1 stycznia 2010 Fundacja Godne Życie rozpoczęła projekt pod nazwą „Stawiam na swój rozwój”. Głównym celem projektu jest zredukowanie patologii poprzez stworzenie możliwości udziału dzieci i młodzieży w różnych formach aktywności pozaszkolnych oraz usprawnienie relacji interpersonalnych.
Analiza środowiska podopiecznych
Środowisko lokalne Fundacji to mieszkańcy Dąbrowy Górniczej zamieszkujący osiedla nasycone największym poziomem zjawisk dysfunkcyjnych. Większość mieszkańców to rodziny robotnicze z dużym odsetkiem osób przez dłuższy czas pozostających długotrwale bezrobotnych. W rejonie naszych placówek znajdują się rotacyjne mieszkania socjalne tzw. hotelowce, baraki w których następuje duże nasilenie patologii życia rodziny. W życiu tych rodzin zdarza się wiele stanów patologicznych: alkoholizm, narkomania, przestępczość, wykolejenie moralne, przemoc. Są one powodem dezintegracji rodziny i występowania u dzieci i młodzieży zaburzeń rozwoju psychospołecznego. W rodzinach tych obserwuje się niezaspokajanie podstawowych potrzeb rozwojowych młodych ludzi. Są one zagubione, żyją w chaosie, lęku i samotności. Rodzice używają wobec nich przemocy fizycznej i psychicznej, są całkowicie niewydolni wychowawczo. W związku z tym młodzież ta jest bardziej podatna na presję ze strony rówieśników, skłonna do eksperymentowania i zachowań ryzykownych. Częściej popadają w konflikt z prawem, przerywają dalszą edukację, a w życiu dorosłym mają trudności z efektywnym wypełnianiem ról społecznych i zawodowych.
Działania podejmowane w projekcie:
Projekt skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 7-25 lat. Polega na prowadzeniu zajęć pozalekcyjnych w dwóch placówkach na terenie miasta, a w szczególności:
- pracowni multimedialnej - budowanie społeczeństwa informacyjnego poprzez naukę obsługi komputera oraz korzystanie z zasobów Internetu. Oprócz nauki i pracy z komputerem uczestnicy korzystają z gier i zabaw edukacyjnych, które rozwijają zdolności manualne, zwiększają refleks i zmysł koncentracji
- pracowni umiejętności społecznych - przygotowuje uczestników do samodzielnego wykonywania podstawowych i bardziej skomplikowanych prac domowych, typu: przygotowywanie posiłków, nakrywanie do stołu, umiejętne posługiwanie się sprzętem AGD. Podstawowym celem pracowni gospodarstwa domowego jest dożywienie młodzieży oraz usamodzielnienie uczestników zajęć w czynnościach codziennie wykonywanych przez osoby dorosłe,
- pracowni wytwórczości drobnej - program zajęć ma na celu wszechstronny rozwój osobowości, kształtowanie zdolności manualnych i umiejętności posługiwania się środkami plastycznymi oraz stymulowanie procesów wyobraźni i twórczego działania. Młodzież uczy się obróbki gliny i gipsu, a także dekorowania przedmiotów powstałych z tego materiału, tworzenia przedmiotów o charakterze użytkowym i dekoracyjnym. Uczestnicy wykonują artykuły dekoracyjne i użyteczne typu: mydełka, świece, stroiki, kartki świąteczne, figurki gipsowe itp.
- pracowni reedukacji – zajęcia te są jednym z ważniejszych elementów w pracy z dziećmi i młodzieżą. Podopieczni uzupełniają i poszerzają wiedzę szkolną przygotowując się do przyszłej pracy w Zjednoczonej Europie. Zajęcia prowadzone są z dziećmi i młodzieżą, u których występują trudności w nauce oraz zaburzony poziom myślenia dziecka,
- kółku gier planszowych
W projekcie kontynuowany będzie nowatorski projekt Fundacji pn. „Sklepik”. Uczestnicy zajęć otrzymują wynagrodzenie w formie wirtualnych pieniędzy – Fundziaków (punktów) za pozytywne zachowania, pracę na rzecz innych podopiecznych, pomoc w organizacji zajęć i imprez integracyjnych. Walutą tą mogą posługiwać się w organizowanym raz w miesiącu sklepiku, w którym każdy znajdzie coś dla siebie (kosmetyki, słodycze, artykuły plastyczne, szkolne, drobny sprzęt multimedialny). Doświadczenie pokazuje że „Sklepik” wpływa pozytywnie na zmianę zachowań.
Kontynuować będziemy również program „Starszy brat, starsza siostra”. Program ten jest prostym pomysłem stworzenia relacji pomiędzy dwiema osobami – starszą i młodszą. Wolontariusz opiekuje się młodszą osobą, co pomaga młodemu człowiekowi przyswoić dobre nawyki, które umożliwiają mu prowadzić zdrowe i produktywne życie – chęć do nauki, pozytywne postrzeganie samego siebie i przyszłości, pozytywne wartości tj troskliwość, sprawiedliwość; kompetencje społeczne – zawieranie przyjaźni, podejmowanie decyzji, przeciwstawianie się zachowaniom negatywnym.
Fundacja Godne Życie prowadzi zajęcia w dwóch placówkach na terenie Dąbrowy Górniczej:
- ul. Gwardii Ludowej 107 (dawny Dom Chłopa)
- ul. Prusa 3 (budynek ZSO nr2)
Obie placówki czynne są codziennie od poniedziałku do piątku w godz. od 16.00 do 20.00.
Zajęcia prowadzone w Fundacji Godne Życie są bezpłatne.
Partnerem projektu jest Stowarzyszenie KOBIETA LIDEREM ŚWIATA