Radio TOK FM już po raz ósmy przyzna swoją Nagrodę im. Anny Laszuk za wyjątkowy wpływ na rzeczywistość. Do tej edycji Nagrody słuchacze stacji nadesłali rekordową liczbę nominacji, wskazując osoby, instytucje lub organizacje za odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, dzieła lub wypowiedzi, które w 2017 roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną.
Spośród nich redakcja Radia TOK FM wyłoniła czwórkę finalistów. Laureata Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk za 2017 rok poznamy 27 marca.
Tegoroczni nominowani to:
- "Obrońcy wolnych sądów", protestujący pod Pałacem Prezydenckim, Sądem Najwyższym, Sejmem i Senatem przeciw zmianom w polskim systemie sądownictwa wprowadzanym przez Prawo i Sprawiedliwość. Słuchacze TOK FM przyznali tę nominację m.in. za: "zwrócenie uwagi na to, co oznacza niezależne sądownictwo" oraz "pokazanie, co oznacza trójpodział władzy", a także "zaangażowanie wielu osób w obronę sądów, szczególnie młodych ludzi".
- "Akcja Demokracja" to organizacja, która podejmuje działania na rzecz wolności wypowiedzi i zgromadzeń. Działania fundacji zaktywizowały wielu młodych ludzi, dzięki czemu średnia wieku na różnych protestach znacząco się obniżyła. Nominujący docenili Akcję Demokracja m.in. "za nową, pozytywną jakość i demonstracje bez polityków" oraz "mądre zaangażowanie i dojrzałą młodość".
- "Obrońcy Puszczy Białowieskie", czyli grupa aktywistów, która sprzeciwiła się niszczeniu Puszczy Białowieskiej i zorganizowała "Obóz dla Puszczy". Na miejscu przeciwstawiali się dalszej dewastacji tego najstarszego polskiego lasu. Zgłaszający tę nominację wskazywali na ich "dzielną walkę o ochronę najcenniejszego polskiego zabytku przyrody przed chciwusami w mundurach leśników", doceniali też "odwagę działania w wyjątkowo niesprzyjającym otoczeniu; brutalności służb leśnych, niechęci miejscowych i obojętności obywateli" oraz "długotrwałe, niezłomne bronienie wartości związanych z życiem, ekologią i przyrodą".
- "Lekarze rezydenci", którzy zorganizowali strajk głodowy, aby wymusić na rządzących zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6,8% PKB w 2021 roku. Narażali swoje zdrowie w walce nie tylko o swoje pensje, ale również w celu poprawy systemu służącego ochronie zdrowia nas wszystkich. Słuchacze stacji zgłosili tę nominację "w uznaniu za nieustępliwość i walkę o dobro pacjentów i o godne warunki w najtrudniejszych momentach, kiedy choroba dotyka nas lub naszych bliskich" oraz za to, że protestujący "po raz pierwszy od wielu lat zdołali skoncentrować uwagę społeczeństwa i władz na istotnych problemach ochrony zdrowia w Polsce".
Zwycięzcę wskaże Kapituła Nagrody, w skład której wchodzą: dr Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, dr hab. Monika Całkiewicz, Akademia Leona Koźmińskiego, Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych, dr hab. Maciej Gdula, Uniwersytet Warszawski, ks. bp dr hab. Marcin Hintz, Chrześcijańska Akademia Teologiczna, Tomasz Konieczny - Opera Wiedeńska, dr Aleksandra Przegalińska, Akademia Leona Koźmińskiego oraz MIT, a także związani ze stacją dziennikarze: Piotr Kraśko, Dorota Warakomska, Dominika Wielowieyska, Jan Wróbel i Jacek Żakowski oraz Kamila Ceran, redaktor naczelna Radia TOK FM i jej zastępca Piotr Zorć. W Kapitule znalazł się też przedstawiciel laureata Nagrody Radia TOK FM za 2016 - osoba z grona organizatorów Czarnego Protestu/Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.
Ogłoszenie laureata ósmej edycji Nagrody Radia TOK FM nastąpi 27 marca 2018 r. podczas uroczystej gali w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
Nagroda Radia TOK FM jest przyznawana od 2011 r. Patronką wyróżnienia jest Anna Laszuk, dziennikarka związana ze stacją. Redakcja upamiętnia w ten sposób przedwcześnie zmarłą koleżankę oraz jej odwagę w przełamywaniu stereotypów, zaangażowanie, pasję, z jaką podejmowała walkę o prawa człowieka, szczególnie prawa kobiet i mniejszości.
Źródło: Radio TOK FM