Czy rada rodziców może ubiegać się o status organizacji pożytku publicznego?
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wylicza szereg podmiotów, które mogą ubiegać się o status pożytku publicznego. Czy w wyróżnianej przez ustawę grupie znajdują się również rady rodziców? Przedstawiamy nasz pogląd na możliwość ubiegania się przez rady o status OPP.
Wraz z pojawieniem się ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie pojawiła się też możliwość ubiegania się przez NGO-sy o specjalny status - status OPP - który daje organizacjom konkretne przywileje (jak np. możliwość zbierania 1%). Nic dziwnego, że wiele podmiotów postanawia ubiegać się o status pożytku. Ustawa określa krąg uprawnionych do tego statusu.
Jakie podmioty mogą ubiegać się o status pożytku?
Zgodnie z art. 20 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie: "Organizacją pożytku publicznego może być organizacja pozarządowa oraz podmiot wymieniony w art. 3 ust. 3 pkt 1 i 4".
Czyli o status OPP, mogą wystąpić następujące podmioty:
- organizacje pozarządowe,
- podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 pkt 1) ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
- podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 pkt 4) ustawy.
Zacznijmy od definicji organizacji pozarządowej
Ustawa o działalności pożytku w art. 3 ust. 2 podaję następującą definicję organizacji pozarządowej:
Organizacjami pozarządowymi są:
1) niebędące jednostkami sektora finansów publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych lub przedsiębiorstwami, instytutami badawczymi, bankami i spółkami prawa handlowego będącymi państwowymi lub samorządowymi osobami prawnymi,
2) niedziałające w celu osiągnięcia zysku
– osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia, z zastrzeżeniem ust. 4.
Czy rada rodziców jest organizacją pozarządową w rozumieniu ustawy o pożytku?
Zgodnie z orzecznictwem sądowym rada rodziców nie ma zdolności prawnej (przykładowe orzeczenie można przeczytać tu - http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/2D93557981) dlatego nie można jej uznać, za organizację pozarządową.
Fragment orzeczenia (wskazanego wyżej)
(rada rodziców) nie jest osobą fizyczną, osobą prawną, nie jest także jednostką organizacyjną niebędącą osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną. Przepisy szczególne nie przyznają radzie rodziców osobowości prawnej, nie podlega ona również wpisowi do określonego rejestru, nie podlega także kontroli lub nadzorowi władzy publicznej. Brak jest również przepisów, określających zakres praw i obowiązków rady rodziców, a stanowiących o jej organizacyjnej odrębności i samodzielności.
Czy rady są innymi podmiotami, którym ustawa daje prawo do statusu OPP?
Art. 3 ust. 3 pkt 1) i pkt 4) ustawy o działalności pożytku wymienia inne podmioty, które mogą się ubiegać o status pożytku. Są to:
- (pkt 1) osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
- (pkt 4) spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2019 r. poz. 1468, 1495 i 2251), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.
Jak widać wśród wymienionych wyżej podmiotów również nie da się odnaleźć rad rodziców.
Rady rodziców nie są organizacjami pozarządowymi i nie ma ich też wśród innych podmiotów wymienianych przez ustawę o działalności pożytku jako podmioty, które mogą ubiegać się o status OPP.
W naszej ocenie rady rodziców nie mogą więc ubiegać się o status pożytku publicznego.
Zobacz w PORADNIK.NGO.PL
Źródło: inf. własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23