Borys Budka podpisał program współpracy. Obszar sprawiedliwości bogaty NGO-sami
Ministerstwo sprawiedliwości i organizacje pozarządowe mają swój program współpracy na rok 2016. Duża w tym zasługa projektu "Programy dla zmiany". 14 października Minister Borys Budka, podpisując program wyraził nadzieję, że doświadczenie organizacji, które zostało odzwierciedlone w przyjętym dokumencie, wykorzystane będzie również w praktyce działania resortu.
Prawie pierwszy program współpracy
Podpisanie programu współpracy (zarządzenia ministra) było inauguracją dwudniowej konferencji (14-15 października 2015 r.) „Współpraca pomiędzy instytucjami przestrzeni sprawiedliwości i organizacjami pozarządowymi”. Ministerstwo Sprawiedliwości jest drugim ministerstwem, które przyjęło taki dokument. To wynik pracy wykonanej w ramach projektu "Programy dla zmiany – partycypacyjne tworzenie programów współpracy z organizacjami pozarządowymi na szczeblu centralnym", realizowanego przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych (finansowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki).
Program to partnerstwo i konsultacje
– Najważniejsza w tworzeniu programu współpracy była zespołowa, partycypacyjna praca Zespołu Konsultacyjnego składającego się z przedstawicieli organizacji pozarządowych i Ministerstwa Sprawiedliwości. Po dziewięciu miesiącach prawdziwie partnerskiej pracy powstał naprawdę dobry produkt, drugi program współpracy w Polsce na szczeblu centralnym. W przeciwieństwie do PW MPiPS jest to program, który ma wskaźniki i zakładając że Ministerstwo będzie wdrażało program skutecznie z pewnością osiągnięty zostanie sukces. Najważniejsze jest otwarcie MS na współpracę z instytucjami społeczeństwa obywatelskiego w celu zwiększenia wzajemnego zaufania obywateli, organizacji i instytucji publicznych w przestrzeni sprawiedliwości. Ponadto należy wskazać szczególną wagę i nacisk na konsultacje publiczne w PW oraz szerokie konsultacje samego programu.
Pomoc prawna – Teraz Ewaluacja!
Dziś – tzn. jak najszybciej, najlepiej już od początku roku – trzeba się skoncentrować na badaniu systemu, na jego ewaluacji. Namawiał do tego Grzegorz Wiaderek z Instytutu Prawa i Społeczeństwa, prowadzący dyskusję o poradnictwie. Zbadać trzeba zarówno sam system jak i jakość świadczonej w jego ramach pomocy – jakość porad. Nie będzie to łatwe zadanie, bo ustawa daje słabe narzędzia weryfikacji. Przedstawiciele organizacji znajdą się jednak w Radzie Pomocy Prawnej – ciele, które będzie oceniało działanie ustawy. NGO widzą tu szanse na poprawianie systemu. – Wsadziliśmy już nogę między drzwi i nie damy jej wypchnąć – obiecał Grzegorz Wiaderek.
Edukacja prawna – w budowie
Drugi dzień zakończył się dyskusją o możliwościach współpracy w zakresie edukacji prawnej. Tu również usłyszeliśmy o projektach realizowanych zarówno przez NGO jak i resort. Panel uświadamiał jak bardzo życie każdego obywatela nasycone jest prawem, o czym zwykle nie ma on pojęcia. Edukacja kierowana jest do młodzieży i spoczywa głównie na barkach nauczycieli. Niestety, formalnie urywa się po pierwszej klasie gimnazjum.
Widać, że jeszcze długo będzie trwało wypracowanie wspólnych systemowych działań w tym zakresie. Nie ma bowiem jasności czy edukacja prawna powinna być przedmiotem czy elementem innych zajęć, albo kto właściwie ma o prawie nauczać (nauczyciele czy prawnicy?). Nie ma też dedykowanych tym działaniom środków finansowych, mimo zapisów ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej. Możliwości finansowania projektów zawierających elementy edukacji prawnej z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, które opisał Kamil Bobek z MPIPS, nie dają zbyt wielkiego pola do popisu.
66 stron
Program współpracy, TEKST
Zarządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie programu współpracy Ministra Sprawiedliwości z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie na 2016 r.
http://ms.gov.pl/pl/informacje/download,7609,0.html
Odwiedź wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)