W ostatni weekend nieznani sprawcy po raz kolejny wybili szyby w siedzibie organizacji Kampania Przeciw Homofobii na Powiślu. Na sytuację tę zareagował Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar.
To kolejny tego typu atak. W 2016 roku siedziba Kampanii Przeciw Homofobii była atakowana aż trzykrotnie, a podczas jednego z incydentów napastnicy próbowali także wedrzeć się do środka. Pracownicy organizacji przyznają, że czują się zagrożeni i będą starali się interweniować u władz m.st. Warszawy, ministra sprawiedliwości oraz pełnomocnika rządu ds. równego traktowania.
Oświadczenie w sprawie wydał Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich:
"Z niepokojem przyjąłem doniesienia o kolejnym ataku na siedzibę Kampanii Przeciw Homofobii. W roku 2016 w Warszawie kilkakrotnie miały miejsce ataki na siedziby organizacji pozarządowych działających na rzecz praw osób LGBT. Narastająca fala homofobii i transfobii w przestrzeni publicznej, a także przemocy motywowanej uprzedzeniami względem osób homoseksualnych i transpłciowych, może wzbudzać poczucie zagrożenia i przekonanie o niedostatecznej reakcji państwa na przypadki naruszenia praw człowieka osób LGBT.
Postępowania karne w sprawach zeszłorocznych ataków na siedziby organizacji pozarządowych działających na rzecz osób LGBT zakończyły się umorzeniem z powodu niewykrycia sprawców. Do wzmacniania wysiłków na rzecz zapobiegania i zwalczania wszelkich aktów homofobii, m.in. poprzez dokładne badanie zarzutów o przestępstwa z nienawiści, pociąganie sprawców do odpowiedzialności oraz jeżeli sprawcy zostaną uznani za winnych – karanie sprawców i zapewnienie ofiarom odpowiedniego odszkodowania, wezwał Polskę kilka miesięcy temu Komitet Praw Człowieka (pkt 16c uwag końcowych z dnia 4 listopada 2016 r.). Ponownie wzywam więc organy ścigania do dołożenia wszelkich starań w celu wykrycia sprawców i ich właściwego ukarania. Przeprowadzenie skutecznego śledztwa wzmacnia w społeczeństwie przekonanie o konieczności potępienia homofobii i transfobii oraz wzbudza zaufanie w osobach homoseksualnych i transpłciowych, że władze potrafią chronić je przed zagrożeniem przemocą motywowaną uprzedzeniami (por. wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z dnia 31 maja 2007 r. w sprawie Šečić przeciwko Chorwacji, skarga nr 40116/02). Przestępstwa motywowane homofobią i dyskryminację ze względu na orientację seksualną należy traktować równie poważnie, co dyskryminację ze względu na rasę, narodowość i pochodzenie etniczne (por. wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z dnia 9 lutego 2012 r. w sprawie Vejdeland i inni przeciwko Szwecji, skarga nr 1813/07)".
Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich