Szerokopasmowy Internet już niebawem zawita do każdej gminnej biblioteki. Stanie się tak za sprawą porozumienia, które zostało podpisane 6 sierpnia 2009 roku w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na mocy tego porozumienia Telekomunikacja Polska S.A. zaoferuje bezpłatnie szerokopasmowy Internet wraz z potrzebną infrastrukturą wszystkim gminnym bibliotekom publicznym oraz ich filiom.
– Bardzo się cieszę ze szczęśliwego finału, który kosztował nas prawie rok pracy. Na ten rok złożyła się diagnoza sytuacji niezwykle ważnych placówek kultury – bibliotek, próba zdiagnozowania potrzeb tychże placówek, a następnie znalezienie partnerów – powiedział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.
Porozumienie stało się faktem dzięki staraniom i programom prowadzonym przez wiele organizacji zaangażowanych w informatyzację polskiego społeczeństwa oraz w rozwój bibliotek. Jednym z takich programów jest Program Rozwoju Bibliotek, który zrodził się z inicjatywy Fundacji Billa i Melindy Gates. W Polsce realizuje go specjalnie powołana do tego celu Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Fundacja ściśle współpracuje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Instytutem Książki nad modernizacją gminnych bibliotek. Jej działalność ma pomóc w aktywizowaniu lokalnych społeczności poprzez udostępnianie usług multimedialnych. Dzięki temu biblioteki mają szansę stać się prawdziwym centrum wiedzy, pomagającym z kolei wyrównywać szansę na rozwój żyjącym tam mieszkańcom.
Inicjatywa zyskała już poparcie między innymi Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wszyscy zgodnie podkreślają, że Internet, w miejscowościach, które często w ogóle pozbawione są dostępu do sieci, jest niezbędny dla wyrównywania różnic w rozwoju między społeczeństwem polskim a społeczeństwami Europy Zachodniej.
– Stać nas na to, żeby w myśleniu o przyszłości jednoczyć wszystkie siły. Internet to nie tylko wynalazek, który musimy obłaskawić. To wynalazek, który staje się ważnym czynnikiem rozwojowym. To przedsięwzięcie uczy nas nowego podejścia do inwestycji w kulturze. Echo tej inwestycji będzie słyszalne w przyszłości także w zupełnie innych dziedzinach życia – powiedział tuż po podpisaniu porozumienia Michał Boni, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Jacek Wojnarowski nazwał podpisane porozumienie bezprecedensowym.
– Wdzięczni jesteśmy wszyscy. Mam poczucie, że mogę wyrazić swoją wdzięczność w imieniu wszystkich osób zaangażowanych w rozwój bibliotek, w tym przedstawicielom władzy lokalnej, którym ta kwestia leży bardzo głęboko na sercu – dodał.
Wojnarowski przeczytał także list, który Fundacja Billa i Melindy Gates skierowała do prezesa Telekomunikacji Polskiej Macieja Wituckiego. Przedstawiciele Fundacji napisali między innymi: „Przez doprowadzenie do bibliotek bezpłatnego Internetu, placówki te będą mogły rzeczywiście poprawiać życie jednostek, które z nich korzystają. Będą także w stanie wesprzeć rozwój całej społeczności. Wiemy, że wszyscy odpowiedzialni za rozwój bibliotek rozumieją wartość inwestycji w bezpłatny dostęp do komputerów i Internetu w publicznych bibliotekach, dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni, że TP S.A. włączyło się w tą akcję”.
Telekomunikacja Polska zaoferuje bezpłatny dostęp do sieci wraz z wyposażeniem stanowisk komputerowych na trzy lata. Po ich upływie bibliotekom zostanie przedstawiona oferta komercyjna. Prezes Telekomunikacji Polskiej zapowiedział jednak od razu, że będzie specjalna promocyjna oferta z możliwie jak najniższymi stawkami za korzystanie z sieci.
Wszyscy zebrani na uroczystości podpisania porozumienia wyrazili także głęboką wdzięczność wszystkim pracownikom gminnych bibliotek, którzy na co dzień są odpowiedzialni za propagowanie korzystania Internetu w swoich społecznościach.
– O ich trudzie nie można zapominać. Jest to wielki wkład w rozwój bibliotek – przyznał Bogdan Zdrojewski.
W Polsce funkcjonuje 8500 bibliotek, z czego aż 40% nie ma dostępu do Internetu. Problem dotyka głównie placówki położone z dala od ośrodków miejskich. Takich bibliotek i ich filii na wsi i w małych miastach jest dwa i 2,5 tysiąca.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)