Zatrudnienie socjalne na stałe wpisało się w proces przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Dlatego tak ważne jest wsparcie Centrów Integracji Społecznej, a zwłaszcza dążenie do ich tworzenia tam, gdzie stopa bezrobocia jest największa.
CIS skupia się na aktywizacji osób bezrobotnych. Jego celem jest uświadamianie osobom wykluczonym społecznie jaki posiadają potencjał i możliwości realizacji zawodowej. W związku z tym pracownicy CIS-u starają się podtrzymać ich motywację poprzez reintegrację społeczną i zawodową.
W spotkaniach wzięli udział przedstawiciele CIS z całej Polski, MPiPS oraz zaproszeni goście m.in. Krzysztof Więckiewicz – Dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w MPiPS, Cezary Miżejewski – ekspert ds. ekonomii społecznej, Barbara Jakacka-Green – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Andrzej Trzeciecki z Instytutu Rozwoju Służb Społecznych oraz Paweł Wiśniewski – Przewodniczący Konwentu Centrów i Klubów Integracji Społecznej. Łącznie w spotkaniu uczestniczyło ponad 70 osób.
Województwo świętokrzyskie w 2020 roku
Spotkanie Sieciujące Centrum Integracji Społecznej było znakomitym momentem na omówienie miejsca ekonomii społecznej w dokumentach strategicznych województwa świętokrzyskiego, które charakteryzuje się niskim kapitałem społecznym. Na 10 tys. mieszkańców regionu przypada niespełna 13,5 organizacji pozarządowych – jest to najmniejsza liczba w kraju. – Bezpośrednio przekłada się to na rozwój sektora ekonomii społecznej. Podmioty ES uważają, iż instytucje publiczne odgrywają ważną rolę w ich funkcjonowaniu. Dlatego też wsparcie z ich strony ma wielkie znaczenie. Ocena tego wsparcia jest raczej negatywna ponieważ podmioty nie uzyskują potrzebnej im pomocy od instytucji publicznych – tłumaczy Barbara Jakacka-Green. W ramach działań wspierających podmioty ekonomii społecznej, przewiduje się współpracę ze strony samorządu oraz między różnego rodzaju instytucjami mającymi rzeczywisty wpływ na rozwój regionu, m.in. ROPS, WUP a organami zarządzającymi i wdrażającymi programy finansowane ze środków europejskich. Okazuje się, że najbardziej oczekiwaną formą pomocy jest wsparcie finansowe ze strony instytucji państwa – także w postaci pozyskiwania środków zewnętrznych. Istotne jest również rozszerzenie poradnictwa prawnego oraz finansowo-księgowego, bez którego podmiotom ekonomii społecznej jest ciężko funkcjonować.
Centra Integracji Społecznej – dziś i jutro
W trakcie spotkań znalazło się też miejsce na podjęcie dyskusji na temat projektu Programu Walki z Ubóstwem przygotowywanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. We wprowadzeniu do pracy w grupach warsztatowych Cezary Miżejewski, ekspert ds. ekonomii społecznej, Przewodniczący Grupy Strategicznej Zespołu rządowego ds. rozwiązań systemowych w ES podkreślił, że – głównym celem Programu jest ograniczenie ubóstwa i wykluczenia społecznego poprzez działania zmierzające do zwiększenia zatrudnienia oraz do wzrostu spójności społecznej. Uczestnicy warsztatów starali się zaproponować konkretne rozwiązania w oparciu o dotychczasowe doświadczenia i wypełnić treścią zaproponowane ramy w priorytecie III (Aktywna integracja w społeczności lokalnej) w/w Programu. Krzysztof Więckiewicz, Dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w MPiPS zaapelował, aby przedstawiciele Centrów Integracji Społecznej byli wyczuleni na to co dzieje się w regionach, aby poprzez udział w konsultacjach dopilnowali odpowiednich zapisów, które znalazły się w strategiach regionalnych.
Pracownik socjalny, a standardy usług reintegracji społecznej
Walka z wypaleniem zawodowym
Nie jest to proste zadanie, dlatego pracownicy socjalni mogli wziąć udział w specjalnych warsztatach. Dotyczyły one m.in. doskonalenia pracy i motywacji wśród pracowników CIS. – Jeśli wiemy, co jest dla nas naprawdę ważne i na czym nam zależy, łatwiej jest się za to zabrać. Tak naprawdę, każdy z nas ma w sobie, choć odrobinę motywacji. Tylko nie zawsze jesteśmy w stanie ją wyzwolić w odpowiednim momencie – dodaje Anna Bulka. Motywacja do pracy jest bardzo ważna – szczególnie wśród pracowników socjalnych.
Spotkanie zakończyło się wizytą w Centrum Integracji Społecznej w Kielcach. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem zwiedzili warsztat stolarski i prowadzony przy nim komis meblowy.
Po raz kolejny potwierdziło się jak ważne dla pracowników Centrów Integracji Społecznej są wspólne spotkania, wymiana doświadczeń oraz możliwość podjęcia dyskusji na temat kluczowych dokumentów niezbędnych do sprawnego działania i efektywnego wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Pobierz
-
treść tekstu
doc ・97.79 kB
Źródło: inf. nadesłana