Ambasador EFS i nowe perspektywy na rozwój Europy, czyli podsumowanie wdrażania PO KL
Za nami konferencja podsumowująca VI rok wdrażania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w województwie warmińsko-mazurskim. Jednocześnie już po raz czwarty wręczono nagrody w konkursie na Ambasadora EFS 2012 w ramach dobrych praktyk PO KL.
Doroczny konkurs ma na celu upowszechnianie wiedzy o funduszach unijnych i ich roli w rozwoju regionu poprzez promowanie najlepszych inicjatyw realizowanych dzięki PO KL, m.in. z zakresu rozwoju lokalnego i zasobów ludzkich na terenie Warmii i Mazur.
Indywidualne wsparcie na rynku pracy – najlepszym z najlepszych
W tym roku zaszczytny tytuł Ambasadora EFS otrzymał projekt „Indywidualne ścieżki zatrudnienia” Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych, w imieniu której nagrodę odebrała Eliza Popławska-Jodko, koordynatorka przedsięwzięcia. Oprócz tego przydzielano wyróżnienia w czterech kategoriach. Tytuł dobrej praktyki na Warmii i Mazurach w kategorii rynek pracy otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Ornowie za projekt „Wykwalifikowany Strażak – Bezpieczna Gmina”. W kategoriach integracja społeczna wyróżniony został Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku za projekt „Klub Integracji Społecznej (aktywni razem II) w Gminie Ełk”. Dobrą praktykę za przedsiębiorczość otrzymała Grupa Olsztyńska Szkoła Biznesu S.C. Bożena Ziomek i Adam Ziomek, dzięki realizacji projektu „Zastrzyk Wiedzy. Profesjonalizacja opieki pielęgniarskiej na Warmii i Mazurach”. Ostatnie z wyróżnień, czyli edukacja, trafiło do Firmy Szkoleniowo-Usługowej Spawalnictwo – Instalatorsto Mieczysław Czajkowski za projekt „Wspólnie do Sukcesu”.
Jaka przyszłość dla PO KL?
Rozstrzygnięcie konkursu to tylko jeden z modułów konferencji. Obok niego – prezentacja przyszłej perspektywy rozwojowej, czyli przełożenie tego, co dzieje się w Europie na nasz region, na nasze realia. Według dr Jerzego Kwiecińskiego, prezesa zarządu Fundacji Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości, bardzo trudno jest przekonywać do inwestowania w ludzi, w kapitał ludzki, bo rezultaty rzeczowe, które z pewnością nie są rezultatem tego rodzaju inwestycji, znacznie bardziej przemawiają do naszej wyobraźni. Jednak z punktu widzenia rozwoju kraju, inwestycja w kapitał ludzki daje długoterminowe efekty, które są wg dr Kwiecińskiego najważniejsze.
„Europa 2020” to planowana strategia rozwoju, która ma być następczynią strategii lizbońskiej. Najważniejszymi jej celami będzie: osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób w wieku 20-64 lata na poziomie 75%, zmniejszenie liczby zagrożonych ubóstwem o 20 mln, a także podniesienie poziomu wykształcenia. Priorytetami projektu nowego budżetu UE na lata 2014-2020 są przede wszystkim: wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy. Większość wydatków budżetowych ma być podporządkowanych tym priorytetom i realizacji strategii „Europa 2020”. Dr Kwieciński poruszył także kwestię nowej polityki spójności i innowacyjności.
Jak podkreśliła Hanna Kądziela, ekspert z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, naczelnym celem wykorzystania środków UE w latach 2014-2020 jest wzmocnienie i wykorzystanie gospodarczych, społecznych i instytucjonalnych potencjałów, zapewniających szybszy zrównoważony rozwój kraju oraz poprawę jakości życia ludności. Rezultatem ma być sprawne i efektywne państwo, konkurencyjna gospodarka, a także spójność społeczna i terytorialna.
Kierunki rozwoju regionu
Nieodzownym warunkiem dla wspierania inwestycji w programach regionalnych jest inteligentna specjalizacja, która to określa warunki tworzenia miejsc pracy opartych na wiedzy, zawiera koncentrację tematyczną, wzmacniającą programowanie strategiczne oraz skuteczność wsparcia publicznego w obszarze badań i technologii. Pomaga również ustalić pozycję regionu na określonych rynkach globalnych. Zdaniem Michała Opieczyńskiego, dyrektora Departamentu EFS Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, niezwykle istotną kwestią jest dopasowanie wsparcia do specyfiki konkretnego terytorium, a strategia, kompetentne instytucje oraz współpraca, relacje, zaufanie i przywództwo – to niezmienne elementy efektywności.
Konferencja współfinansowana została ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Stowarzyszenie ESWIP