Unia Europejska walczy z wysokim bezrobociem wśród osób do 26. roku życia, Komisja Europejska przygotowuje strategie, wdraża inicjatywy, prowadzi lub współorganizuje rozmaite akcje na rzecz aktywizacji zawodowej młodych. Informacje na temat różnorodnych działań dostępne są na wielu portalach, a mnogość wydarzeń i opracowań tematycznych może wręcz zniechęcać poszukujących informacji. Postaraliśmy się podsumować to, co dzieje się w Europie, by osoby młode miały szansę na udany start zawodowy.
Komisja Europejska włożyła dużo wysiłku, by objąć młodych bezrobotnych, poszukujących pracy i tych już pracujących szeregiem inicjatyw organizowanych samodzielnie lub we współpracy z innymi instytucjami i organizacjami. Wiele działań zostało podjętych z Europejskim Forum Młodych (organizacją zrzeszającą inne organizacje działające na rzecz młodych i młodzieży), wiele inicjatyw związanych z edukacją KE podejmowała poprzez Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (CEDEFOP). Wiele inicjatyw powstało w oparciu o założenia Strategii Lizbońskiej i jej następcy – Strategii Europa 2020:
- Komisja Europejska przyjęła w kwietniu 2009 roku strategię UE (na dekadę do 2019 r.) dotyczącą młodzieży „Inwestowanie w młodzież i mobilizowanie jej”, której jednym z głównych założeń jest otwieranie większych możliwości w obszarach edukacji i zatrudnienia, a także prowadzenie działań w obszarach kreatywności i przedsiębiorczości, . W polskim komunikacie, w opisie celów obszaru zatrudnienia znajdziemy koordynację działań politycznych w zakresie wzmacniania modelu flexicurity „w celu ułatwienia przejścia od etapu edukacji do etapu zatrudnienia, albo od etapu bezrobocia lub braku zatrudnienia do etapu pracy. Po znalezieniu pracy młodzi ludzie powinni mieć możliwość awansu”. Istotny jest także obszar kreatywności i przedsiębiorczości. Wśród celów szczegółowych obu obszarów znajdują się m. in.:
- Zapewnienie priorytetu zatrudnienia młodych ludzi
- Rozwijanie usług poradnictwa i doradztwa zawodowego
- Promowanie wysokiej jakości praktyk
- Promowanie transgranicznych możliwości zawodowych i kształcenia zawodowego
- Rozwój funduszy wspierających powstawanie nowych przedsiębiorstw i zachęcanie do pozytywnego postrzegania przedsiębiorstw młodych ludzi
- Poszerzanie dostępu do kreatywnych narzędzi, w szczególności wymagających zastosowania nowych technologii
- W grudniu 2010 r. CEDEFOP (Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego) przeprowadziło rewizję programu zwanego potocznie Procesem Kopenhaskim – długoterminowego programu na rzecz doskonalenia kształcenia zawodowego i systemów oświaty w Europie. Powstała w ten sposób Europejska strategia na rzecz nowoczesnego kształcenia zawodowego wysokiej jakości.
- Od lutego 2009 roku młodzi Europejczycy mogą korzystać z programu Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców (Erasmus for Young Enterpreneurs, EYE), w którym studenci i (przyszli lub obecni) założyciele startupów mogą wyjechać na naukę i staż do przedsiębiorstw, które zgłosiły się do udziału w programie w różnych krajach. W ciągu 2 lat w programie udział wzięło 600 młodych przedsiębiorców. III edycja EYE miała się zakończyć w bieżącym roku, lecz Komisja Europejska ma inne plany, jak czytamy na stronach jednego z portalu unijnych – EurActiv.com. Zamierza wywierać presję na Parlament Europejski i państwa członkowskie w celu znacznego zwiększenia środków finansowych, by Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców stał się stałym programem. Co to oznacza dla młodych? Początek czwartej edycji programu w 2012 r. i kolejne dofinansowania do zdobywania doświadczenia w potrzebnego do założenia własnego biznesu. Stawką jest 350 do 1100 Euro miesięcznie, w zależności od kraju docelowego, w którym zgłosił się do programu pracodawca przyjmujący stażystę.
Obecnie z programu korzystają głównie młodzi Włosi i Hiszpanie, co tłumaczy się rekordowym bezrobociem wśród młodej populacji tych krajów. Polska pozostaje daleko w tyle... - Komisja Europejska wdraża program Młodzież w Działaniu (Youth in Action), w ramach którego prowadzone są
- Akcja 2. Wolontariat Europejski, w ramach którego możliwe jest podjęcie pracy społecznej we wszystkich Krajach Programu i Sąsiedzkich Krajach Partnerskich, co pomaga w uzyskaniu doświadczenia i zdobycia kompetencji koniecznych do późniejszego skutecznego startu na rynku pracy
- oraz Akcja 4. Systemy wsparcia młodzieży, w ramach których możliwe jest odbywanie staży czy tak zwanych job shadowing, czyli czyli rodzaj praktyki, wykonywanej w wybranej organizacji/instytucji, polegający na poznawaniu pracy na danym stanowisku poprzez obserwację pracy wykonywanej przez innych.
- W ramach programu Młodzież w Działaniu
- KE wydała rezolucję o Dialogu Strukturyzowanym, w myśl którego młodzi reprezentowani przez swoje Narodowe Rady Młodych mogą organizować lokalne i krajowe debaty oraz wpływać na kształt europejskich inicjatyw na rzecz młodych
- i przeprowadziła oraz opublikowała wyniki konsultacji publicznych dotyczących programu-następcy (od 2014 r.) dla obecnego programu Młodzież w Działaniu.
- Inicjatywą KE i CEDEFOP (Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego) opracowano system Europass, czyli zestaw dokumentów (portfolio) do informowania pracodawców europejskich w sposób przejrzysty o kwalifikacjach i kompetencjach wynikających ze szkoleń, studiów, czy pracy. Do portfolio należą formularze w jednolitym europejskim formacie:
- curriculum vitae (CV)
- suplement do dyplomu ukończenia studiów (obecnie obowiązkowy w Polsce, informujący o programie studiów i wynikach osiąganych przez studenta)
- dokument „Europass Szkolenie” potwierdzający kwalifikacje wynikające z dodatkowych szkoleń i praktyk zawodowych podejmowanych w toku nauczania
- suplement do świadectwa
- europejskie portfolio językowe opracowane przez Radę Europy.
- Na rzecz oceny kwalifikacji nieformalnych w ramach programu Młodzież w Działaniu wdrożono inicjatywę Youthpass, czyli system oceny nieformalnych kwalifikacji wraz z wzorami dokumentów (certyfikatów) informujących o umiejętnościach zdobytych w ramach projektów finansowanych przez akcje programu Młodzież w Działaniu
- Komisja Europejska realizuje również dwie inicjatywy wynikające ze strategii Europa 2020
- Program na rzecz nowych umiejętności i zatrudnienia – europejski wkład w pełne zatrudnienie (An Agenda for New Skills and Jobs). Na ten program składać się będzie 13 działań (akcji) mających bezpośrednio wpłynąć na redukcję bezrobocia w krajach członkowskich. Program obejmie m. in.
- edukację z zakresu kompetencji poszukiwanych w grupie najbardziej rozwojowych sektorów i branż: ICT, czyli technologie informacyjne i komunikacja, opieka zdrowotna, pomoc społeczna, nauka i zawody inżynieryjne, przemysł energetyczny (w tym nowe technologie), tzw. zielona praca, związana z zachowaniem zrównoważonego rozwoju, oraz wdrażanie nowych technologii w budownictwie, transporcie, branżach produkcyjnych,leśnictwie i rolnictwie.
