Cyfrowa Rewolucja NGO – Narzędzia i Programy (#4 – CANVA) 🌐
W ramach naszej serii nt. transformacji cyfrowej NGO prezentujemy narzędzia i programy, które mogą wspierać codzienne funkcjonowanie organizacji pozarządowych. ❗WAŻNE: rekomendujemy wyłącznie aplikacje, z których sami korzystamy. Nie posiadamy jakichkolwiek umów sponsoringowych, odnośniki nie są linkami afiliacyjnymi.
Wprowadzenie
Kolejnym narzędziem, które chcemy zaproponować jest platforma Canva (https://www.canva.com/). Jest to jeden z wiodących programów graficznych, który pomaga w projektowaniu wizualnym i tworzeniu dokumentów. Canva to doskonałe narzędzie dla organizacji pozarządowych, ale i dla freelancerów, właścicieli małych firm, marketerów i każdego, kto potrzebuje prostego narzędzia do tworzenia estetycznych grafik bez konieczności opanowywania zaawansowanych programów.
Do czego może się przydać to narzędzie?
- Łatwość projektowania graficznego – Canva jest intuicyjna, co czyni ją dostępną dla osób bez doświadczenia w projektowaniu graficznym. Posiada prosty interfejs typu "przeciągnij i upuść", dzięki czemu tworzenie grafiki jest szybkie i bezproblemowe;
- Gotowe szablony do różnych projektów – Canva oferuje tysiące gotowych szablonów do różnych typów projektów, takich jak posty na media społecznościowe, prezentacje, plakaty, infografiki, ulotki, CV i wiele innych. Dzięki temu można stworzyć profesjonalnie wyglądające materiały bez konieczności zaczynania od zera;
- Różnorodność typów materiałów – Canva pozwala na projektowanie szerokiej gamy materiałów – od grafik na media społecznościowe po wizytówki, banery, plakaty czy prezentacje. Można także tworzyć animacje, filmy i prezentacje multimedialne;
- Bogata biblioteka zasobów – Canva posiada ogromną bazę zdjęć, ikon, ilustracji i czcionek, z których można korzystać w swoich projektach. Część z nich jest darmowa, a dostęp do bardziej zaawansowanych zasobów można uzyskać w ramach wersji premium (Canva Pro);
- Praca w chmurze i automatyczne zapisywanie – Canva działa w przeglądarce, co oznacza, że można pracować z dowolnego miejsca i urządzenia podłączonego do internetu. Projekty są automatycznie zapisywane w chmurze, dzięki czemu nie trzeba martwić się o utratę danych.
Ile to kosztuje?
Canva oferuje trzy plany: Canva za darmo, Canva Pro oraz Canva Teams, które różnią się funkcjonalnością i są dostosowane do różnych potrzeb użytkowników.
Plan Canva za darmo jest bezpłatny i umożliwia korzystanie z podstawowych funkcji, takich jak edytor "przeciągnij i upuść", dostęp do ponad miliona szablonów oraz 5 GB miejsca w chmurze. Oferuje także dostęp do ponad 3 milionów zdjęć stockowych i teksty generowane przez AI.
Plan Canva Pro kosztuje 450 zł rocznie za jednego użytkownika. W ramach tego planu użytkownik zyskuje nieograniczony dostęp do szablonów premium, ponad 100 milionów zdjęć, grafik i elementów wideo, możliwość tworzenia zestawów identyfikacji wizualnej oraz 1 TB przestrzeni w chmurze. Dodatkowo, dostępna jest funkcja szybkiej zmiany rozmiaru grafik, planowanie publikacji w mediach społecznościowych oraz tłumaczenie projektów.
Plan Canva Teams kosztuje 380 zł rocznie za użytkownika (przy minimum trzech osobach), oferując wszystko, co jest dostępne w planie Pro, oraz narzędzia do budowania marki, kontrolę nad spójnością identyfikacji wizualnej i współpracę zespołową w czasie rzeczywistym. Canva Teams zapewnia również dodatkowe funkcje administracyjne, takie jak certyfikacja ISO 27001.
W obu płatnych planach dostępny jest bezpłatny okres próbny. My jednak korzystamy z Canvy Pro… za darmo! Canva daje organizacjom pozarządowym szansę na bezpłatne korzystanie z programu, o ile spełnią określone kryteria. Proces nie jest skomplikowany! Dowiedz się, jakie kroki podjąć, by zdobyć darmową licencję Canva Pro dla NGO. Szczegóły w tekście: “Jak uzyskać bezpłatną licencję Canva Pro dla organizacji?” (https://publicystyka.ngo.pl/jak-uzyskac-bezplatna-licencje-canva-pro-dla-organizacji)
Więcej informacji nt. narzędzi i procesu transformacji cyfrowej będzie można znaleźć już niedługo na naszej stronie internetowej.
Nie każda organizacja pozarządowa ma jednak środki na profesjonalne aplikacje, programy czy licencje. Jak zatem pozyskać fundusze na profesjonalne narzędzia IT? Już niedługo uruchomimy bezpłatne doradztwo dla ngo, także w tym zakresie.
🔗 Zachęcamy do zapisania się do newslettera Instytutu Polityk Publicznych, aby co tydzień otrzymywać nowe rekomendacje.
Sfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach #OrganizacjePoradnicze Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego