Od tego roku w subregionie pilskim działa Pilskie Centrum Integracji Wielkopolskich Inicjatyw Społecznych. O tym, jakie są założenia Centrum, do kogo kieruje swoje działania i jaką ma ofertę rozmawiamy z Justyną Schaefer-Kurkowiak ze Stowarzyszenia Centrum PISOP, koordynatorką projektu.
Po co w ogóle powstało Centrum?
Justyną Schaefer-Kurkowiak: – Przede wszystkim, aby wzmocnić potencjał organizacji pozarządowych i innych podmiotów, np. grup nieformalnych działających na terenie subregionu pilskiego. Chcemy także wzmacniać i pobudzać aktywność społeczności lokalnych i ich mieszkańców.
Kto jest odbiorcą działań Centrum?
– Z projektu może tak naprawdę skorzystać każdy mieszkaniec subregionu pilskiego.
Oferujemy wsparcie dla aktywnych mieszkańców i grup nieformalnych, którzy działają, ale nie są ustrukturalizowani w sposób prawny. W ramach oferty Centrum mogli oni skorzystać ze wsparcia w określeniu, czym chcieliby się zajmować i jakie działania mieliby podejmować w ramach stowarzyszenia czy fundacji oraz doradztwa prawnego, podczas którego prawnicy pomagali w opracowaniu dokumentów np. statutu. Wsparcie świadczone było także dla istniejących już organizacji pozarządowych w zakresie księgowym, prawnym czy ogólnym - wspomagającym zarządzanie organizacją czy pozyskiwaniem środków. Organizowane były także szkolenia z zakresu tworzenia projektów, pozyskiwania środków czy promocji projektów społecznych oraz nt. współpracy z JST. Z kolei podczas spotkań tematycznych ważnym aspektem było sieciowanie i wzmacnianie współpracy między organizacjami pozarządowymi czy aktywnymi mieszkańcami a JST.
Sporo tych działań, czy widać efekty działań?
– Tak, projekt jest realizowany do końca roku, więc większość działań została już zrealizowana.
W ramach projektu, wsparliśmy już ponad 20 organizacji i 50 mieszkańców. Pracujemy z 7 grupami nieformalnymi, które realizują działania i które rozważają założenie organizacji pozarządowej. Ale przed nami kolejne wyzwania.
Co jeszcze zostanie zorganizowane?
– Oprócz bieżącego wsparcia doradców organizujemy wizytę studyjną do Poznania, która odbędzie się 11.12.2018 r. Skierowana jest do przedstawicieli organizacji pozarządowych i aktywnych liderów lokalnych z subregionu pilskiego. Podczas spotkania w Poznaniu opowiemy o wsparciu inicjatyw na rzecz aktywności obywatelskiej i społeczności lokalnych na poziomie województwa (Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego), wskażemy także przykłady działań na rzecz społeczności lokalnej, wolontariuszy, seniorów, osób z niepełnosprawnościami. Dobre praktyki przedstawią przedstawiciele Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO, Fundacji Wózkowicze, Schron Kultury Europa oraz Fundacji NIWA Edukacji i Rozwoju. Dodatkowo, podczas obiadu posłuchamy nt wyzwań i efektów prowadzenia Spółdzielni Socjalnej „Wspólny Stół”. Zostały jeszcze ostatnie miejsca, więc zapraszamy do zgłaszania się!
Czy inne działania są jeszcze realizowane? Czy można się jeszcze zgłaszać?
– Oczywiście, na terenie subregionu pilskiego działają do końca roku nasi doradcy i animatorzy w ramach projektu. Zapraszamy do korzystania z ich wsparcia podczas dyżurów doradczych, a także mailowo, telefonicznie oraz bezpośrednio:
Liliana Helwich: e-mail: lilkafree@yahoo.com, tel.: 666 093 831
Łukasz May: e-mail: ngo.chodziez@gmail.com, tel.: 518 621 155
Serdecznie zapraszamy do kontaktu!
Artykuł powstał w ramach projektu pn. „PCIWIS – Pilskie Centrum Integracji Wielkopolskich Inicjatyw Społecznych”, który współfinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.