Wielokulturowość Powiatu Braniewskiego podkreślił Burmistrz Miasta Braniewa Henryk Mroziński podczas odbywającego się 15 października 2011 Przeglądu Zespołów Śpiewaczych. Powiat braniewski jest częścią historycznej Warmii, a pierwszą siedzibą jej było właśnie Braniewo. Od zawsze historię tych ziem tworzyło wiele narodowości. Wielokulturowość to niedocenione bogactwo…
Braniewskie Centrum Kultury zgromadziło słuchaczy i sympatyków zespołów wokalnych z terenu naszego województwa. Organizatorem wydarzenia był Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Braniewie. Dotacje na ten cel pozyskano ze środków Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta w Braniewie. Na scenie zaprezentowały się zespoły z Braniewa, Fromborka, Pieniężna, Suchacza, Tolkmicka, Pogrodzia, Stawigudy, Kiwit, Górowa Iławieckiego. Łącznie zaśpiewało 12 zespołów.
– Były to w całości zespoły seniorskie. Wobec tego nasunęła mi się refleksja o aktywności naszych seniorów – mówi Beata Jarosz z braniewskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. – Ktoś kiedyś powiedział, że człowiek starzeje się wtedy, kiedy nie jest kochany. Oni są dowodem tego, że miłość dają i jeszcze więcej dostają jej od innych. Bo skąd można mieć tyle siły, charyzmy, mając problem ze wzrokiem, poważnie nadszarpnięte zdrowie i niejednokrotnie 70+ na karku?
Na terenie powiatu braniewskiego działają cztery zespoły muzyczne skupione wokół organizacji seniorskich. Patrząc z punktu aktywności organizacji pozarządowych, znajdują się one wśród tych najaktywniejszych. Nie piszą „wielgachnych” projektów. Środki dostają z samorządu, od sponsorów, ze składek. Są przykładem bardzo dobrej organizacji pracy zespołowej i umiejętności współpracy z innymi instytucjami. Wiele można powiedzieć o braniewskich emerytach, to ludzie z pasją, mimo wieku, często słabego zdrowia, mają chęci, aby spotkać się z innymi. Potrafią się zorganizować, mają wiele siły, radości. Cieszą się z każdej chwili, którą dane jest im przeżyć.
Co daje Im śpiew? To przede wszystkim realizowanie swoich pasji, radość i bycie potrzebnym dla innych. Oprócz tego upowszechniają wiedzę o historii, tradycjach, zwyczajach narodowości, które tu zamieszkują. Podczas występów śpiewają piosenki w wielu językach – polskim , ukraińskim, niemieckim. Przybliża to kulturę, zwyczaje, powoduje wspomnienia wśród osób starszych i chęć dzielenia się nimi z młodszymi. – Nasze braniewskie zespoły bardzo chętnie angażują się we wszelkiego rodzaju wydarzenia. Nie odmawiają nikomu pomocy – przyznaje Beata Jarosz. – Na miarę swoich możliwości angażują się w rozwój tego miasta i powiatu. Są dla mnie wzorem i przykładem. Kontakt z seniorami jest dla mnie bardzo istotny. Motywuje i to bardzo.
Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów jest objęty coachingiem przez Centrum Organizacji Pozarządowych w Braniewie.