Mieszkasz w Warszawie, lubisz to miasto, ale uważasz, że można by w nim coś poprawić? Chciałbyś, żeby Twoja najbliższa okolica była ładniejsza lub wzbogaciła się o kolejne usprawnienie? W takim razie budżet partycypacyjny jest właśnie dla Ciebie! Od 1 grudnia 2016 roku można składać projekty w jego czwartej edycji.
Budżet partycypacyjny – czym jest i czemu jest ważny?
Dzięki budżetowi partycypacyjnemu można zrealizować pomysły, które niektórym na pierwszy rzut oka mogłyby wydawać się szalone, jednak nie da się zaprzeczyć, że wprowadzają sporo kolorytu i ożywienia do naszego otoczenia. Tak jest w przypadku Ursynowskich murali. – Chciałbym podkreślić, że składanie wniosków do budżetu partycypacyjnego jest proste. Największą trudnością w moim projekcie było to, że wielu osobom trzeba było wytłumaczyć, czym taki mural jest i czym różni się od graffiti – mówi Bartosz Podlewski, twórca projektu. – Ludziom czasem trudno jest wziąć odpowiedzialność za swoje otoczenie, ale wystarczy, że jeden mieszkaniec będzie chciał złożyć projekt. Teraz jest czas na to, by wyjść z domu, przejść się po okolicy i zobaczyć, czy jest coś, co chcielibyśmy zmienić – dodaje. Bartosz Podlewski zamierza kontynuować działalność i złożyć projekt również w obecnej edycji budżetu partycypacyjnego.
Budżet partycypacyjny – zmiany w 2017 roku
Ważną zmianą jest również rezygnacja z wymogu podawania numeru PESEL na liście poparcia projektu. Dzięki temu jest szansa, iż ludzie będą chętniej je popierać. Uznano również, że dobrym pomysłem będzie włączenie dyskusji o projektach do etapu ich weryfikacji: w ten sposób pomysłodawcy będą mogli porozmawiać z urzędnikami i przekonać ich do swojej wizji. Wprowadzono też zasadę, że żeby projekt mógł być zrealizowany, przynajmniej 10% głosujących osób w danej dzielnicy musi go poprzeć.
Wszystkie te zmiany mają na celu nie tylko ulepszenie mechanizmu budżetu partycypacyjnego, ale też ułatwienie mieszkańcom składania projektów oraz rozpowszechnienie informacji o tym, że m.st. Warszawa daje im takie możliwości.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych. Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: Inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23