NGO.pl: Zauważyliście? Obok naszego logo ngo.pl widnieje zielona wstążeczka. Jak twierdzi Google, ma wiele znaczeń, ale dla nas, redakcji ngo.pl – najmocniejsze jest jedno skojarzenie.
Obwodnicę zbudowano w roku 2014 – biegnie inną trasą. Była tańsza, finansowo wsparła ją Komisja Europejska, spowodowała mniej wysiedleń. Unikalne torfowiska ocalały.
Wydawało się – i takie były publicystyczne komentarze – że politycy nauczyli się, że przyrody nie można lekceważyć.
Sytuacja się powtarza. Tym razem w Puszczy
Niestety. Sytuacja się powtarza: ten sam minister w tej samej części Polski. Jan Szyszko dopuścił zwiększenie wycinki drzew w unikalnej przyrodniczo Puszczy Białowieskiej – jednym z cenniejszych dóbr narodowych. Protestują organizacje ekologiczne i obywatele. Protestuje Komisja Europejska, która znów skierowała sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Protestujemy i my, redakcja ngo.pl, gdyż uważamy, że Puszcza Białowieska jest dobrem wspólnym – nas, obywateli i obywatelek, nie należy do żadnego rządu. Należy ją chronić.
Aktualizacja
„Trybunał Sprawiedliwości UE wydał zakaz wycinki w Puszczy Białowieskiej – piły i harwestery muszą zostać wstrzymane bezzwłocznie. Oznacza to, że w opinii Trybunału zwiększona wycinka w Puszczy może spowodować poważne i nieodwracalne szkody w tym bezcennym przyrodniczo miejscu” – podaje 28 lipca 2017 w komunikacie prasowym Greenpeace.
Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGO? Jakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.
Protestujemy i my, redakcja ngo.pl, gdyż uważamy, że Puszcza Białowieska jest dobrem wspólnym – nas, obywateli i obywatelek, nie należy do żadnego rządu. Należy ją chronić.