Apel Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego o powoływanie rad działalności pożytku publicznego
Reprezentacjom sektora pozarządowego powinno zależeć na powoływaniu rad działalności pożytku publicznego - to narzędzie do dobrej współpracy z samorządami. Oto apel reprezentacji sektora Warmii i Mazur:
APEL
w sprawie powoływania Powiatowych i Gminnych Rad Działalności Pożytku Publicznego
Przedstawiciele samorządów terytorialnych Przedstawiciele organizacji pozarządowych
Szanowni Państwo
Artykuł 41 e Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie umożliwia - na wniosek organizacji pozarządowych - powołanie przez organ wykonawczy gminy lub powiatu Gminną lub Powiatową Radę Działalności Pożytku Publicznego. W skład Rady wchodzą przedstawiciele samorządu, radni i przedstawiciele organizacji pozarządowych z danego terenu. Rada jest ciałem konsultacyjnym i opiniodawczym. Do jej zadań należy w szczególności: opiniowanie projektów strategii rozwoju, opiniowanie projektów aktów prawa miejscowego dotyczących pożytku publicznego, w tym m.in. rocznych programów współpracy, interweniowanie w przypadku sporów pomiędzy organizacjami i samorządem itp.
Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego apeluje – zarówno do działaczy samorządowych, jak i pozarządowych – o powoływanie Rad Działalności Pożytku Publicznego na każdym szczeblu samorządu.
Z naszych doświadczeń wynika, że istnienie tego rodzaju gremiów, to doskonała sposobność do budowania trwałego systemu partnerskiej współpracy samorządów z organizacjami. Podczas spotkań strona samorządowa i pozarządowa poznaje się wzajemnie, uzgadnia wspólne działania, rozwiązuje spory oraz buduje zaufanie, tak potrzebne do współpracy. W efekcie podejmowanych jest więcej wspólnych działań, następuje lepsze wykorzystanie środków finansowych z budżetu samorządu, łączone są możliwości i zasoby obydwu stron. W perspektywie wpływa to na rozwój lokalny, aktywność społeczną i lepszą jakość życia wspólnoty samorządowej.
Zadaniem organizacji jest zgłoszenie do swojego samorządu wniosku o powołanie Rady, współpraca ze stroną samorządową przy utworzeniu Regulaminu jej działania, a później rzetelna i zaangażowana praca w Radzie. Natomiast rolą samorządów jest powołanie Rady (w formie uchwały organu stanowiącego), organizowanie pracy Rady oraz partnerska współpraca w jej ramach.
Warto podkreślić, że to strona pozarządowa powinna zdecydować w sposób demokratyczny, którzy jej przedstawiciele wejdą w skład Rady. W małych gminach w skład Rady mogą wchodzić przedstawiciele wszystkich organizacji pozarządowych z gminy. W powiatach, gdzie istnieją Rady Organizacji Pozarządowych (ROP), dobrym rozwiązaniem jest włączanie w skład Powiatowej Rady Pożytku Publicznego wszystkich członków ROP lub wybranych przez ROP przedstawicieli. Dla dobrej współpracy w ramach powiatu wydaje się zasadnym, aby przedstawiciele Rad Gminnych wchodzili w skład Rady Powiatowej.
Jeżeli w skład Rady wejdą przedstawiciele organizacji pozarządowych wybrani w sposób demokratyczny przez ogół organizacji z powiatu lub gminy, można przyjąć, że stanowią oni reprezentację organizacji danego terenu. Istnienie takiej reprezentacji nie tylko ułatwi współpracę samorządu z sektorem pozarządowym, ale również wpłynie na integrację i pozycję organizacji w życiu społecznym i publicznym. Ze strony samorządów w skład Rady powinni wchodzić także przedstawiciele instytucji samorządowych: np. MOPS, PCPR, GOK itp. Biorąc pod uwagę liczne korzyści płynące z funkcjonowania Rad Działalności Pożytku Publicznego jako miejsca spotkań i współpracy administracji samorządowej i organizacji społecznych jeszcze raz zwracamy się do Państwa o podjęcie wysiłku ich tworzenia.
W imieniu Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Monika Hausman-Pniewska Przewodnicząca
Źródło: Stowarzyszenie ESWIP