NGO.pl: Ostatni rok obfitował w wydarzenia ważne dla organizacji pozarządowych. Wśród rozmaitych podsumowań i zestawień nie może zabraknąć tego dotyczącego NGO. Podzielcie się z nami opinią o tym, co w 2016 roku było najważniejsze!
Powiedzmy to sobie otwarcie: ostatni rok nie dawał środowisku organizacji pozarządowych zbyt wiele wytchnienia.
Co tam, panie, w polityce?
Powołano Pełnomocnika Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Rząd zapowiedział pracę nad Narodowym Programem Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. W kwietniu w Kancelarii Premiera odbyła się konferencja z udziałem najwyższych przedstawicieli rządu inaugurująca te prace. Powołano zespoły eksperckie, mające służyć Pełnomocnikowi wsparciem.
Program póki co nie powstał, za to prace zespołów wywoływały kontrowersje – kilkunastu ich członków i członkiń zrezygnowało z udziału w przedsięwzięciu. W międzyczasie doszło również do zmiany na stanowisku Pełnomocnika i powstał Departament Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przyspieszyły również prace nad powołaniem Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. W końcówce roku ruszyły konsultacje projektu ustawy (wcześniej nieoficjalnego).
Prawo dla NGO
Rok 2016 to również czas istotnych dla organizacji zmian w prawie. Przede wszystkim w życie weszła nowelizacja ustawy Prawo o stowarzyszeniach, która między innymi zmniejszyła liczbę osób potrzebną do założenia stowarzyszenia. Zmieniła ona również rozmaite przepisy dotyczące stowarzyszeń zwykłych i rejestracji organizacji.
Ale to nie jedyna ważna zmiana, która zaszła w 2016 roku. Pojawiły się również rozporządzenia do nowelizacji Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wprowadzające nowe formularze do małych grantów czy nowy wzór umowy dotacyjnej. Od tego roku organizacje mogą również – na określonych zasadach – korzystać z uproszczonej księgowości. Ponadto zaczął funkcjonować jednolity plik kontrolny. Również w funkcjonowaniu organizacji pożytku publicznego zaszły zmiany. Pojawiły się choćby nowe przepisy dotyczące finansowania kampanii jednoprocentowych. Pod koniec roku przez parlament przeszła również nowelizacja Ustawy o zgromadzeniach. Jej los zależy obecnie od decyzji Prezydenta.
Medialna nagonka na NGO
Przez lata niektóre organizacje pozarządowe narzekały na zbyt małe zainteresowanie społeczeństwa i mediów działalnością III sektora. W ostatnich miesiącach NGO nie mogły jednak narzekać na brak obecności w mediach. Niestety, nie mieliśmy do czynienia z pozytywnym przekazem, ale z atakami czy wręcz nagonką na określone organizacje w wykonaniu części mediów (także publicznych).
Refleksji wymaga to, jak materiały m.in. „Wiadomości” TVP wpłynęły na obraz organizacji w społeczeństwie, oraz to, czy reakcja NGO na nagonkę była sensowna i skuteczna. Trzeba przyznać, że ataki na organizacje poskutkowały między innymi powrotem dyskusji o solidarności w środowisku pozarządowym. Wpłynęły również na zainteresowanie – niekiedy bardziej pogłębione i merytoryczne – innych mediów sprawami organizacji.
Co się działo w konkretnych branżach?
Oczywiście, swoją specyficzną perspektywę mają również organizacje działające w określonej branży. Dlatego chcemy uwzględnić także ich opinię na temat mijającego roku – czy będą to organizacje zajmujące się edukacją, ekologią, równouprawnieniem, prawami człowieka, rozwojem demokracji, dostępem do informacji publicznej, prawami migrantów i uchodźców, służbą zdrowia… We wszystkich tych sferach działo się sporo. I nie należy o tym zapominać.
Weź udział w debacie!
Dlatego zapraszamy Was – naszych Czytelników i Czytelniczki – do udziału w naszej dyskusji o najważniejszych wydarzeniach mijającego roku! Podzielcie się z nami swoją opinią!