Stowarzyszenie Dla Równości, którego mam zaszczyt być prezesem od ponad dziesięciu lat, działa na obszarze Beskidu Niskiego nieopodal miejscowości znanej i odwiedzanej – Dukli. Piękne krajobrazy, nieskazitelnie czysta przyroda i sympatyczni mieszkańcy, a obok tego wszystkiego problemy dnia codziennego: bezrobocie, starzejące się społeczeństwo i niestety ubóstwo.
Stowarzyszenie Dla Równości działa w obszarze pomocy społecznej. Naszą mocną stroną są partnerzy, z którymi działamy od wielu, wielu lat. To małe lokalne organizacje pozarządowe, sołtysi, radni, koła gospodyń wiejskich, strażacy OSP i stały niezmieniający się partner regionalny – Podkarpacki Bank Żywności w Rzeszowie.
Tyle się mówi ostatnio o Korpusie Solidarności, społeczeństwie obywatelskim i wspólnocie. My to tworzyliśmy lokalnie dziesięć lat temu, kiedy nikomu jeszcze nie śniło się społeczeństwo obywatelskie. Od lat organizujemy Forum Stowarzyszeń Beskidu Niskiego integrujące środowisko NGO-sów w BN.
Tyle się mówi ostatnio o Korpusie Solidarności, społeczeństwie obywatelskim i wspólnocie. My to tworzyliśmy lokalnie dziesięć lat temu, kiedy nikomu jeszcze nie śniło się społeczeństwo obywatelskie. Od lat organizujemy Forum Stowarzyszeń Beskidu Niskiego integrujące środowisko NGO-sów w BN.
Utworzyliśmy wtedy koalicję sołtysów i Kół Gospodyń Wiejskich działających na rzecz beskidzkiej społeczności. Aktualnie przy współpracy ze wspomnianym Bankiem Żywności pozyskujemy żywność z osiemnastu sklepów sieci Biedronka i oprócz tego z TESCO, KFC i Kauflandu.
Bez żadnego dofinansowania odbieramy tę żywność 3-5 razy w tygodniu w godzinach nocnych, by następnego dnia rano rozdać ją wśród mieszkańców beskidzkich wsi. Co miesiąc odbieramy żywność za ponad 200 tysięcy złotych. W ten sposób choć trochę zmniejszamy skalę biedy i ubóstwa.
W czasie pandemii w ramach akcji „Beskidzka Pajda” niefinansowanej, nie grantowanej, na którą nie robiliśmy żadnych zrzutek, co tydzień dostarczamy domowe posiłki dla 25 osób do Jadłodzielni w Krośnie. To samo od przeszło roku robimy w Rzeszowie raz w miesiącu dla kilkudziesięciu osób bezdomnych. Przy współudziale lokalnych organizacji pozarządowych gotujemy zupy, dania jednogarnkowe, pierogi, pieczemy ciasta. Produkty pochodzą ze wspomnianych nadwyżek żywności z sieci Biedronka przy współudziale Podkarpackiego Banku Żywności w Rzeszowie..
Nasza działalność oparta jest na pracy wolontariuszy, wśród których dominują seniorzy. To wolontariat długoterminowy i nastawiony na pomoc lokalnej społeczności, by choć trochę zmniejszyć skalę ubóstwa i wzmocnić poczucie bezpieczeństwa naszej części Beskidu Niskiego.
Od ponad dziesięciu lat pomagamy ubogim seniorom i mającym problemy zdrowotne, a okres pandemii wcale nie jest dla nas dodatkową motywacją.
O autorce
Mirka Widurek, absolwentka UW, wychowana w Oliwie , od kilkudziesięciu lat związana z Podkarpaciem, zamieszkuje wraz z mężem piękne rejony Beskidu Niskiego pod Duklą. Prezes Stowarzyszenia Dla Równości, współtworząca silną grupę działaczy skupionych wokół potrzeb osób starszych, niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie. Emerytowany dyrektor i wychowawca domu dziecka, w wolnych chwilach amatorsko pisząca bajki dla dzieci oraz codzienne felietoniki zwane ”Fidrygałkami”. Od 1 sierpnia 2020r. zrezygnowała z członkostwa w Radzie Działalności Pożytku Publicznego, gdzie pełniła funkcję Przewodniczącej Zespołu ds. Partycypacji Społecznej Seniorów.
Źródło: Stowarzyszenie „Dla Równości”