Warsztaty recyklingowe, aplikacja na telefon, wspólne sprzątnie z lądu i łodzi – to tylko niektóre z pomysłów warszawiaków na propagowanie czystości nad Wisłą. Ich realizację wsparło miasto w ramach programu „Regranting Dzielnicy Wisły”.
– Jedna załoga płynie do mostu Gdańskiego, druga do Siekierkowskiego – mówi Damian Jakubowski z Fundacji Szerokie Wody, która w ramach programu od 16 listopada, realizuje „patrole” wiślane. – Przez najbliższe dni na wodę wypływać będą dwie łodzie – galar i pychówka. Ich załogi, złożone w większości z wolontariuszy mają monitorować zanieczyszczenia i w razie potrzeby sprzątać – tłumaczy Jakubowski.
– Przyjmowaliśmy projekty zarówno od organizacji pozarządowych, jak i osób fizycznych, które chciały się włączyć w propagowanie idei odpowiedzialności za wspólną przestrzeń – mówi Adam Góra z Fundacji Poza Horyzont. – Celem programu nie było jednak wyłącznie propagowanie czystości nad Wisłą, ale budowanie tożsamości wiślanej i identyfikacji z otoczeniem, poszanowanie dla lokalnej natury – podkreśla.
– Zależy nam by nie tylko w sezonie dbać o tereny nad Wisłą. Stąd też pomysł by zaangażować wszystkich – zarówno mieszkańców, jak i instytucje pozarządowe – którym dobro nabrzeży nie jest obojętne w konkurs regrantingowy. Mam nadzieję, że podjęte działania po raz kolejny zachęcą warszawiaków do spędzania czasu nad rzeką w „czysty” i atrakcyjny sposób – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
12 projektów do końca listopada
Wyłonione projekty uzupełniają działania realizowane przez cały sezon w ramach kampanii „Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto”. Dofinansowane pomysły są bardzo różnorodne. Znajdują się wśród nich m.in. realizacja serii sond filmowych wśród mieszkańców pod hasłem „Czysto z mostu” (dostępne w serwisie youtube); opracowanie gry na telefony „Trasz Buster Wisła”; wydanie „dzielnicowej” gazetki czy przeprowadzenie konkursu na nietypowy projekt kosza do selektywnej zbiórki nad rzeką.
Opisy projektów od ich pomysłodawców
- Czysto z mostu, autorka Elżbieta Bogdańska - to projekt, który ma promować utrzymywanie czystości w nadwiślańskiej okolicy w myśl zasady, aby nie tylko dobrze się tu bawić, ale również pamiętać o pozostawieniu po sobie porządku. Polega na realizacji 10 odcinków krótkich filmów zawierających wywiady z mieszkańcami Warszawy uczęszczającymi nad Wisłę.
- Trasz Buster Wisła, autor Grzegorz Franaszczuk - polega na stworzeniu gry mobilnej na telefony komórkowe, która ma wzbudzić w użytkownikach świadomość potrzeby sprzątania po sobie podczas użytkowania terenów nadwiślańskich. To „platfomówka” polegająca na przechodzeniu przez kolejne etapy, będące odcinkami Wisły w Warszawie i zbieraniu napotkanych po drodze odpadki. Na końcu każdego etapu znajduje się symboliczny kosz na śmieci.
- Zabiegam o czystą Warszawę nad Wisłą, Fundacja Chlorofil - to akcja zachęcająca mieszkańców Warszawy do zachowania czystości na terenie miasta, a szczególnie terenów nadwiślańskich. Akcja przede wszystkim polega na zbieraniu śmieci, jednakże ma również charakter edukacyjny skierowany do najmłodszych.
