Centra Integracji Społecznej to instrument społecznej i zawodowej reintegracji osób wykluczonych społecznie. Funkcjonowanie CIS-ów jest niezwykle istotne. Jak wynika z Informacji na temat funkcjonowania ustawy o zatrudnieniu socjalnym przedstawionej w styczniu 2013 w Sejmie, 50% absolwentów centrów podejmuje zatrudnienie na otwartym rynku pracy albo rozpoczyna własną działalność gospodarczą.
Co również bardzo ważne, najwięcej instytucji zatrudnienia socjalnego powstaje w regionach o najwyższej stopie bezrobocia.
W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Centrów Integracji Społecznej, partnerzy Projektu ZSWES oraz zaproszeni goście, m.in. Krzysztof Więckiewicz, Dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS, Cezary Miżejewski, ekspert ds. ekonomii społecznej oraz Andrzej Trzeciecki z Instytutu Rozwoju Służb Społecznych. Organizatorzy przewidują ponad 80 osób.
To kolejne spotkanie sieciujące, podczas którego będziemy kontynuować dyskusję na temat działań, które mogłyby ułatwić codzienne funkcjonowanie CIS. Zorganizowane zostaną m.in. konsultacje i warsztaty poświęcone Krajowemu Programowi Wychodzenia z Ubóstwa przygotowywanemu przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej – tłumaczy Anna Bulka, Kierownik Centrum Ekonomii Społecznej; Specjalista ds. działań sieciujących z ZLSP.
W ramach przygotowywania się do przyszłej perspektywy finansowej oraz osiągania celów Strategii Europa 2020, Polska przyjęła na siebie ogromne zobowiązanie zmniejszenia liczby osób zagrożonych ubóstwem o 2 miliony. Nie da się osiągnąć tego celu bez szerokiego wykorzystania takiego instrumentu, jakim są Centra i Kluby Integracji Społecznej – mówi Cezary Miżejewski, ekspert ds. ekonomii społecznej, Przewodniczący Grupy Strategicznej Zespołu rządowego ds. zmian systemowych w ES.
Z możliwości, jakie niesie ze sobą CIS, korzystają głównie długotrwale bezrobotni, bezdomni, niepełnosprawni oraz ci, których społeczeństwo określiło mianem „wykluczonych społecznie”. Spotkanie będzie więc również okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji o roli pracownika socjalnego we wspieraniu osób aktywizowanych społecznie i zawodowo. Omówione zostaną więc zadania i problemy, z jakimi muszą poradzić sobie pracownicy socjalni w codziennych kontaktach z jego uczestnikami. Ponadto zostanie dla nich zorganizowany warsztat poświęcony zagadnieniom tworzenia efektywnego systemu motywacji indywidualnej i motywacji dla beneficjentów, z którymi pracują, jak również walki z wypaleniem zawodowym w tej grupie.– dodaje Anna Bulka.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają materiały szkoleniowe, wyżywienie i nocleg w Hotelu Gromada w Cedzynie koło Kielc.
Anna Bulka, Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy
tel. 12/ 655-10-17
e-mail anna@spoldzielnie.org.pl
Pobierz
-
tekst informacji
doc ・84.99 kB
Źródło: Informacja nadesłana