W przyszłości społeczności lokalne bezpośrednio będą mogły wpływać na część wydatków swojej gminy czy dzielnicy. Kilka miast w Polsce eksperymentuje z budżetem partycypacyjnym. Do tego grona dołącza Warszawa. Mieszkańcy Śródmieścia zdecydują o 644 tys. złotych z 2,8-milionowego budżetu Domu Kultury Śródmieście na 2013 rok.
– To kolejny krok w zapraszaniu mieszkańców do udziału w życiu miasta. Budżet miasta to trudna materia. Chcieliśmy, żeby ten budżet partycypacyjny był możliwy dla dzielnicy i zrozumiały dla mieszkańców – wyjaśniała Urszula Majewska, rzeczniczka Urzędu Dzielnicy Śródmieście, podczas konferencji w siedzibie Domu Kultury Śródmieście przy ulicy Hożej 41.
Projekt "Podzielmy się kulturą" wspólnie realizują władze dzielnicy, Fundacja Pole Dialogu oraz Dom Kultury Śródmieście. Umożliwia mieszkańcom dzielnicy wspólne wypracowanie założeń budżetu DKŚ-u na 2013 rok. Środki na jego działanie w 87% pochodzą z budżetu dzielnicy, 13% to przychody własne i darowizny. – Dotąd plan finansowy przygotowywała pani dyrektor. Tym razem będzie inaczej. O części budżetu przeznaczonej na działalność kulturalną zdecydują mieszkańcy – mówiła podczas konferencji prasowej rzeczniczka Śródmieścia. – Celem jest też edukacja.
Program + budżet
W 2012 roku budżet Domu Kultury Śródmieście wyniósł 3,3 mln zł, w 2013 wyniesie – 2,8 mln. Mieszkańcy zadecydują o części przeznaczonej na działania kulturalne, czyli 644 tys. zł. Pozostała kwota to koszty administracyjne i eksploatacyjne. – Mamy wysokie koszty stałe, bo mamy dobre lokalizacje. To jednak kosztuje – tłumaczyła dyrektor DKŚ Joanna Strzelecka.
W decydowaniu o założeniach budżetu nie chodzi jedynie o podział środków na z góry określone przez dyrekcję domu kultury projekty. Powstać ma budżet programowy – mieszkańcy wyznaczą profil działania na najbliższy rok i przydzielą na to środki z budżetu (chodzi o wynagrodzenie instruktorów, czyli 50 osób prowadzących zajęcia, koszt materiałów i budżet zajęć oraz imprez repertuarowych i plenerowych).
– Mieszkańców zapraszamy do czegoś nowego. To dla naszej Fundacji i DKS-u duże wyzwanie. Projekt budżetu partycypacyjnego w pełnej formie przygotowujemy po raz pierwszy. Pracujemy z instruktorami DKŚ, by jak najlepiej opracować ten proces, żeby eksperyment był udany – tłumaczyła Zuzanna Cichowska z Fundacji Pole Dialogu.
Przyjrzeli się mieszkańcom Śródmieścia
Zaangażowana w projekt Fundacja Pole Dialogu od kilku lat pracuje nad projektami dotyczącymi partycypacji obywatelskiej – badając kwestię budżetu partycypacyjnego i eksperymentując z nim. Organizacja powstała w łonie Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego półtora roku temu. – Badaliśmy sytuację dialogu między organizacjami pozarządowymi, urzędnikami i mieszkańcami. Powołaliśmy do życia fundację i w ramach działań w IS UW podjęliśmy współpracę z Urzędem Dzielnicy Śródmieście – opowiadała Zuzanna Cichowska.
Partnerzy projektu pracują nad przygotowaniem budżetu partycypacyjnego od marca 2012 roku. – Odbyło się wiele spotkań z DKŚ, by wypracować kształt projektu. Przyglądaliśmy się sie klientom domu kultury. Porównaliśmy to z tym, kto mieszka w Śródmieściu i sprawdzić, które grupy nie pojawiają się w nim w ogóle. Celem jest też promocja DKŚ – zaznaczała Marta Olejnik.
Przeszkolić i wypuścić na głęboką wodę...
Kluczową częścią projektu będą warsztaty dla mieszkańców dzielnicy, które przygotują ich do planowania budżetu domu kultury. – W pierwszym etapie zaprosimy mieszkańców chętnych do dłuższego zaangażowania. We wrześniu odbędą się dla nich warsztaty z planowania budżetu i programu DKŚ. Chodzi też o zdobycie szerokiej wiedzy o działaniach i charakterze DKŚ oraz profilu jego użytkownika – mówiła Marta Olejnik z Fundacji Pole Dialogu.
Podczas warsztatu w październiku uczestnicy – mogą pojawić się na nich również nowe osoby – wspólnie z pracownikami DKŚ opracują rekomendacje do budżetu na rok 2013. – Powstanie oferta domu kultury, pod kątem tego, ile co kosztuje i jaka jest popularność danych działań – zapowiedziała Marta Olejnik.
W listopadzie odbędzie się spotkanie finałowe. – Zaprosimy do udziału w nim również osoby, które nie brały udziału w warsztatach. Wtedy odbędzie się dyskusja oraz głosowanie nad propozycjami budżetowymi – wyliczała Marta Olejnik.
... a urzędnicy będą się przyglądać
Na początku 2013 roku powstać ma przewodnik po budżecie partycypacyjnym dla urzędników. – Będziemy organizować spotkania z urzędnikami – zapowiedziała Marta Olejnik.
Władze dzielnicy Śródmieście będą bacznie przyglądać się eksperymentowi w Domu Kultury Śródmieście, zaangażowaniu mieszkańców, bo celem przedsięwzięcia jest wypracowanie rekomendacji i mechanizmów dla kolejnych projektów. – Chcemy, żeby to był wzorzec do zastosowania w innych miejscach, więc musi być elastyczny. Trudnością jest też kwestia trafienia do mieszkańców. Jak im wytłumaczyć tak trudną materię? Dlatego przy okazji w ogóle chcemy dyskutować o budżecie, wydatkach, zobowiązaniach dzielnicy – tłumaczyła rzeczniczka dzielnicy Śródmieście.
Śródmieście 55% wydaje na oświatę, 30% na lokale komunalne i nieruchomości. 15% to te wolne środki, z których musimy utrzymać biblioteki, domy kultury, pomoc społeczną, drogi, o których – przynajmniej w teorii – współdecydować mogliby mieszkańcy.
Dyrekcja DKŚ liczy na promocję
Dom Kultury Śródmieście ma lokale przy ulicy Kredytowej, Hożej i Smolnej. Ofertę kieruje głównie do seniorów, rzadziej do dzieci i młodzieży. Dla dyrekcji tej placówki projekt „Podzielmy się kulturą” to okazja, by poszukać nowej formuły działania. – Naszą "dzielnicowość" rozumiemy tak, żeby dopasować ofertę do potrzeb mieszkańców. Chcemy zweryfikować nasze założenia. Są takie pola działalności, na które nie zwróciliśmy być może uwagi – przyznała Joanna Strzelecka.
Najbliższe otwarte spotkanie informacyjne już 15 września w Domu Kultury Śródmieście przy ulicy Smolnej 9.
Pobierz
-
Kompas
803222_201209241335520772 ・38.72 kB
Źródło: inf. własna