Być tam, gdzie krążek BĘDZIE, a nie tam, gdzie teraz JEST
Niektórzy zajmują się przewidywaniem przyszłości, inni tą przyszłość chcą projektować. Poszerzać horyzonty myślenia i proaktywnie szukać nowych rozwiązań. Określać możliwości, a następnie zamieniać je na rezultaty. To jest właśnie praca z przyszłością (FutureS Thinking) – nowatorska metoda wykorzystywana do projektowania innowacji.
Projektowanie przyszłości, uważność na Sygnały Zmian
Jak pracować z przyszłością? Co będzie nam potrzebne już na początku? Po pierwsze powinniśmy nauczyć się wyłapywać, analizować i reagować na Sygnały Zmian zachodzące wokół nas. To punkt wyjścia, który wyznacza nam kierunek działań.
"Jeśli decydenci nie patrzą na przyszłość swoich przedsiębiorstw w bardziej holistyczny sposób, poza ich najbliższy horyzont – równie dobrze mogą rozpocząć pracę nad strategią wyjścia już dziś" – mówi Zuzanna Skalska, analityczka trendów ds. designu, trendów i biznesu, właścicielka firmy 360Inspiration.
Brzmi groźnie? Być może tak. Jednak nie da się ukryć, że obecnie na naszych oczach zmienia się krajobraz biznesowy, ekonomiczny, polityczny, społeczny i technologiczny. Inne stają się wymagania rynku i zasady dotychczasowej gry. Dlatego zrozumienie różnorodnych #SygnałówZmian – to kluczowa postawa, by przetrwać, a być może również wejść z nowym potencjałem w naszą bardzo spolaryzowaną rzeczywistość.
Śląsk 2030 – wizja rozwoju
Każdy region ma swoją specyfikę. Czemu chcemy rozmawiać o Śląsku? To temat szczególny pod każdym względem: gospodarczym, społecznym, kulturowym. Wiele wyzwań ale również liczne Sygnały Zmian, które warto zagospodarować i nadać im właściwy kierunek. Jakie to sygnały i jaka wizja rozwoju z nich wynika?
Białe miejsca pracy na Śląsku są zagrożone procesem starzenia się i niską zastępowalnością pokoleń w tej grupie zawodowej. Zawody tzw. opiekuńcze – to już obecnie obszary deficytowe.
Doświadczenia związane z przebiegiem pandemii sprawiają, że odejście z zawodu już teraz zapowiada 10% lekarzy i 15% pielęgniarek.
Zielone miejsca pracy na Śląsku – związane z ochroną środowiska – są bardzo potrzebne, jednak przeszkodą, by powstały jest brak kwalifikacji zawodowych wśród pracowników, a co ważniejsze – małe zainteresowanie pozyskaniem takich umiejętności.
Okulary przyszłości – Seminarium eksperckie
O wykorzystaniu scenariuszy przyszłości i zastosowaniu metod projektowych w planowaniu strategicznym na przykładzie Śląska – porozmawiamy podczas Seminarium on-line, inaugurującego działalność Inkubatora Innowacji Społecznych na Śląsku. Przybliżymy najlepsze praktyki z zakresu innowacji społecznych realizowanych na Śląsku, opowiemy o obszarach w jakich można skutecznie „zazieleniać i „zabielać” śląski rynek pracy. Swoim doświadczeniem z tego zakresu podzieli się AnetaMoczkowska – znakomita ekspertka i doświadczony samorządowiec, wieloletnia Sekretarz województwa śląskiego i Miasta Tychy.
Wydarzenie organizują Fundacja Fundusz Współpracy oraz Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS. Patronami Seminarium są: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu.
Wydarzenie jest dwudniowe. Do uczestnictwa w nim szczególnie zapraszamy przedstawicieli instytucji, samorządów, firm oraz organizacji pozarządowych ze Śląska, które związane są z sektorem białych i/lub zielonych miejsc pracy, rozwojem regionalnym oraz polityką społeczną. Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy nt. wykorzystania metod projektowych w planowaniu strategicznym.
Link do zapisu na wydarzenie: https://app.evenea.pl/event/Okulary-przyszlosci
Więcej na stronie: https://slaska.przestrzeninnowacji.pl/okulary…/
Źródło: Fundacja Fundusz Współpracy