Dane publiczne w internecie? Czyli o tym, jak umiejętnie, z pomysłem i funkcjonalnie wykorzystać informacje
Nie wiesz, o której odjeżdża najbliższy autobus, a oficjalna internetowa wyszukiwarka rozkładów znów nie działa? Szukasz najtańszej stacji benzynowej w okolicy? A może śledzisz prace Sejmu, albo interesują cię informacje o osobach pełniących funkcje publiczne? Te wszystkie informacje to dane publiczne, ale ktoś kiedyś wpadł na pomysł ich opracowania i zamieszczenia na stronach internetowych – masz więc ułatwione zadanie.
Dane publiczne
Niezależnie od tego, czy pracujemy w administracji, jesteśmy dziennikarzami, współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, jesteśmy związani z biznesem, czy jesteśmy zwykłymi obywatelami – każdy z nas wykorzystuje dane publiczne. Umiejętne posługiwanie się informacją publiczną może wiele zmienić w życiu lokalnej społeczności, funkcjonowaniu państwa i organizacji międzynarodowych. Odpowiednie prezentowanie danych publicznych sprzyja przejrzystości i kontroli społecznej, ułatwia rozliczalność i sprzyja rozwojowi społeczeństwa. Dodatkowo potencjał biznesowy danych publicznych w Unii Europejskiej szacuje się na 27 miliardów Euro. Powstaje jednak pytanie, jak w pełni wykorzystać ten potencjał i jak skutecznie udostępniać informację publiczną. Czy raz udostępnione dane można ponownie wykorzystać? Prezentujemy kilka przykładów funkcjonalnych i pomysłowych sposobów wykorzystania danych publicznych w internecie.
Czym właściwie jest ponowne wykorzystanie informacji?
Ponowne wykorzystanie informacji publicznej (ang. public sector information re-use) oznacza wykorzystanie danych publicznych (czyli informacji wytworzonych przez sektor publiczny) przez osoby fizyczne lub prawne, do celów komercyjnych lub niekomercyjnych, innych niż pierwotne przeznaczenie tych danych. Ponownym wykorzystaniem, jest więc takie wykorzystanie informacji publicznych, po którym powstaje nowy „utwór” – na przykład różnego rodzaju zestawienia, czy mapy inicjatyw lub miejsc użyteczności publicznej.
Należy jednak pamiętać, że firmy, czy organizacje, które wykorzystują ponownie informacje (niezależnie od tego, czy robią to w celach komercyjnych, czy niekomercyjnych), nie mają na te informacje wyłączności. Co oznacza po prostu, że można wykorzystać dane, które już ktoś udostępnił.
Jak to się robi za granicą?
Podsumowanie, czyli jeszcze raz o ponownym wykorzystaniu danych publicznych
Udostępnianie przez władzę, a później umiejętne wykorzystanie informacji publicznych, nie tylko sprzyja rozliczalności i przejrzystości życia publicznego, ale również rozwija więź między mieszkańcami, organizacjami, przedsiębiorcami, a władzą. Dzięki pomysłowemu i funkcjonalnemu przetwarzaniu informacji publicznych, każdy z nas ma profity. Władza zyskuje opinię bardziej przyjaznej i otwartej, a nam jest po prostu łatwiej.
Jak wspominałam na początku tekstu, potencjał biznesowy danych publicznych w Unii Europejskiej szacowany jest na 27 miliardów Euro. Ale nie to jest najważniejsze – liczy się przede wszystkim wartość dodana dostępu do informacji. Informacje raz udostępnione można przetwarzać i porównywać, łączyć z innymi informacjami z danego obszaru lub z tą samą kategorią danych z większego terytorium, czyli w skrócie – wykorzystywać do własnych celów. Na podstawie danych publicznych można opracowywać i oferować własne usługi. Dane publiczne to nie abstrakcyjne pojęcie, a konkretne informacje służące rozwojowi i ułatwiające nam funkcjonowanie w społeczeństwie.
Karolina Walkiewicz
Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich
Źródło: TransparencyCamp Polska