- przyspieszenie reform rynku pracy dla poprawy elastyczności i bezpieczeństwa rynków pracy (flexicurity)
- zapewnienie mechanizmów zachęcających przedsiębiorstwa i osoby indywidualne do inwestowania w szkolenia, aby stale podnosić poziom umiejętności zgodnie z zapotrzebowaniami rynku pracy
- zapewnienie warunków sprzyjających tworzeniu nowych miejsc pracy, w tym zmniejszanie obciążeń administracyjnych i obniżanie podatków związanych z zatrudnieniem i mobilnością
- poprawa działania aktywnej polityki rynku pracy (APRP)
- Program Mobilna Młodzież (Youth on the Move), w którego ramach realizowane są
- inicjatywa Młodzi w Pracy (Youth@Work), o której pisaliśmy już na łamach portalu
- monitoring sytuacji młodych niepracujących i nieuczących się (Not in employment, education or training: NEET)
- program wzajemnej edukacji dla Publicznych Służb Zatrudnienia krajów członkowskich (PES to PES Dialogue), w ramach którego organizowane są spotkania przedstawicieli PSZ i publikowane są opracowania i analizy tematyczne z zakresu wsparcia osób młodych zagrożonych bezrobociem. Wydawany jest również newsletter (newsletter z maja 2011 r.).
- monitorowane są dane rynku pracy pod kątem bezrobocia wśród młodych: wskaźniki polityk rynku pracy, publikowane są raporty m. in. nt. zatrudnienia młodych i segmentacji rynku pracy.
- Program na rzecz nowych umiejętności i zatrudnienia – europejski wkład w pełne zatrudnienie (An Agenda for New Skills and Jobs). Na ten program składać się będzie 13 działań (akcji) mających bezpośrednio wpłynąć na redukcję bezrobocia w krajach członkowskich. Program obejmie m. in.
Obydwie inicjatywy (Mobilna Młodzież i Program na rzecz nowych umiejętności i zatrudnienia) uzupełniają się i są realizowane równolegle z wykorzystaniem wsparcia przez działania takie jak Youthpass.
- Europejska Rada Młodych (European Youth Council) poprzez przedstawicieli organizacji zrzeszonych w Europejskim Forum Młodych (European Youth Forum, w skrócie EJF od francuskojęzycznej nazwy Forum) monitoruje postęp prac Komisji Europejskiej i Europarlamentu w opracowaniu i wdrażaniu polityki na rzecz poprawy dostępności szkoleń, wzrostu jakości aktywizacji zawodowej czy zagwarantowania młodym mobilności zawodowej i zawodowo-przestrzennej. Składową takich działań jest m.in. publikacja Monitora Polityki na rzecz Młodych (Youth Policy Watch). Równolegle EJF jest organem diagnostycznym w zakresie problemów młodzieży i opiniodawczym dla inicjatyw KE na rzecz młodych. Przykładowo ostatnim z działań jest propozycja systemu gwarancji jakości edukacji nieformalnej, szczególnie tych pozyskiwanych dzięki działaniom na rzecz organizacji pozarządowych. YJF ma również swój wkład w tworzenie zarówno programu Youth on the Move, jak i formułowanie priorytetów An Agenda for New Skills and Jobs, stymulując rozwój inicjatyw w kierunkach:
- wdrożenia systemu oceny formalnych i nieformalnych kwalifikacji
- opracowania strukturalnego wsparcia dla młodych przedsiębiorców, w tym edukacji w zakresie przedsiębiorczości, lecz również zapewnienia dostępu do preferencyjnych mikrokredytów
- przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na wiek na rynku pracy
- zapewnienia równego dostępu do pomocy społecznej bez względu na wiek
- Europejskie Forum Młodzieży wraz z Komisją Europejską
- stymulowało rozwój narodowych strategii na rzecz zwiększenia dostępu absolwentów do wartościowych staży oraz nowelizacji przepisów na rzecz poprawy warunków zatrudnienia stażystów.
- zorganizowało Międzynarodowy Europejski Tydzień Młodzieży, podczas którego poprowadzono krajowe debaty pt. „Młodzież ma głos” o sposobach radzenia sobie z różnymi złożonymi problemami doświadczanymi przez młodzież, również bezrobocia. Duży nacisk położono na problemy społeczne, w tym przejawy agresji wśród młodzieży, dyskryminacji, braku bezpieczeństwa czy braku równego dostępu do edukacji, a także na sposoby włączania młodzieży do aktywnego życia społecznego i do przeciwdziałania obserwowanym problemom.
Pobierz
-
201105230919480758
659701_201105230919480758 ・38.72 kB
Źródło: bezrobocie.org.pl