- Posprzątajmy Wisłę, autor Sławomir Zalewski - celem akcji jest zebrać kilkadziesiąt osób (wolontariuszy), które pozbierają śmieci wzdłuż prawego brzegu Wisły od mostu Poniatowskiego w kierunkach północnym i południowym. Przewodnim mottem akcji jest: „Nie pytaj, co Wisła może zrobić dla Ciebie, powiedz co Ty możesz zrobić dla Wisły”.
- Nowe Życie nad Wisłą. Jesień/Zima, Fundacja do dzieła! - opracowanie i wydanie gazety, która przybliży możliwości spędzania czasu nad Wisłą w sezonie jesienno-zimowym, a także zaprezentuje „czysty” wypoczynek.
- Międzynarodowy dzień toalet, autorka Julia Missala - projekt polega na promocji Międzynarodowego Dnia Toalet, m.in. poprzez organizację konkursu w mediach społecznościowych, dystrybucję pocztówek pokazujących projekt szaletów miejskich i zapowiadających ich budowę w Warszawie oraz spotkanie z Aleksandrą Wasilkowską autorką książki o szaletach miejskich w jednym z byłych szaletów.
- Harcerski Przystanek Rowerowy, Chorągiew stołeczna ZHP hufiec Praga-Południe – celem rowerowego projektu jest zachęcenie mieszkańców Warszawy, zwłaszcza po prawej stronie Wisły, do aktywnego spędzania czasu na praskim brzegu Wisły. Dodatkowo projekt ma na celu integrację osób spędzających czas nad rzeką oraz budowa tożsamości wiślanej. Chorągiew stołeczna ZHP chce by użytkownicy nabrzeży identyfikowali się z otoczeniem, szanowali naturę oraz zachowywali czystości nad Wisłą.
- Nadwiślańska Stolarka, autorka Marta Baranowska - to projekt, którego celem jest promowanie czystości w przestrzeni publicznej. Przy użyciu materiałów znalezionych nad brzegiem Wisły oraz zgromadzonych naturalnych surowców takich jak m.in. drewno uczestnicy warsztatów wykonają proste kosze na śmieci. Projekt ma promować recycling i zwrócić uwagę na szczególną wartość przyrodniczą i kulturową terenów położonych nad Wisłą.
- RecyclingART, autor Piotr Michalik - W ramach projektu planowane jest stworzenie form użytkowych lub sztuki z odpadów codziennego użytku. Organizatorzy chcą również nauczyć warszawiaków jak wykorzystywać śmieci i co można z nich zrobić. Dzięki inicjatywie mieszkańcy będą mogli dać zużytym przedmiotom drugie życie.
- Wiślana Ścieżka Łucznicza, Warszawski Klub Turystów Narciarzy-Kurniawa przy Oddziale Stołecznym PTTK im. Aleksandra Janowskiego - projekt dotyczy oczyszczenia terenu od Saskiej Kępy do mostu Siekierkowskiego oraz przygotowania na nim ścieżki łuczniczej. Ścieżka ma obejmować 28 celów/tarcz, do których łucznicy będą strzelali z miejsc wyznaczonych przez organizatorów ścieżki.
- Zanim śnieg przykryje śmieci, Fundacja Szerokie Wody - posezonowa ekologiczna służba wiślana, która przy pomocy flisackich łodzi (zdolnych szybko i sprawnie dotrzeć w każdy zakamarek rzeki i linii brzegowej), przeszuka warszawskie brzegi Wisły w poszukiwaniu dzikich wysypisk śmieci, miejsc zagrożonych znaczącym zanieczyszczeniem ekologicznym oraz takich gdzie brak odpowiedniej infrastruktury powoduje zauważalną degradację środowiskową oraz krajobrazową.
- Projekt elementów systemu selektywnej zbiórki, autorka Agnieszka Milczarek - projekt polegający na ogłoszeniu konkursu na projekty koszy na śmieci przewidujące selektywną zbiórkę odpadów. W ramach konkursu przewidziano również przygotowanie pierwszego prototypu w ramach wyłonionego projektu.
Źródło: UM Warszawa