Ambasada Kreatywności to klubokawiarnia z misją społeczną - prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo społeczne z Chrzanowa przy ul. Świętokrzyskiej 4. Miejsce to jest stworzone i prowadzone przez Stowarzyszenie Cześć, które zostało wyróżnione na arenie wojewódzkiej i aktualnie walczy o nagrodę w finale konkursu “Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej”. Sprawdźcie, dlaczego warto je odwiedzić.
Jakie były początki?
Stowarzyszenie powstało na początku 2018 roku, a w czerwcu tego samego roku przedsiębiorstwo społeczne powołało do życia klubokawiarnię „Ambasada Kreatywności”. Kawiarnia została oficjalnie otwarta w grudniu 2018 roku i działa do dziś.
Od początku istnienia Stowarzyszenie Cześć zorganizowało w Ambasadzie Kreatywności ponad czterysta wydarzeń obejmujących szeroką tematykę zgodną z głównymi obszarami działań, z zakresu: edukacji, wsparcia osób wykluczonych, nowych technologii, szkoleń dla ngo, rękodzieła, zdrowia, kultury czy podróżowania. W Centrum Społecznościowym zawiązały się grupy inicjatywne, które spotykają się regularnie (np. Opiekunowie osób niepełnosprawnych, Klub Aktywnych Kobiet po 50-tce, Koło Gospodyń Miejskich).
Po co i dla kogo powstała „Ambasada Kreatywności”
Działanie stowarzyszenia to nie tylko prowadzenie kawiarni, ale również na rzecz rozwoju lokalnej społeczności, wspieranie nowych inicjatyw i współpraca z mieszkańcami Chrzanowa i okolic.
W lokalu należącym do stowarzyszenia obok, kawiarni jest także prowadzone Centrum Społecznościowe - Miejsce Aktywności Mieszkańców w Chrzanowie. Inicjatywa jest realizowana jako projekt przy współpracy z Gminą Chrzanów i Krakowską Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych. Stowarzyszenie Cześć koordynuje ten projekt już od dwóch lat, tworząc przy pomocy animatorów i wolontariuszy miejsce dla ludzi z pomysłami, cieszące się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności.
Od początku swojego istnienia Stowarzyszenie Cześć zrealizowało również kilka innych projektów we współpracy z lokalną społecznością oraz dzięki wsparciu finansowemu pozyskanemu z różnego rodzaju dotacji.
Szlak dostępny dla każdego
Jednym z najważniejszych projektów zrealizowanych przez stworzenie jest stworzenie wirtualnej ścieżki edukacyjnej pt. „Szlak (nie) dostępny” w ramach programu FIO. To innowacyjny pomysł na trasę turystyczną skierowaną dla osób z ograniczeniami fizycznymi, stworzony przy pomocy kamery 360 stopni. Odbiorca doświadcza wysokogórskiej wędrówki w Tatrach (w tym przypadku padło na Orlą Perć) za pomocą specjalnych gogli do rzeczywistości wirtualnej. W słuchawkach słychać naturalne dźwięki z otoczenia oraz lektora, który przekazuje wiedzę merytoryczną na temat danego miejsca. Odbiorca przeżywa VR (z ang. virtual reality), jak gdyby był tam osobiście. Stowarzyszenie organizuje pokazy filmu, dojeżdżając do odbiorców bądź zapraszając ich do siebie.
Kolejnym dużym projektem realizowanym we współpracy lokalnymi przedsiębiorcami był Power Up! Chrzanów. Był to cykl warsztatów skierowanych do młodych przedsiębiorców i ludzi z branży kreatywnej oraz środowiska startupowego. Zorganizowano warsztaty tematyczne związane ze sprzedażą, marketingiem i rozwojem biznesu oraz konferencję podsumowującą cykl warsztatów z zaproszonymi gośćmi i wybitnymi specjalistami.
