejsza jest ogromna odpowiedzialność za życie, zdrowie i dobrostan osób, którym się pomaga.
– Podczas mojej już ponad 2-letniej pracy w PCPM byłem w Ukrainie kilkanaście razy. Jeździłem do miejsc zniszczonych, do osób, które żyją tylko dzięki pomocy humanitarnej. Często rozmowy były ciężkie, jednak zawsze biła z nich serdeczność, co dawało mi siłę do dalszej pracy – mówi Michał koordynator projektu ukraińskiego.
Szukamy osób z różnorodnymi umiejętnościami, od specjalistów ds. logistyki po ekspertów w dziedzinie komunikacji. Jeśli posiadasz doświadczenie w pracy humanitarnej, zarządzaniu projektami lub chcesz wykorzystać swoje umiejętności językowe, to zachęcamy do kontaktu.
Wszystkie informacje dotyczące aktualnych rekrutacji znajdziesz na naszej stronie internetowej: [link do strony z ofertami pracy]. Czekamy na Twoje zgłoszenie!
Źródło: Fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej"