Stowarzyszenie „Uniwersytet III Wieku” w Iławie przy współpracy grup nieformalnych z Radomka realizuje w ramach Działaj Lokalnie VII projekt „Bezpieczne grzybobranie”. Przedsięwzięcie rozpoczęte w lipcu zakończy się w październiku 2011 roku. Parterami UTW są Rada Sołecka i Koło Gospodyń Wiejskich z Radomka.
Pomysł na wspólny projekt powstał podczas spotkania inaugurującego Działaj Lokalnie w kwietniu tego roku. Przedstawiciele grupy nieformalnej z Radomka podzielili się pomysłami na aktywizację swojej społeczności oraz chęcią założenia własnego stowarzyszenia „Sołectwo Radomek”. Do współpracy przyłączyło się Koło Gospodyń Wiejskich i Rada Sołecka, którym zależało na aktywizacji społecznej mieszkańców.
Projekt „Bezpieczne grzybobranie” polega na zorganizowaniu cyklu prelekcji z udziałem specjalistów w danej dziedzinie. Zajęcia odbywają się na świetlicy wiejskiej z udziałem mieszkańców i członków Stowarzyszenia UTW o tematyce zbliżonej do tematu projektu. Kolejnym etapem będzie konkurs plastyczny dla dzieci z Radomka. Tematem prac będzie oczywiście las, a dokładnie jego fauna i flora odbierana oczami dziecka. Starsi uczestnicy będą mogli skorzystać z nauki chodzenia Nordic Walking. Zostanie zorganizowana impreza integracyjna dla wszystkich członków UTW i mieszkańców Radomka. Impreza będzie polegała na spotkaniu przy świetlicy wiejskiej, wyjściu w grupach na grzybobranie, zorganizowaniu ogniska z pieczeniem kiełbasek i poczęstunkiem przygotowanym przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich.
W samej świetlicy zorganizowana zostanie wystawa prac rysunkowych dzieci i konkurs wiedzy z wcześniej przeprowadzonych prelekcji. A na koniec wydarzenia oczywiście konkurs na największą ilość zebranych grzybów.
Oczekiwane efekty projektu to m.in. zaktywizowanie mieszkańców do wspólnego działania na własną rzecz, podniesienie świadomości wśród mieszkańców Radomka na temat środowiska ich otaczającego i przede wszystkim integracja i zacieśnienie więzi miedzy pokoleniami. Warto połączyć siły i dokonać czegoś wspólnie – rezultaty i efekty będą wtedy bardziej wymierne.
Projekt realizowany dzięki dotacji otrzymanej w ramach projektu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolność realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Lokalną Organizację Grantową Stowarzyszenie „Przystań” w Iławie.