Za nami oficjalna inauguracja projektu skierowanego do Centrów Organizacji Pozarządowych w regionie oraz konferencja „Centra Organizacji Pozarządowych Warmii i Mazur w systemie wsparcia sektora pozarządowego i aktywności obywatelskiej”. Czas na podsumowanie dwudniowych zmagań z tematami seminariów i panelów dyskusyjnych.
Jeśli spojrzeć na działania naszego regionu w obszarze wpierania podmiotów trzeciego sektora – nie jest źle. Mamy 7 Centrów Organizacji Pozarządowych, 3 Regionalne Ośrodki Europejskiego Funduszu Społecznego, Ośrodki Wpierania Ekonomii Społecznej. Są też Lokalne Grupy Działania, jest Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Sieć Wspierania Rozwoju Lokalnego HEROLD, Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko Mazurskiego FOSa – i na tym nie koniec. Rzecz w tym, by mnogość tworzonych sieci, federacji czy związków stowarzyszeń nie prowadziła do powielania działań, wydatkowania pieniędzy na to samo, a w konsekwencji – niezdrowej konkurencji. W końcu – działania wszystkich tych podmiotów prowadzić mają do rozwoju. Czy jest na to rozwiązanie? Jedno z seminariów konferencji miało dać na to pytanie odpowiedź. Grupa tworzona z przedstawicieli kilku z tych podmiotów doszła do wspólnego wniosku: potrzebne jest spotkanie wszystkich zainteresowanych i opracowanie takiego systemu współpracy, by pojedyncza osoba, organizacja czy nieformalna grupa – bez względu na stopień swojego wdrożenia w działania w ramach sektora – mogła bez problemu podążać swoją ścieżką rozwoju. W tym celu każdy z podmiotów świadczących pomoc powinien mieć informację o tym, kiedy, na jakim etapie i w jakim obszarze będzie danej organizacji przydatny. Rekomendowane działania potrzebne do zainicjowania w tym zagadnieniu, które przygotowała seminaryjna grupa, przedstawione zostaną Radzie Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Oczekiwania są takie, że Rada stworzy możliwość dalszej pracy w tym temacie.
To, w jaki sposób sektor się rozwija, na ile ma w sobie siły, by jednoczyć społeczność we wspólnym działaniu, wiele zależy od samorządu. A że współpraca międzysektorowa się opłaca, przekonywała w swoim wystąpieniu m.in. Joanna Glezman, pełnomocnik Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz Dorota Szczurowska – pełnomocnik Starosty Ostródzkiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Za prezentowanym przykładem z Ostródy poszły wielkie fundusze, lobbing organizacji i zaufanie, jakim samorząd obdarzył tych, którzy gospodarzyć będą w nowoczesnym Centrum Użyteczności Publicznej. By takowe powstało, upraszała grupa organizacji z ostródzkim CWOP-em na czele, którym brakuje miejsca na codzienne działania. Interweniowała też Rada Organizacji Pozarządowych Powiatu Ostródzkiego. I tak, w efekcie wielu rozmów i podjętej współpracy, projekt złożony do Regionalnego Programu Operacyjnego o wartości bliskiej 9 mln zł (z wkładem własnym samorządu w wysokości ponad 2 mln zł), w 2012 roku stworzy im nie tylko miejsce, ale i możliwości do pracy. Modernizacja i renowacja powojskowego obiektu to – obok miejsc biurowych wyposażonych w sprzęt – sale szkoleniowe, pracownie, pomieszczenia wystawiennicze oraz winda i podjazdy dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Tematyka podejmowana podczas dwóch dni konferencji obejmowała wiele obszarów, nie wszystkie dotykały bezpośrednio działalności Centrów Organizacji Pozarządowych. – Panele dyskusyjne i seminaria miały dać poczucie naszym COP-om, że ze swoimi działaniami nie istnieją w próżni, ale są jednym z elementów wielkiego systemu wsparcia – tłumaczy Maciej Bielawski, koordynator projektu „COPy Warmii i Mazur. Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego” – Organizacje prowadzące Centra powinny zatem wiele uwagi poświęcać dobrej współpracy z samorządem czy innymi ośrodkami wsparcia, bo ich rola nie ogranicza się wyłącznie do świadczenia pomocy samym organizacjom. Obok wspierania organizacji w ich codziennym funkcjonowaniu, powinny także brać aktywny udział w tworzeniu strategicznych dla sektora dokumentów. Mają one być też swego rodzaju przewodnikami dla organizacji, stąd potrzebują ogromnej wiedzy i orientacji w tym, co dzieje się w ich obszarze zainteresowania. Mam nadzieję, że udział w konferencji tę wiedzę w części im dostarczył.
Konferencja w jednym miejscu zgromadziła blisko 100 osób – przedstawicieli rozmaitych podmiotów i organizacji trzeciego sektora i samorządu. Jak bywa przy tego typu spotkaniach, obok poważnych rozmów był czas na integrację i swobodną rozmowę. Usłyszeć można było m.in. o różnych aspektach ważnych w działaniach COP-ów. Każde Centrum działa na innym poziomie, mając do czynienia z odbiorcami o różnych potrzebach i oczekiwaniach. Problemami bywa nie tylko zbyt mała ilość pracowników COP-u, ale przede wszystkim mała świadomość i odwaga mieszkańców, przedstawicieli niewielkich organizacji, do korzystania z ich usług. Mimo niełatwej pracy – bez względu na bolączki – Centrom przyświeca wspólny cel. W jego realizacji pomóc ma właśnie projekt ESWIP-u i Sieci HEROLD – „COPy Warmii i Mazur. Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego”.
Wieczór pierwszego dnia konferencji zakończyły obchody 15-lecia ESWIP-u – organizatora całego wydarzenia. Była to okazja do małego podsumowania działalności i przyznana drugiej już nagrody „Pozarządowa Godnego Naśladowania”. Statuetkę otrzymała Teresa Bocheńska – współtwórczyni ESWIP-u i wiceprezes zarządu, która od momentu kształtowania się sektora pozarządowego w regionie czynnie podejmowała niełatwe próby pobudzania aktywności lokalnej, tworzyła przestrzenie do obywatelskiego istnienia grup i osób w życiu społecznym Elbląga i okolic. Za dotychczasowe wsparcie aktywnej działaczki dziękowała cała załoga Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.
Konferencja zorganizowana została w ramach projektu „COPy Warmii i Mazur. Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.