Czym jest stabilizacja zatrudnienia w NGO? Kilka słów o projekcie rzeczniczym
O braku stabilności zatrudnienia w NGO oraz jego konsekwencjach mówi się od lat. Ale mówi się w kuluarach, pod sceną, po cichu. Niewiele jest organizacji, których ten problem nie dotyczy. Cykl życia wielu NGO to czas trwania projektu, a tylko nieliczna część jest wieloletnia. Pracownicy NGO potrzebują stabilizacji. Dlaczego?
Czym jest projekt rzeczniczy „Naprawdę nie masz wpływu? Ku stabilności zatrudnienia w organizacjach pozarządowych”
Mówi Marta Dietrich, koordynatorka projektu:
Niestabilność zatrudnienia w NGO jest jednym z największych i najczęstszych problemów zgłaszanych przez pracowników NGO. Wskazują na to twarde dane płynące z raportów badawczych i eksperckich opracowań. Co więcej, u ponad połowy aktywnych NGO niestabilność zatrudnienia generuje realnie zagrażające ich istnieniu trudności.
Z drugiej strony rozwój NGO – konieczny, by przetrwała – wymaga ciągłej profesjonalizacji. Również grantodawcy z ramienia rządowego i samorządowego mają określone oczekiwania wobec NGO (zapewnienie trwałości działań, wyspecjalizowanej kadry, wkładu własnego). Pracownicy NGO, by tym wymaganiom sprostać, pracują jeszcze więcej (praca w nadgodzinach ma miejsce w 56% org. mających pracowników, przy czym w 53% z nich nadgodziny są rozliczane tylko czasem lub wcale; presję, by pracować więcej, odczuwa 45% badanych społeczników). Wymagania więc rosną, natomiast od 2014 roku liczba NGO zatrudniających os. na umowę o pracę nie zwiększyła się (GUS, 2018 r.).
Dzięki przeprowadzonym przez naszą fundację badaniom ilościowym i jakościowym kondycji III sektora w woj. pomorskim (2004-2018) wiemy, że problem niestabilności zatrudnienia, w tym nadużywania umów cywilno-prawnych jest realnym problemem również na Pomorzu. Aż ⅓ tutejszych NGO zatrudnia stały, regularny zespół na umowy cywilnoprawne.
W odpowiedzi na te sytuacje powstał nasz projekt. Zakłada on powołanie w sektorze i wzmacnianie ruchu sojuszniczego, który wpłynie na kształtowanie się zachowań liderów i pracowników kolejnych organizacji pozarządowych. Partnerem w projekcie jest Pomorska Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych. Zaplanowane w nim działania obejmą teren województwa pomorskiego.
Od pół roku badamy problem...
W ramach projektu przeprowadzony został monitoring wewnętrzny (sektora) oraz zewnętrzny (samorządowych polityk współpracy z NGO). Pełen raport zostanie opublikowany na przełomie sierpnia/września. Ale już teraz możemy przedstawić następujące fakty:
Przyczyny problemu
- Brak odpowiednich uregulowań w zakresie tworzenia spójnego i prorozwojowego mechanizmu pobudzania do tworzenia miejsc pracy m.in. w zakresie realizacji umów wieloletnich
- Niska możliwość budowania potencjału instytucjonalnego NGO
- Brak obligatoryjności wieloletnich programów współpracy
- Niskie zrozumienie konieczności regularnego rozwoju instytucjonalnego dla zapewnienia ciągłości działań NGO lub zbyt niska chęć zmiany ze strony samorządów.
- Niskie zasoby czasowe i osobowe NGO oraz niewystarczające kompetencje zarządcze liderów; zbyt niska inicjatywa z ich strony oraz zbyt wysoka tolerancja problemu przez liderów.
Główne konsekwencje problemu
- U ponad połowy aktywnych NGO niestabilność zatrudnienia generuje realnie zagrażające ich istnieniu trudności.
- Pogarszanie się stanu psychicznego pracowników i działaczy trzeciego sektora.
- Zwiększające się wypalenie pracowników, w tym liderów.
- Nadużycia wobec pracownika.
- Zbyt niskie poczucie bezpieczeństwa pracowników skutkujące ich wysoką rotacją w porównaniu do innych sektorów.
- Utrata osób z potencjałem, co powoduje, że rozwój organizacji jest dużo wolniejszy niż mógłby być albo całkowity brak rozwoju.
- Mniejsza aktywność organizacji pozarządowych.
Zainteresowany? Zainteresowana? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Śledź stronę projektu http://kustabilizacjingo.org.pl/
Dołącz do nas!
Możesz zapisać się także na newsletter Fundacji RC, by nie przegapić ważnych informacji o projektach, jakie robimy dla sektora pozarządowego - https://fundacjarc.org.pl/kontakt/.
Materiał filmowy został nagrany podczas konferencji „Mamy wpływ. O stabilności zatrudnienia w NGO”, która odbyła się 27 kwietnia 2022 w Gdańsku.