Decyzja Kobiety – prawo do przerywania ciąży w oczach polskiego społeczeństwa
Polki i Polacy z troską i empatią podchodzą do decyzji o przerwaniu ciąży, która w powszechnej opinii, jest osobistym wyborem kobiety. 57% polskiego społeczeństwa jest zdania, że kobieta powinna mieć możliwość przerwania ciąży z ważnych przyczyn osobistych bez konieczności ich podawania. Chcą też odpolitycznienia tej kwestii, sprzeciwiając się ingerencji polityków w jedną z najbardziej intymnych sfer życia – wynika z najnowszych badań More in Common Polska.
More in Common publikuje raport „Z troską i empatią – Polki i Polacy o prawie do przerywania ciąży”, sporządzony na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych we współpracy z firmą IPSOS na reprezentatywnej grupie 1507 Polek i Polaków oraz serii wywiadów grupowych.
W raporcie wykorzystano podział na 7 segmentów społecznych, które wyodrębniliśmy w naszych poprzednich badań. Choć poglądy dotyczące prawa do przerywania ciąży różnią się w zależności od światopoglądu i wartości dominujących w danym segmencie, w podejściu Polek i Polaków do prawa do przerywania ciąży można znaleźć wiele punktów wspólnych. Kluczowymi uczuciami określającymi stosunek Polek i Polaków do prawa i przerywania ciąży są troska i empatia – przede wszystkim względem kobiety stojącej przed trudną życiową decyzją.
– Obserwując debatę publiczną, czy słuchając niektórych polityków, można odnieść wrażenie, że temat przerywania ciąży mocno antagonizuje polskie społeczeństwo – komentuje Zofia Włodarczyk, badaczka w More in Common Polska, współautorka raportu. – Wyniki naszych badań dowodzą jednak, że Polki i Polacy nie podchodzą do kwestii przerywania ciąży przez pryzmat politycznego czy ideologicznego sporu, ale traktują ją jako sprawę niezwykle osobistą i intymną. Jednocześnie, w zdecydowanej większości do decyzji kobiet odnoszą się z szacunkiem i zrozumieniem, niezależnie od własnych przekonań.
Przedstawicielki i przedstawiciele wszystkich segmentów krytykowali instrumentalizację tematu przerywania ciąży i wykorzystywanie go przez polityków do własnych celów, wyolbrzymiania różnic i, w konsekwencji, do dzielenia społeczeństwa. Sami badani stronili od skrajności, a do decyzji kobiety podchodzili z dużym zaufaniem. Aż 61% procent badanych przyznało, że chciałoby, aby bliska im kobieta mogła samodzielnie decydować o przerwaniu ciąży.
Myśląc o prawie do przerywania ciąży respondenci i respondentki odrzucają silnie oceniające uogólnienia. Zamiast tego dostrzegają wiele odcieni szarości i pozostawiają przestrzeń do indywidualnej oceny każdego przypadku i wyważenia różnych wartości. W centrum uwagi znajduje się dobrostan kobiety, jej bezpieczeństwo i zdrowie, w tym także psychiczne. 73% respondentów i respondentek zgadza się ze stwierdzeniem, że brak dostępu do aborcji zagraża życiu i zdrowiu kobiet. Niewiele mniej badanych deklaruje zgodę z hasłami „Moje ciało, mój wybór” (70%) oraz „Dostęp do aborcji to prawo człowieka” (69%). Najmniejszą popularnością wśród polskiego społeczeństwa cieszą się natomiast hasła „Aborcja jest OK” (40%) i „Aborcja to morderstwo” (39%).
– Decyzja o zachowaniu lub przerwaniu ciąży w powszechnej opinii jest osobistym wyborem kobiety, którego dokonuje w zgodzie ze swoim sumieniem – w optymalnym scenariuszu w porozumieniu z partnerem i po zasięgnięciu opinii lekarza – dodaje Adam Traczyk, dyrektor More in Common Polska. – Jednocześnie, większość badanych traktuje decyzję o przerwaniu ciąży w kategoriach tragedii i uważa, że jest ona podejmowana w sytuacji najwyższej konieczności. Gotowość do pozostawienia wyboru kobiecie świadczy w tym kontekście zarówno o zaufaniu, jak i uznawaniu ich podmiotowości.
Źródło: Fundacja More in Common Polska