W jaki sposób biblioteka może pomóc osobom poszukującym pracy? Jak może wesprzeć osoby stojące przed wyzwaniem wyboru lub zmiany zawodu? Czy biblioteka to dobre miejsce na myślenie do rozwoju zawodowym? Na takie pytania próbowano znaleźć odpowiedzi podczas warsztatu Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, który odbył się w ramach III Kongresu Bibliotek Publicznych 11 i 12 października.
Podczas warsztatu „Szukasz pracy? Wybierasz zawód? Idź do biblioteki” okazało się, że tematyka rynku pracy nie jest bibliotekarzom obca. A to dlatego, że wiele osób z małych miejscowości właśnie w bibliotece próbuje znaleźć pomoc w szukaniu pracy. Jest ona tam często lokalnym centrum wsparcia, a bibliotekarze prowadzą nie raz – jak określili to uczestnicy warsztatów – swoistą „biblioterapię”. Chętnym mogą poświęcić czas, porozmawiać, wysłuchać, doradzić – są dla przychodzących do biblioteki niejako „biblio-konfesjonałami”.
Jakie rozwiązania mogą nam zaproponować pracownicy bibliotek? Podczas burzy mózgów pojawiło się aż 18 ciekawych i realnych pomysłów związanych ze wspieraniem wchodzenia, wracania i wzmacniania swojej wartości na rynku pracy:
- Spotkania z osobami, które zmieniły pracę,
- Nauka przedsiębiorczości,
- Spotkania z przedstawicielami różnych zawodów,
- Prezentacja filmików motywacyjnych,
- Rozmowy indywidualne („biblioterpia”),
- Uświadomienie możliwości zmiany zawodu,
- Propozycja bibliografii tematycznych,
- Szkolenia podnoszące kwalifikacje,
- Spotkania ze specjalistami,
- Doradztwo zawodowe prowadzone przez bibliotekarza,
- Motywowanie przeprowadzone przez bibliotekarza,
- Spotkania z ludźmi sukcesu,
- Spotkania z przedstawicielem PUP,
14.Kącik informacyjny,
- Udostępnianie ofert pracy z PUP,
- Zakładka z linkami,
- Doradzanie bibliotekarzy przy zakładaniu działalności gospodarczej,
- Pomoc bibliotekarza w prowadzeniu działalności gospodarczej np.: poprzez udostępnianie komputera z darmowym Internetem w celu wysyłania e-maili.
Entuzjazm i pomysłowość bibliotekarzy oraz ogromna chęć uczestnictwa w zadaniach warsztatowych pokazały, że projekt wiążący biblioteki z rynkiem pracy, przygotowywany przez FISE, jest aktualny i potrzebny. Bibliotekarki zapewniły organizatorów, że z taką problematyką mają do czynienia codziennie, ale brakuje im wsparcia merytorycznego i profesjonalnych szkoleń w tej dziedzinie. Kongres Bibliotek okazał się więc bardzo pomocnym i inspirującym wydarzeniem, które nadało nową jakość działaniom FISE.
Na imprezie nie zabrakło ciekawych gości – m.in. przedstawiciela Fundacji Billa i Melindy Gatesów, który zajmuje się Programem Rozwoju Bibliotek. Darren Hoerner miał okazję poznać oba projekty FISE, które łączą światy rynku pracy i lokalnych bibliotek, czyli „Praca. Enter. Biblioteka jako miejsce informacji o rynku pracy” oraz „RozPracuj to z biblioteką”. Warto dodać, że w pierwszym z nich FISE jest liderem, w drugim partnerem Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
W ramach wspomnianych projektów biblioteki otrzymają granty na działania związane z rynkiem pracy, m.in. na zapoznanie bibliotekarzy z innowacyjnym narzędziem Internetowym pomagającym w samodzielnym określeniu potencjału zawodowego. Projekt zakłada przekazanie bibliotekom know-how wystarczającego, by mogły już samodzielnie prowadzić i rozwijać dalszą aktywność w dziedzinie wspierania osób szukających pracy, wybierających zawód lub rozważających przebranżowienie.
Źródło: FISE