W środę 21 października 2009 r. zakończyło się III Ogólnopolskie Forum Osób Niepełnosprawnych, a 20 października odbyła się jubileuszowa, dziesiąta Paraspartakiada. W licznych konkurencjach sportowych wzięło udział ponad trzysta sześćdziesiąt osób niepełnosprawnych. Nowością w tegorocznej imprezie sportowej było zorganizowanie specjalnych konkurencji dla osób poruszających się na wózkach.
O tym, że sport doskonale pomaga osobom niepełnosprawnym w pokonywaniu codziennych przeszkód, rozwija ich umiejętności społeczne, jest przekonany Bogdan Zandecki, przewodniczący Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnych „Neuron”, a jednocześnie współorganizator dąbrowskiej imprezy. Po przeprowadzeniu wszystkich konkurencji, ogłoszono, że w kwalifikacji generalnej zwyciężył Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych z Dąbrowy Górniczej. Na drugim stopniu podium znalazło się Stowarzyszenie „Razem do Celu” z Dąbrowy Górniczej. Natomiast trzecie miejsce przypadło Zespołowi Szkół Specjalnych nr 2 z Sosnowca.
W sali sesyjnej Urzędu Miejskiego odbyło się Sympozjum, na które przybyli wszyscy, którym problemy niepełnosprawnych są bliskie. Spotkanie otworzył zastępca prezydenta miasta, Henryk Zaguła, który w krótkim przemówieniu wspomniał między innymi o mającym powstać w Dąbrowie Górniczej Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Z kolei ksiądz Paweł Kempiński podkreślił, że niepełnosprawność jest ważnym problemem całego społeczeństwa.
Spotkanie zostało zainaugurowane wykładem Joanny Herety ze Stowarzyszenia Neutica, ilustrowanym pokazem multimedialnym oraz filmem. Prelegentka szeroko omówiła nurkowanie jako metodę rehabilitacji, która wpływa nie tylko na poprawę sprawności fizycznej, ale jest doskonałym sposobem na przekroczenie kolejnego progu swoich możliwości. Ten rodzaj sportu może być uprawiany przez osoby z różnymi, nieraz bardzo złożonymi rodzajami niepełnosprawności. Schodzenie po wodę dodaje pewności siebie. W następnej części Sympozjum omawiane były sprawy istotne dla osób niewidomych i niedowidzących.
Panelowi dyskusyjnemu towarzyszyła także prezentacja prac podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej Otwarte Serca oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej. Był obecny również Krzysztof Korn z Centrum Integracji w Katowicach, który m.in. w Zagłębiu pomaga osobom niepełnosprawnych wejść na rynek pracy. Natomiast Polskie Stowarzyszenie Diabetyków oddział miejski oraz wojewódzki zorganizowało bezpłatne badania przesiewowe.