Dbasz o społeczności lokalne? Przygotuj projekt w warszawskich konkursach dotacyjnych
Działasz na rzecz osób niepełnosprawnych, rodziny czy środowiska lokalnego, przeciwdziałasz uzależnieniom? Dotacje z Urzędu m.st. Warszawy pomogą ci rozwijać swoją działalność i lepiej wspierać społeczności lokalne. Trwają otwarte konkursy ofert dla organizacji pozarządowych związane z szeroko rozumianą polityką społeczną oraz działalnością lokalną, ogłoszone przez Urząd Miasta. O dotacje można się ubiegać zarówno w dzielnicach, jak i na poziomie całego miasta. Niektóre terminy już tu tuż… Nie zapomnijcie złożyć oferty!
Mieszkanie treningowe dla osób z niepełnosprawnością
Prowadzenie mieszkania treningowego z miejscem interwencyjnym dla 5 osób (z niepełnosprawnością ruchową, niepełnosprawnością sprzężoną i całościowymi zaburzeniami rozwoju) to kolejny konkurs ogłoszony przez Biuro Pomocy i Projektów Społecznych.
Mieszkanie będzie przeznaczone dla osób dorosłych (od 18 roku życia).
Prowadzenie mieszkania treningowego dla osób z niepełnosprawnością
Kluby dla rodzin z dziećmi w wieku 0-6 lat
Wspieranie projektów, które połączą i wykorzystają różne typy działań kierowane do rodzin z dziećmi w wieku 0-6 lat: działania opiekuńczo-wychowawcze, specjalistyczne, socjalne, edukacyjne, profilaktyczne i inne, to także jeden z przykładów działań dofinansowywanych przez Biuro Pomocy i Projektów Społecznych.
Trwający konkurs dotyczy prowadzenia klubów dla rodzin z dziećmi w wieku 0-6 lat, mieszkających na obszarach rewitalizowanych dzielnic Praga-Północ, Praga-Południe i Targówek m.st. Warszawy.
Działania podejmowane przez kluby dla rodzin mają służyć zapobieganiu wykluczeniu społecznemu, wsparciu edukacyjnemu i psychologicznemu, integracji rodzin i podnoszeniu kompetencji opiekuńczo-wychowawczych rodziców i opiekunów.
Pomoc prawna oraz poradnictwo obywatelskie
Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobą, które nie stać za opłacenie pomocy prawnej.
Biuro Pomocy i Projektów Społecznych, chcąc umożliwić mieszkańcom Warszawy dostęp do tego typu pomocy, zapewnia finansowanie prowadzenia punktów, w których udzielana będzie nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie z uwzględnieniem dwóch punktów nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego o specjalizacji nieodpłatna mediacja.
Przeciwdziałanie uzależnieniom behawioralnym
Zadanie ogłoszone przez Biuro Pomocy i Projektów Społecznych składa się z dwóch działań:
- Program informacyjno-edukacyjny dotyczący przeciwdziałania uzależnieniom i zaburzeniom behawioralnym, któryma się przyczynić do zwiększenia świadomości dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i opiekunów mieszkających na temat zagrożeń związanych z zaburzeniami behawioralnymi i zaburzeniami nawyków, oraz prowadzenie działań profilaktycznych w celu ochrony młodych ludzi przed tymi ryzykami.
- Działania edukacyjne skierowane do rodziców i opiekunów dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Zadanie ma na celu przeprowadzenie działań edukacyjnych i dostarczenie rodzicom i opiekunom kompleksowej wiedzy na temat zagrożeń związanych z uzależnieniami i zaburzeniami behawioralnymi, ze szczególnym uwzględnieniem cyberzaburzeń (nadużywanie gier wideo, patologiczne korzystanie z internetu (aplikacji i treści i social mediów).
Prowadzenie edukacji publicznej z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom behawioralnym
Bemowo, Ochota, Rembertów: przeciwdziałanie uzależnieniom i przemocy domowej
Celem zadania publicznego, które może otrzymać wsparcie Dzielnicy Bemowo, jest przeciwdziałanie podejmowaniu ryzykownych zachowań oraz niwelowanie szkód wynikających z używania alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz przeciwdziałanie zjawisku przemocy domowej.
Natomiast Dzielnica Ochota przygotowała środki na realizację zadania publicznego w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym - przeciwdziałanie przemocy domowej.
Profilaktyka uzależnień i problemów związanych ze spożywaniem alkoholu, to jedni z zadań , które może uzyskać dofinansowanie w Dzielnicy Rembertów.
Sport, działanośc lokalna, polityka społeczna...
Organizacje, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych czy integracji międzypokoleniowej mogą otrzymać dofinansowanie w Dzielnicy Ursynów.
Propagowanie aktywności fizycznej wśród mieszkańców dzielnicy oraz uatrakcyjnienie oferty wydarzeń sportowych to z kolei zadania, które wspiera Dzielnica Wilanów.
Procedura konkursowa od A do Z
W Warszawie ogłaszanie konkursów, składanie ofert i ich ocena, podpisywanie umów i sprawozdawczość z realizacji zadań opisane są w tzw. procedurze konkursowej.
Procedura konkursowa to potocznie przyjęta nazwa dla wielu dokumentów dotyczących organizacji konkursów: Zarządzenia Prezydenta m.st. Warszawy w sprawie procedury konkursowej dotyczącej przyznawania dotacji organizacjom pozarządowym i podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz wielu załączników (np. wzorów zarządzeń o ogłoszeniu konkursu wraz ze wzorem ogłoszenia, wzoru oferty konkursowej, wzoru umowy na realizację zadania publicznego, zarządzenia o powołaniu komisji konkursowej itd.)
W Procedurze opisane są kolejne etapy procesu ogłaszania, przeprowadzania i rozstrzygania konkursów dotacyjnych (otwartych konkursów ofert) – na poziomie wydziałów dzielnicowych i ogólnomiejskich biur.
Szukaj konkursów z warszawa.ngo.pl
Projekty w dziedzinie polityki społecznej, promocji zdrowia czy sportu można finansować w bardzo wielu konkursach ofert. Różnorodne potrzeby mieszkańców Warszawy można zaspokoić i sprawić, aby mieszkańcom stolicy żyło się lepiej. Z pewnością każda organizacja znajdzie odpowiednie dla siebie źródło finansowania, a pomoże w tym zestaw konkursów ofert zarówno ogłaszanych przez poszczególne Biura Urzędu m.st. Warszawy, jak i dzielnice.
Można je znaleźć na stronie https://warszawa.ngo.pl/ w sekcji „Fundusze w Warszawie”. W sprawnym znalezieniu funduszy pomoże wyszukiwarka.
Informacje o konkursach możesz mieć także regularnie na swojej skrzynce e-mail: wystarczy, że zapiszesz się na nasz newsletter. Dwa razy w tygodniu wyślemy Ci aktualne informacje o dostępnych funduszach i o innych ważnych wydarzeniach dla warszawskiego trzeciego sektora.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23