Na co dzień skromna, ciągle zabiegana, dumna mama. Jej pasją jest hodowla storczyków, góry i książki przyrodnicze. Jej marzeniem jest wyjechać w Bieszczady, a może kiedyś na Bali. Poznajcie Dorotę Klejnot, prezeskę Stowarzyszenia Dar Serca.
Tak właśnie wykiełkował pomysł założenia organizacji pozarządowej działającej przede wszystkim na rzecz dzieci potrzebujących wsparcia, pomocy, często rozmowy, czy tylko wspólnego spędzania wolnego czasu.
Stowarzyszenie powstało w 2008 roku, kiedy właśnie w Dąbrowie Górniczej III sektor zaczął prężnie działać.
Wśród członków stowarzyszenia są pedagodzy, psycholodzy, nauczyciele, którzy chętnie podejmowali i podejmują inicjatywy na rzecz naszych podopiecznych. Promują wolontariat wśród dąbrowskiej młodzieży, angażują w organizację imprez na rzecz dzieci, m.in. Andrzejek, GRAJ I POMAGAJ, zabawy karnawałowej czy Dnia Dziecka.
Skąd wziął się pomysł na nazwę stowarzyszenia?
Jak radzicie sobie materialnie? Skąd i jakie pozyskujecie dotacje/granty?
Realizujemy projekty: Świetlica środowiskowa Kraina Przyjaźni, „Otwórz oczy, baw się z nami bez przemocy w świetlicy środowiskowej”, Akademia Zdrowego Dzieciaka, Warsztaty wrażliwości, Zimowa Akademia Rozmaitości, Wakacyjna Akademia Rozmaitości.
W ramach projektu „Warsztaty wrażliwości” realizujemy cykle audycji muzycznych „Kasieńkowe bajanie”. Prowadzącą jest osoba niewidoma, która potrafi również grać na gitarze i nawiązuje szczególny kontakt z dziećmi – w sposób niezwykle ciekawy przenosi uczestników w świat wyobraźni. Przy tym wydarzeniu współpracujemy z Fundacją „Wygrajmy Razem”, a wartością dodaną dla dzieci jest możliwość obcowania z osobą niewidomą.
W 2015 roku realizowaliśmy nowy projekt ,,Integracja międzypokoleniowa”, ze środków Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej, którego celem było przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu różnych grup wiekowych poprzez włączenie ich we wspólną ofertę kulturalną oraz edukacyjną. W przyszłości zamierzamy kontynuować tego typy inicjatywy.
Ważnym działaniem stowarzyszenia jest dofinansowanie wyjazdu dzieci na zielone szkoły w ramach zbiórki publicznej GRAJ I POMAGAJ, współorganizowanej z Centrum Sportu i Rekreacji. W 2015 roku aż 49 dąbrowskich dzieci otrzymało dofinansowanie i razem z rówieśnikami wyjechało nad morze.
Równie ważny jest dla mnie projekt ,,Świetlica środowiskowa Kraina Przyjaźni”, który jest projektem długofalowym i mimo wielu trudności nadal go realizujemy i docieramy z pomocą do coraz większej liczby dzieci.
Jakie dzieci trafiają do świetlic środowiskowych?
Świetlica zapewnia podopiecznym opiekę, dożywianie, pomoc w nauce, organizację czasu wolnego, zabawę i zajęcia dostosowane do zainteresowań podopiecznych – warsztaty plastyczne, warsztaty twórczego myślenia, warsztaty krawieckie, czy teatralno-literackie.
Organizujemy także zajęcia korekcyjno-kompensacyjne wyrównujące deficyty rozwojowe, np. uczymy czytania metodą sylabową. Podejmowane działania stanowią alternatywę dla nudy, bezczynności oraz bierności, co pozwoli naszym podopiecznym aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym w przyszłości.
Na podstawie naszych doświadczeń uznaliśmy, że dla podopiecznych najważniejsze jest inspirowanie ich do pracy twórczej jako alternatywy spędzania czasu wolnego, ukazywanie im form aktywnych, ciekawych i twórczych. Stwarzamy dzieciom możliwość zaspokojenia potrzeb uznania i akceptacji, umożliwiamy bliski i naturalny kontakt ze sztuką.
W 2015 roku zorganizowaliśmy I koncert „Wyśpiewajmy marzenia”, który był podsumowaniem zbiórki publicznej GRAJ I POMAGAJ. Chcemy, aby to były koncerty cykliczne, które promują także dąbrowskich artystów o wielkich sercach. Już teraz mogę zaprosić na II koncert „Wyśpiewajmy marzenia”, który zaplanowany jest na 15 kwietnia 2016 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej o godzinie 16.00.