Projekt był zrealizowany dzięki wsparciu w ramach konkursu „Tu technologia spotyka się z biznesem” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz wsparciu Gminy Chrzanów. Liczba uczestników wyniosła ponad sto osób, a zasięg wydarzenia był nie tylko regionalny, ponieważ niektóre warsztaty zrealizowane w czasie pandemii odbyły się w formie online.
Jak powstał jeden z pierwszych ogrodów społecznych w Chrzanowie?
W ramach projektu dofinansowanego z fundacji Orlen w ramach konkursu moje “Moje miejsce na ziemi” Stowarzyszenie zorganizowało również wspólnie z mieszkańcami i animatorami społecznymi z Miejsca Aktywności Mieszkańców w Chrzanowie Ogród Społeczny. W ogrodzie wspólnie sadzono rośliny, organizowano wystawy prac lokalnych artystów, a także stworzono mini biblioteczkę typu „book swap”, z której może skorzystać każdy mieszkaniec Chrzanowa. Meble do ogrodu społecznego powstawały, przy dużej pomocy mieszkańców, jak również wychowanków Powiatowego Ośrodka Wsparcia Dzieci i Rodziny w Chrzanowie.
A jednym z pierwszych projektów zrealizowanych przez organizację były zajęcia pt. „Kreatywne Wakacje”, które były skierowane do dzieci i młodzieży z gminy Chrzanów. Podczas letnich wakacji odbyły się między innymi: warsztaty szydełkowania zabawek oraz warsztaty kreatywnego malowania na ceramicznych kubkach, na workach na obuwie i eco torbach oraz robienie magnesów z drewna.
Przedsiębiorstwo społeczne naszych marzeń
Jednak Ambasada Kreatywności i Stowarzyszenie Cześć to przede wszystkim przedsiębiorstwo społeczne, które nie tylko daje szansę zatrudnienia dla osób z niepełnosprawnością, ale również znalazło się w gronie czterech przedsiębiorstw społecznych w Małopolsce (na sto!), które wzięły udział w kampanii promującej zatrudnianie osób z niepełnosprawnością – „PoMOCne Fundusze Europejskie”, zorganizowanej dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Plakaty i billboardy z pracownikami Ambasady Kreatywności można było spotkać na terenie całego województwa.
Aktualnie przedsiębiorstwo zatrudnia piętnaście osób, w tym pięć osób o znacznym stopniu niepełnosprawności (dwie z niepełnosprawnością intelektualną). A cały dochód, czyli każda złotówka z działalności kawiarni zgodnie z definicją przedsiębiorczości społecznej reinwestowana rozwój i wsparcie pracowników przedsiębiorstwa, a także przeznaczana na cele statutowe stowarzyszenia. Dzięki czemu stowarzyszenie może wspólnie z mieszkańcami realizować i tworzyć nowe projekty i inicjatywy, które mają wpływ na pozytywną zmianę w lokalnej społeczności.
Dlaczego warto odwiedzić i wesprzeć "Ambasadę Kreatywności"?
Stowarzyszenie Cześć zaprasza do odwiedzania klubokawiarni przy ul. Świętokrzyskiej 4 w Chrzanowie, porozmawiania oraz włączenia się w działania na rzecz lokalnej społeczności, a przede wszystkim spróbowania wyśmienitej kawy i jedynych w swoim rodzaju słodkich gofrów na patyku. Każda wypita kawa i zjedzony gofr to wsparcie stowarzyszenia w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnością i rozwoju ekonomii społecznej w Małopolsce.
Wszystkich którzy, chcą nas poznać bliżej uczestniczyli w organizowanych przez Ambasadę Kreatywności inicjatywach i wydarzeniach tworzonych przez Stowarzyszenie Cześć – zachęcamy do oddania głosu na Stowarzyszenie Cześć w konkursie „Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej” na stronie www.mlps-glosowanie.pl. Głosowanie trwa do 18 października. Po więcej informacji zapraszamy na www.stowarzyszenieczesc.pl oraz www.ambasadakreatywnosci.pl.
Źródło: Stowarzyszenie Cześć