Zbliżający się okres przedświąteczny i przełom roku, to czas organizowania wielu zbiórek przez organizacje pozarządowe. Przepisy dotyczące zbiórek warto znać niezależnie od tego, czy jesteśmy organizatorami, czy też osobą, która dorzuca „do puszki”.
Zbiórki publiczne, które zgłasza się na portalu zbiorki.gov.pl, dotyczą tylko ofiar w gotówce lub w naturze, zbieranych w miejscach publicznych, na cele pożytku publicznego lub na cel religijny. Jak stwierdzić, co wymaga zgłoszenia, a co nie?
art. 1 ust. 1 ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych [definicja zbiórki]
Zbiórką publiczną JEST zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze w miejscu publicznym na określony, zgodny z prawem cel pozostający w sferze zadań publicznych, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057), oraz na cele religijne.
Zbiórką publiczną NIE JEST natomiast taki rodzaj zbierania, po którym pozostaje ślad przepływu pieniędzy albo ewidencjonowania darów, np. przelewy na konto, przekazywanie darów lub pieniędzy za pomocą wirtualnych platform, sms-y charytatywne.
Co jest zbiórką publiczną, którą zgłasza się na portalu zbiorki.gov.pl, a co nią nie jest, i nie zgłasza się na portalu zbiórek? Pomocna w zrozumieniu i zapamiętaniu może okazać się INFOGRAFIKA poniżej.
Infografika: Co jest, a co nie jest zbiórką publiczną
Infografika w formacie A4 do samodzielnego wydruku
Więcej o zbiórkach publicznych, zasadach ich zgłaszania i sprawozdawczości, czytaj w PORADNIK.NGO.PL: Zbiorki publiczne
Zainteresuje Cię również
"Jak finansować działania NGO?" playlista na YouTube – zbiera materiały wideo dotyczące różnych dostępnych sposobów pozyskiwania środków przez organizacje pozarządowe. Zapraszamy!
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23