Kolejna odsłona "Czytanek dla robotników sztuki". Tym razem połączona z seminarium o twórczości Beuysa z Jarosławem Lubiakiem. Zapowiada się prawdziwy edukacyjny maraton!
Czytanka#2:
Jacques Ranciere „Nienawiść do demokracji” (str. 88 – 118) i „Estetyka jako polityka” (str. 21 – 39), prowadzone przez Michała Kozłowskiego. Będziemy analizować myśl jednego z bardziej wpływowych obecnie filozofów sztuki, szczególnie zastanawiając się nad związkami pomiędzy estetycznymi praktykami a walkami konstytutywnymi dla współczesnej demokracji. W drugiej części seminarium, wspólnie z Jarosławem Lubiakiem, myśl Ranciere’a zestawimy z polityczną i artystyczną działalnością Josepha Beuysa.
Gościem specjalnym będzie Joanna Rajkowska, która pokrótce przedstawi jeden ze swoich ostatnich projektów spoza Warszawy.
Seminarium „Kunst=Kapitał/Kapitał≠Kunst?”
Polityka i estetyka Josepha Beuys’a
Prowadzenie: Jarosław Lubiak
W ramach Wolnego Uniwersytetu Warszawy 2009
Sztuka jako kapitał? Kapitał jako przeciwieństwo sztuki? Tytuł seminarium jest przewrotnym nawiązaniem do słynnej pracy Josepha Beuysa z 1980 roku. Sam Beuys był niestrudzonym orędownikiem „plastyki społecznej”. Sztuki, która przenika całe społeczeństwo i pozwala każdemu „człowiekowi jako artyście” swobodnie kształtować nie tylko materialne obiekty, ale też same społeczne relacje. W celu rozwoju i propagowania swoich idei z pogranicza sztuki i życia Joseph Beuys, wespół z Heinrichem Böllem, założył Free International University, oraz Wolną Międzynarodową Wyższą Szkołę Kreatywności i Badań Interdyscyplinarnych, do których tradycji nawiązuje WUW. Przyjrzymy się jego twórczości na przykładach paru klasycznych realizacji, które zestawimy z jego praktyką społeczną i polityczną oraz zastanowimy się nad ich aktualnością dla naszego „tu i teraz”. Wykorzystamy do tego warsztat filozoficzny Jacquese’a Ranciere’a, który będziemy sobie przyswajać w trakcie „Czytanek robotników sztuki”.
Jarosław Lubiak jest kuratorem i krytykiem sztuki, pracuje w Muzeum Sztuki w Łodzi.
Miejsce: Fundacja Bęc Zmiana,
ul. Mokotowska 65
Źródło: Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana