Do końca 2012 roku organizacje pozarządowe będą mogły korzystać ze wsparcia Trust for Civil Society in Central & Eastern Europe (CEE Trust). Na jaką działalność fundusz będzie przyznawał granty w ostatnim okresie swojej działalności?
– Jesteśmy w kluczowym momencie. Będziemy działać w Europie Środkowej i Wschodniej do końca 2012 r. i w tej perspektywie zależy nam na wzmocnieniu różnych organizacji, aby mogły one działać także po zamknięciu CEE Trust. Wsparcie CEE Trust ma swoją wartość ze względu na elastyczność i otwartość w ramach realizowanych projektów tak, żeby maksymalizować efekt, na którym nam zależy – mówi Lidia Kołucka-Żuk, dyrektor programowa funduszu. I dodaje, że przez ostatnie miesiące swojej działalności fundusz będzie przyznawał granty, skupiając się przede wszystkim na tych projektach, które gwarantują jak największy efekt i są społecznie potrzebne, np. wsparcie dla organizacji strażniczych. – Chcemy dzięki tym pieniądzom dać organizacjom możliwość na przykład zainwestowania w zespół, w przeprowadzenie szkoleń, zrobienie porządnej ewaluacji połączonej ze strategicznym planowaniem, przegrupowania się, możliwość zmiany programowej. Nie dajemy w tej chwili środków na kapitały wieczyste. Mówiąc krótko – jesteśmy w stanie pomóc organizacjom, aby rozwinęły skrzydła.
Do końca 2012 r. Trust for Civil Society in Central & Eastern Europe chce kontynuować projekt „Agenda dla nowoczesnych społeczeństw”. Będzie to kolejny etap pod nazwą „Agenda dla nowoczesnego państwa”.
– Chcemy zobaczyć w jakim miejscu w tej chwili znajduje się Polska i jakie wyzwania przed nią stoją. A także, jak społeczeństwo i organizacje na te wyzwania odpowiadają w tak dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, jaki mają pomysł na kraj czy na lokalne przestrzenie, w których funkcjonują, czy pewne pojęcia się przedefiniowały, czy też nie, czy zmieniły się paradygmaty – tłumaczy Lidia Kołucka-Żuk.
Fundusz CEE Trust został utworzony w styczniu 2001 r. przez amerykańskie niezależne fundacje i prywatnych donatorów. Jego celem jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, Bułgarii, Czechach, Rumuni, Słowacji, Słowenia i na Węgrzech poprzez przyznawanie grantów organizacjom pozarządowym i grupom nieformalnym, które działają na rzecz aktywizacji obywateli, aby uzyskały one większą skuteczność i stabilność.
– Zajmujemy się kilkoma obszarami – między innymi solidarnością społeczną, otwartym państwem w rozumieniu sprawnego rządu i efektywnej władzy, a także szeroko rozumianą demokracją partycypacyjną – wyjaśnia Lidia Kołucka-Żuk.
Przez 10 lat działalności CEE Trust wsparł ponad 50 polskich organizacji pozarządowych, przeznaczając na to kwotę niespełna 12 milionów dolarów.
Lidia Kołucka-Żuk - prawniczka, specjalistka prawa spółek oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Obecnie dyrektor programowy Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe. Członkini Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów. Była asystentką w biurze posła Andrzeja Celińskiego. Pracowała m.in. przy kampanii prezydenckiej Jacka Kuronia w 1995 r. Przez kilka lat była związana z Fundacją Forda.
Źródło: inf. własna (ngo)