Historia Janka Muzykanta najlepiej obrazuje przegraną sytuację życiową małych mieszkańców wiejskich społeczności w XIX-wiecznej Polsce. Okazuje się, że mimo biegu czasu i postępu, problemy wciąż istnieją. Są jednak pieniądze na to, by wyrównywać szanse. Za umożliwienie „równego startu” w rozwoju dzieci i młodzieży ze wsi, nagrodzona została Parafia Rzymsko-Katolicka Św. Stanisława Bpa i Męczennika w Szczecinkach.
– Chcieliśmy, by dzieci z naszej wsi mogły realizować swoje marzenia tak, jak młodzież z miasta – podsumował ks. Dariusz Smoleński, kierownik zwycięskiego projektu konkursu „Ambasador EFS 2010 w ramach dobrych praktyk PO KL”. Przy jego realizacji pomocni byli partnerzy: Powiat Olecki oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Olecku.
„Ten projekt był inny” – to określenie często padało z ust jego realizatorów. Chcieli w ten sposób podkreślić przyczynę jego powstania. Nie był on pisany pod wytyczne grantodawcy, ale był oddolną inicjatywą. Jeszcze przed jego realizacją parafia okazywała swoją otwartość na mieszkańców. Młodzież z problemami dysleksji mogła korzystać z zajęć wyrównawczych prowadzonych przez proboszcza, w których wykorzystywał własne wykształcenie i doświadczenie. Starał się także integrować, organizując spotkania ze starszymi ludźmi, dziećmi i młodzieżą. Dwa lata temu zakupił projektor multimedialny i nagłośnienie, dzięki czemu organizuje sobotnie projekcje filmowe połączone z dyskusjami na temat poruszanych problemów. Pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego pozwoliły parafii zadziałać na większą skalę.
Wsparciem objęci zostali młodzi mieszkańcy Gminy Olecko i Wieliczki. Do działania ruszyli specjaliści od dysleksji, logopedii i psychologii, a także nauczyciele, którzy mogli poświecić więcej czasu na wyrównywanie wiedzy u młodzieży w zakresie nauki języka angielskiego, obsługi komputerów i wielu innych przedmiotów szkolnych. Do tego doszły zajęcia profilaktyczne. Z pomocy skorzystało 90 dzieci i młodzieży, ale również rodzice. Ci z problemami wychowawczymi mogli dowiedzieć się więcej o tym, jak pomóc swojej pociesze w rozwoju, w wyborze życiowej drogi. Dla wielu była to pierwsza profesjonalnie świadczona pomoc w tym zakresie. Nie dziwi więc, że rezultaty osiągnięte zostały na poziomie ponad 100%.
Parafia rozkręciła się w działaniu, choć jeszcze nie tak dawno mogła narzekać na zlikwidowane PGR-y, zamkniętą szkołę, pocztę, mleczarnię, wiejską świetlicę i prawie całkowicie sprzedaną remizę strażacką. Mieszkańcy poczuli drugi oddech i to było widoczne na organizowanym festynie rodzinnym. Frekwencja była ponad trzykrotnie wyższa, niż oczekiwano. – Tym razem nie musieliśmy się martwić, kto nam pomoże przy jego organizacji. Nagle okazało się, że są panie chętne do pieczenia ciast, panowie do przygotowania grilla. Mieszkańcy się zintegrowali i to było widać – przyznała Halina Bogdańska, koordynatorka projektu. – To jest mała parafia, w której mogą się dziać wielkie rzeczy.
Zwycięstwo projektu „Równy start – kompleksowy program pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów z parafii w Szczecinkach” ogłoszone zostało podczas oficjalnego rozstrzygnięcia konkursu. Moduł poświęcony konkursowi zawarty został w programie regionalnej konferencji „Kapitał Ludzki szansą integracji społecznej”, podsumowującej wdrażanie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w województwie warmińsko-mazurskim. Podium na drugim miejscu zajęli realizatorzy dwóch projektów: Stowarzyszenie Edukacji Nieformalnej SEN z Olsztynka za „Nieformalną Akademię Młodych Liderów” oraz Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Oleckiej za „Gospodarstwo przyjazne naturze”. Wyjątkowo w tym roku przyznane zostało także wyróżnienie – nagrodę otrzymał Oddział Okręgowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Morągu za projekt „Młodzieżowy Klub Integracji Społecznej UL”. W ramach konkursu wydana została publikacja, opisująca i ilustrująca 20 projektów, które najwyżej oceniła Kapituła. Film o laureatach niebawem będzie można obejrzeć na stronie Telewizji Obywatelskiej [www.telewizjaobywatelska.org.pl].
Źródło: ESWIP