Cztery miesiące pracy pierwszego w Warszawie, samorządowego punktu wsparcia dla rodziców osób LGBT
Czternaście spotkań na żywo, dziesiątki godzin konsultacji on-line, liczne wydarzenia tematyczne – cieszący się ogromnym zainteresowaniem punkt wsparcia w ursynowskich „Alternatywach” działa już cztery miesiące. W tym czasie realną pomoc otrzymało dziesiątki pedagogów i rodziców osób LGBT.
– Projekt jest realizacją nie tylko założeń Warszawy, jako miasta różnorodnego i dla wszystkich, ale także odpowiedzią na rosnącą liczbę samookaleczeń i prób samobójczych wśród uczniów. Nie chcemy i nie możemy pozostać na to obojętni – zwłaszcza w dobie ataków i wykorzystywania sytuacji mniejszości do budowania kapitału politycznego przez niektóre ugrupowania – mówi dyrektor „Alternatyw” Krzysztof Czubaszek.
Punkt jest pierwszym tego typu miejscem w Warszawie, prowadzonym przez instytucję samorządową. Został uruchomiony 10 grudnia 2021 r. Pomoc świadczona jest tu bezpłatnie – zarówno w formie rozmów na żywo, jak też konsultacji telefonicznych oraz mailowych. Dyżury odbywają się w każdy piątek w godz. 9:00–12:00. Podczas nich rodzice oraz pedagodzy mogą uzyskać cenne wskazówki pomagające odnaleźć się w często nowej dla nich sytuacji, wspierać dzieci, ale także tworzyć przestrzeń bez wykluczeń.
Jak dodaje Ewelina Negowetti, specjalistka i koordynatorka punktu: - Istotą i podstawą oferty punktu jest przede wszystkim rozmowa, to jej brakuje na co dzień, zwłaszcza jeśli chodzi o tematy powszechnie uznawane za trudne. Konsultant z ursynowskich „Alternatyw” nie realizuje wsparcia terapeutycznego, istotą jego oferty jest rozpoznanie, jakiego rodzaju pomocy dana osoba potrzebuje, a następnie pokierowanie do właściwego specjalisty. Osoby dążące do korekty płci, a także ich rodzice, mogą tu uzyskać rzetelne informacje o tym, jak przebiega proces tranzycji, jakie w tym celu należy podjąć kroki, czy do jakiego lekarza należy się udać. Zapisy na konsultacje prowadzone są pod adresem: ewelk@icloud.com.
– Najlepszym wskaźnikiem, świadczącym o tym, że nasz punkt był i jest potrzebny, jest ogromne i niesłabnące zainteresowanie jego ofertą. Zapewniam, że projekt będzie kontynuowany, a przestrzeń naszego centrum pozostanie przyjazna wszystkim. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, chcemy dopasowywać ofertę punktu do potrzeb mieszkańców, czyli osób, dla których jest on prowadzony – dodaje dyrektor Czubaszek.
„My, trans” – spotkanie z Piotrem Jaconiem
31 marca o godz. 19:00 – z okazji Międzynarodowego Dnia Widoczności Osób Transpłciowych – „Alternatywy” organizują specjalne spotkanie z Piotrem Jaconiem, dziennikarzem i autorem poruszającego zbioru wywiadów „My, trans” z osobami transpłciowymi, ich rodzicami, psycholożką, adwokatką, aktywistką i… księdzem. Bohaterowie publikacji, odwołując się do swoich – niekiedy bolesnych – doświadczeń, pokazują, jak istotny jest brak ocen i moralizatorstwa, a także bezwarunkowa miłość do własnych dzieci. W spotkaniu wezmą udział Renata i Radosław Bąkałowie oraz ich transpłciowa córka Laura, a poprowadzi je dziennikarz Anton Ambroziak. Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa prac osób transpłciowych. Bezpłatne wejściówki do odbioru pod adresem: https://biletyna.pl/event/view/id/227686.