„Minister Szyszko niszczy nasze wspólne dobro” – transparentem tej treści i trocinami aktywiści Greenpeace przywitali polskiego ministra środowiska, który w warszawskim hotelu Novotel otwiera międzynarodową konferencję dotyczącą lasów.
„Nie mogliśmy ze spokojem przyglądać się, jak minister Szyszko kreuje się wobec delegacji z całej Europy na obrońcę Puszczy, podczas gdy w Nadleśnictwie Białowieża łamane jest postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE: wycinane i wywożone są stare drzewa a ciężki sprzęt masakruje las” – powiedziała Magdalena Gołębiewska z Greenpeace Polska.
Jan Szyszko przybył do Novotelu, by gościć delegatów na wspólną sesję Komitetu do spraw Lasów i Przemysłu Drzewnego EKG ONZ oraz Europejskiej Komisji do spraw Leśnictwa FAO. – Spotkanie, którego gospodarzem jest Szyszko, nosi tytuł „Lasy – nasze wspólne dobro”. Aktywiści Greenpeace obnażyli hipokryzję Szyszki, którego decyzje prowadzą do dewastacji jednego z naszych największych przyrodniczych dóbr – Puszczy Białowieskiej – powiedziała Magdalena Gołębiewska.
Aktywiści wysypali w hotelu również trociny, które symbolizują dewastację Puszczy Białowieskiej, dokonywaną na mocy jego decyzji. Szyszko lubi pokazywać słoik z kornikami. Postanowiliśmy podarować ministrowi do kolekcji inny gadżet. O ile korniki są naturalnym elementem w takim lesie jak puszcza i nie zagrażają jej wyjątkowości przyrodniczej, o tyle intensywna wycinka, którą symbolizują trociny, prowadzi do prawdziwej dewastacji naszego wspólnego dobra, jakim jest Puszcza Białowieska – dodała Gołębiewska.
Zgromadzonym w hotelu uczestnikom konferencji aktywiści wręczali również ulotkę „7 kłamstw ministra Jana Szyszki na temat Puszczy Białowieskiej”. Program konferencji daje ministrowi wiele możliwości uprawiania propagandy na temat jego działań w Puszczy. Dobrze, żeby uczestnicy dowiedzieli się, co naprawdę dzieje się w tym wyjątkowym lesie i jakim zagrożeniem są dla niego decyzje ministra.
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 roku puszczańskie nadleśnictwa wycięły ponad dwa razy więcej drewna niż wynosi średnioroczny limit. Co najmniej 30% z wyciętych drzew znajdowało się w najstarszych, ponadstuletnich częściach lasu, co narusza nie tylko postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE, ale też wymogi ochrony strefowej UNESCO oraz Plan Zadań Ochronnych dla obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska.
Greenpeace to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Organizacja koncentruje swoje działania na najbardziej istotnych, zarówno globalnych jak i lokalnych, zagrożeniach dla bioróżnorodności i środowiska. Aby zachować swoją niezależność, organizacja nie przyjmuje dotacji od rządów, partii politycznych i korporacji. Działania finansowane są dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców. W Polsce Greenpeace działa od 2004 roku. Siedziba biura znajduje się w Warszawie.
Źródło: Greenpeace Polska