Za nami regionalna konferencja podsumowująca realizację Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na Warmii i Mazurach. Spotkanie w olsztyńskiej filharmonii było też okazją do nagrodzenia laureatów konkursu „Ambasador EFS 2011 w ramach Dobrych Praktyk PO KL”. Z grona 14 nominowanych projektów zwycięskie okazało się przedsięwzięcie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Zarządu Okręgowego w Elblągu.
Tytuł najlepszego z najlepszych, czyli „Ambasadora EFS 2011 w województwie warmińsko-mazurskim”, a także nagrodę rzeczową i statuetkę, elbląskie TPD otrzymało za projekt „Punkty przedszkolne w powiecie elbląskim”. Blisko dwuletnia praca w 5 nowo powstałych punktach przedszkolnych, współpraca z władzami gmin, wsparcie merytoryczne młodych absolwentów-nauczycieli, a także edukacja rozwojowa i zabawa dla dzieci z 20 wsi powiatu elbląskiego zyskały uznanie w ocenie jury konkursu. Projekt otrzymał także tytuł „Dobrej Praktyki PO KL na Warmii i Mazurach” w kategorii edukacja.
– Wychodzimy z założenia, że skoro punkty przedszkolne są naszymi „dziećmi”, musimy dbać o ich funkcjonowanie, tak jak rodzice dbają o swoje pociechy. To jest praca, która nie może ograniczyć się tylko do technicznego realizowania zapisów projektu – mówi Łukasz Dembiński, dyrektor elbląskiego TPD. – Pracownicy TPD włożyli serce do tych wiejskich przedszkoli, zaplanowali rytm jego bicia i czuwali nad jego regularnością i skutecznością. Nauczycielki napędzały ten rytm swoim zaangażowaniem w dążeniu do poznawania świata przez naszych przedszkolaków. Odbierając nagrody, przekonaliśmy się, że bicie tego serca słychać w całym województwie.
Warto podkreślić, że wśród wyłonionej czternastki znalazł się też i drugi projekt tej organizacji, który również zakładał utworzenie punktów przedszkolnych, ale już w powiecie braniewskim.
Partnerstwo w imię wspólnej sprawy
Zwycięski projekt otrzymał wszystkie możliwe do zdobycia nagrody w tej edycji konkursu – to również TPD przypadło wyróżnienie w ramach kryterium strategicznego „Realizacja projektu w partnerstwie”. Jury doceniło tym samym współpracę z władzami gmin, dzięki którym punkty mogły powstać. Samorządy bezpłatnie udostępniły pomieszczenia, wsparły podczas realizacji projektu, jego promocji, a także rekrutacji maluchów. Projekt już się zakończył, a punkty działają nadal. Odzew jest też od innych gmin, które są zainteresowane tworzeniem takich placówek u siebie, również w partnerstwie z TPD.
– Trudno jest mówić o receptach na udaną współpracę, bo tam, gdzie spotyka się dwoje ludzi, zawsze pojawiają się jakieś odmienności w spojrzeniu na dany problem i nie możemy tu mówić o żadnych przepisach – pewnikach, które na pewno skierują nasze myśli i działania w tym samym kierunku – dodaje Łukasz Dembiński. – Najważniejszy jest dobry pomysł, do którego nie trzeba długo przekonywać. Nam się udało głównie dlatego, że wszyscy od początku chcieli iść w tą samą stronę i mieli do zaoferowania coś, czego nie miała druga strona. Połączenie naszych zasobów dało nam możliwość efektywnego znalezienia drogi do celu, jakim był lepszy start edukacyjny dzieci.
Dobre Praktyki 2011
Novum tej edycji konkursu było przyznawanie tytułu „Dobrej Praktyki PO KL na Warmii i Mazurach” w każdej z czterech kategorii: edukacja, rynek pracy, przedsiębiorczość oraz integracja społeczna. Tu na podium, obok elbląskiego TPD, stanęli kolejno: Fundacja „ATUT” z Ostródy za projekt „Drogowskaz na biznes”, Firma TECHPAL” Spółka z o.o. z Olsztyna za projekt „Rozwój kwalifikacji kadry Michelin Polska S.A. drogą do postępu”, Powiatowe Centrum Pomocy w Rodzinie w Ostródzie za projekt „Bądź aktywny – zainwestuj w siebie”.
Nominowani na ekranach
Była to już trzecia edycja konkursu wyłaniającego i promującego najlepsze inicjatywy, które finansowanie znalazły w Europejskim Funduszu Społecznym.
Źródło: redakcja serwisu