Furtka na placu zabaw, której nie otworzy żaden maluch? Park dla psów? Miejskie strefy bezpłatnego Wi-Fi? O czym myślą mieszkańcy Warszawy i czego potrzebują dla stolicy? Już w październiku w ramach Festiwalu Warszawa w Budowie, który organizuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstanie Departament Propozycji- przestrzeń marzeń o mieście i hyde park z obywatelską aktywnością.
Wyobraź to sobie: zwiastun
Warszawa powołuje do życia kolejny festiwal. Tym razem chodzi o design. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, koordynator wydarzenia zapowiada, że w tym roku zaproponuje mieszkańcom stolicy zupełnie nowy format: – Tworzymy Muzeum jako miejsce dyskursywne, żywe, prowadzące intensywny dialog z mieszkańcami. Pomysł na Festiwal Warszawa w Budowie wypływa z naszych doświadczeń. Jesteśmy młodą instytucją, która wciąż czeka na siedzibę. Sami jesteśmy w budowie. Startujemy w wyjątkowym dla Warszawy momencie. Czasie, kiedy istnieje możliwość modyfikacji przestrzeni miasta. To będzie nasz punkt startu – zapowiada Sebastian Cichocki, kurator MSN.
Organizatorzy chcą, żeby przygotowany cykl wystaw, paneli dyskusyjnych, konferencji i warsztatów był zwiastunem formatu, który w przyszłości mógłby zamienić się w duże wydarzenie festiwalowe. W tym roku Muzeum chce zaprezentować szeroką panoramę specjalistów i jednocześnie stworzyć przestrzeń otwartą na pomysły mieszkańców: – Stąd pomysł na cykl spotkań w ramach Departamentu Propozycji, który poprowadzi dla nas Magda Mosiewicz, miejska aktywistka, związana min. z partią Zielonych. Chcemy w ten sposób stworzyć arenę wymiany myśli. Liczymy na zaangażowanie ze strony środowisk pozarządowych, artystów, specjalistów różnych dziedzin, urzędników, ale przede wszystkim mieszkańców – tłumaczy Cichocki.
Burza mózgów dla Warszawy
W ramach otwartych dla mediów i publiczności spotkań uczestnicy i prowadzący będą wspólnie szukali odpowiedzi na pytanie: jak zmieniać Warszawę, żeby podnieść jakość życia jej mieszkańców? – Oddajemy głos wszystkim, dla których miasto się liczy. Raz w tygodniu będziemy udostępniać przestrzeń Muzeum Sztuki Nowoczesnej na prezentację pomysłów na Warszawę. Interesuje nas każdy projekt: od całościowych wizji urbanistycznych, po pomysł na blokadę furtki na placu zabaw. To użytkownicy miasta wiedzą najlepiej, co da się w nim usprawnić, co można zrobić, żeby poprawić jego wygląd; a kiedy trzeba dokonać prawdziwej rewolucji. Czekamy na pomysły profesjonalistów i amatorów, aktywistów i teoretyków, marzycieli i rzemieślników i organizacji pozarządowych – zachęca Magda Mosiewicz.
Oddolny i nieformalny nacisk zadziała
Doświadczenie pokazuje, że nawet nieformalne grupy obywatelskie, są w stanie skutecznie wpływać na decyzje podejmowane przez radnych i ratusz. Jako przykład warto podać min. rozwiązanie sprawy Pól Mokotowskich, Ekonu, czy konsultacji społecznych dotyczących rewitalizacji Parku Skaryszewskiego. – Jestem zwolenniczką idei budżetu partycypacyjnego na poziomie dzielnicy. Dlaczego mieszkańcy nie mogą sami decydować na przykład o 5% wydatków jakie ponosi ich dzielnica? Przecież oni najlepiej wiedzą co jest im potrzebne, boisko czy kurs komputerowy dla seniorów. Zaangażowanych mieszkańców nie brakuje, weźmy za przykład Ursynów, gdzie z inicjatywy Jana Powałki i skupionej wokół niego grupy sąsiedzkiej powstał park. Albo informator autobuser.pl, oddolnie stworzony serwis o połączeniach komunikacji miejskiej – przekonuje aktywistka.
– Wybieramy propozycje spośród nadesłanych zgłoszeń i grupujemy je w tematyczne sesje. Spotkania będą moderowane. Każda osoba, zaproszona do prezentacji swojego projektu ma maksymalnie 8 minut na jego przedstawienie. Do dyspozycji są mikrofony, projektor, komputer. Liczymy na dyskusje i aktywny udział przedstawicieli mediów i urzędników – dodaje Sebastian Cichocki.
Wirtualne archiwum pomysłów
Udział w budowaniu Departamentu Propozycji może mieć każdy. Inicjatorzy chcą prezentować i dyskutować o pomysłach wypływających ze strony miasta, profesjonalistów i amatorów pracujących na rzecz Warszawy: – Interesują nas dopracowane koncepcje urbanistyczne, projekty przekształceń, pomysły na najdrobniejsze zmiany i odlotowe projekty marzeń. W naszym obywatelskim hyde parku jest miejsce na wszystko – deklaruje Mosiewicz.
Oprócz cyklicznych spotkań powstanie także rozwijana również po zakończeniu Festiwalu strona internetowa, która będzie zbierała pomysły, informowała o kolejnych i służyła jako platforma wymiany informacji na temat przekształceń w przestrzeni miasta. – Każdy pomysł może uruchomić lawinę innych pomysłów i planów. Każde doświadczenie może wzmocnić działanie innych. Spotkajmy się. Warszawa potrzebuje burzy mózgów – przekonują organizatorzy.
Zgłoszenie powinno zawierać krótki opis propozycji.
– mailem: propozycje@artmuseum.pl (adres uruchomiony będzie wkrótce)
– listem, wysłanym lub dostarczonym osobiście na adres:
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
ul. Pańska 3
00-124 Warszawa
(z dopiskiem na kopercie: propozycje)
– faxem: +48 22 596 40 22
Źródło: inf. własna ngo.pl