Czy to walne zatwierdza sprawozdanie finansowe w stowarzyszeniu?
W stowarzyszeniu rejestrowym najwyższą władzą jest walne zebranie członków. Tworzą je wszyscy członkowie stowarzyszenia. Kompetencje walnego są zapisane w statucie. Czy jednym z zadań walnego jest zatwierdzanie rocznego sprawozdania finansowego? Doradczyni poradnik.ngo.pl odpowiada na to pytanie.
PYTANIE STOWARZYSZENIA
Uwaga! Obowiązek tworzenia sprawozdań finansowych za poprzedni rok dotyczy także tych NGO, które nie miały w danym roku żadnych przychodów ani kosztów.
Sporządzenie i przyjęcie sprawozdania finansowego przez NGO
Przepisy ustawy o rachunkowości mówią, że organizacja ma 3 miesiące od dnia bilansowego (jest to dzień, na który jest sporządzane sprawozdanie; w przypadku większości organizacji to 31 grudnia, gdyż ich rok obrotowy (podatkowy) równa się kalendarzowemu). Za sporządzenie sprawozdania odpowiada zarząd NGO. W praktyce na ogół sprawozdanie finansowe sporządza osoba zajmująca się księgowością w organizacji pozarządowej.
Kto w NGO przyjmuje sprawozdanie finansowe?
Tej informacji trzeba poszukać w swoim STATUCIE. W różnych NGO przyjęte są różne rozwiązania.
ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NGO
Odpowiadając na pytanie czytelnika: zarząd stowarzyszenia rejestrowego powinien sporządzić sprawozdanie finansowe, a walne zebranie powinno je zatwierdzić.
Podstawa prawna:
-
Statut stowarzyszenia
- Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. prawo o stowarzyszeniach (t.j. Dz. U. 2017 r. poz. 210)
Art. 11.
- Najwyższą władzą stowarzyszenia jest walne zebranie członków. W sprawach, w których statut nie określa właściwości władz stowarzyszenia, podejmowanie uchwał należy do walnego zebrania członków.
- Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1047 z późn. zm.)
Art. 52.
- Kierownik jednostki zapewnia sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego i przedstawia je właściwym organom, zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy.
- Sprawozdanie finansowe podpisuje – podając zarazem datę podpisu – osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – wszyscy członkowie tego organu. Odmowa podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego.
Art. 53.
- Roczne sprawozdanie finansowe jednostki, z zastrzeżeniem ust. 2b (ust. 2b dotyczy oddziału przedsiębiorcy zagranicznego, przyp. red.), podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. (...).
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebna ci jest pomoc prawna dla NGO?
Zadaj pytanie: poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Źródło: Inf. własna [poradnik.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23