Recykling daje owoce, EkoWalentynki, Kultura to Natura – czyli zamień odpady na kulturalne wypady, Kwiaty za elektrograty, Recykling Rejs czy Cycling Recykling – to akcje, którymi Dominik Dobrowolski od wielu lat zachęca do segregowania śmieci. Ta ostatnia została właśnie nagrodzona w plebiscycie „Eko-Inspiracje 2016”.
Ngo.pl: – Portal ekorynek.com organizuje od wielu lat plebiscyt na najciekawsze projekty edukacji ekologicznej. W tym roku do ścisłego finału dostało się 17 inicjatyw ekologicznych organizacji z całej Polski, wśród nich nominowana została również Twoja akcja pt. „Cycling Recycling”. Wygrałeś ten prestiżowy plebiscyt w kategorii „Partnerstwo”. Cieszy nas to szczególnie, bo portal ngo.pl był patronem tej akcji. Można powiedzieć, postawiliśmy na dobrego konia.
Jadąc na rowerze, okrążyłem wówczas cały Bałtyk. Najważniejsze jednak były setki spotkań z mieszkańcami nadbałtyckich państw, z którymi połączyły mnie wspólnie idee, począwszy od troski o morze i walki z jego zaśmieceniem, skończywszy na konkretnych działaniach.
A w zeszłym roku z początkiem sierpnia ruszyłem na kolejną edycję wyprawy „Cycling Recycling”. Wystartowałem we Wrocławiu na rowerze w podróż dookoła Polski. Podczas swojej edukacyjnej wyprawy odwiedziłem m.in. Nową Sól, Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Kołobrzeg, Słupsk, Gdańsk, Elbląg, Olsztyn, Warszawę, Sandomierz, Kraków, Bielsko-Białą, Cieszyn, Racibórz, Nysę i Ziębice. Na trasie dołączali się inni rowerzyści i rowerzystki i po 22 dniach podróży cały eko-peleton powrócił do stolicy Dolnego Śląska.
Podczas wyprawy organizowane były akcje zbiórki elektroodpadów oraz spotkania z mediami i mieszkańcami, na których zagrzewałem do walki z zaśmieceniem, a także konkretnie, poprzez zbiórkę, promowałem segregację elektroodpadów. W ten sposób odzyskaliśmy ponad 10 tys. kg elektrośmieci i blisko 100 tys. sztuk zużytych baterii.
Nie woziłem elektroodpadów oczywiście na rowerze, podczas każdej akcji zorganizowana była cała logistyka, kosze, pojemniki, ciężarówki. Wszystko, co zebraliśmy, trafiło do recyklingu. I taki był właśnie cel akcji.
Jak ludzie reagowali na zwariowanego rowerzystę zbierającego elektrośmieci?
To było prawdziwe partnerstwo, począwszy od głównych partnerów, czyli Remondis Electrorecycling i Electro-System Organizacji Odzysku. Niskie ukłony należą się moim lokalnym przyjaciołom i koordynatorom: Stowarzyszeniu „W Tonacji Serca” we Wrocławiu, firmie Melaco z Nowej Soli, Federacji Zielonych „Gaja” ze Szczecina, Anecie Kurzyńskiej i Urzędowi Miasta Słupska, PTTK w Olsztynie, Piotrkowi Drozdowiczowi i organizacji „Sieciówka” z Warszawy, w Krakowie nowohuckiej bibliotece i organizacji „Emaus”, w Cieszynie „OFCE”, a w Ziębicach lokalnej Inicjatywie Obywatelskiej. Oczywiście dziękuję mediom i patronom, naturalnie ngo.pl za (już od wielu lat), jak to mówisz, „stawianie na dobrego konia”. Bardzo dziękuję!
W akcjach wzięło udział około dziesięciu tysięcy osób, a o jej celach, dzięki mediom, dowiedziało się co najmniej dwa miliony Polek i Polaków. Na akcje przychodziły całe rodziny, dziennikarze, samorządowcy.
W sumie o to właśnie chodzi, aby edukacja była powszechna i popularna, wówczas można liczyć na zmianę postaw (na te bardziej ekologiczne) i ich umacnianie. Zaangażowanie tak wielu organizacji i osób z pewnością przyczyniło się do wygrania Eko-Inspiracji w kategorii „Partnerstwo”. To właśnie partnerstwo często jest kluczem do wygrywania.
Czy nagroda Eko-Inspiracje 2016 może kogoś faktycznie zainspirować?
W wybranych nadmorskich miejscowościach będą prowadzone akcje zbiórki zużytych baterii oraz elektroodpadów. W planie także ekoquizy dla mieszkańców i turystów spędzających wakacje nad Bałtykiem. Organizowane będą także punkty informacji recyklingowej z bezpłatnymi materiałami edukacyjnymi. Na akcje zaproszone zostaną lokalne media, samorządy i organizacje społeczne.
Wspomniałeś, że to nie jedna planowana ekowyprawa.
Tym razem wystartuję 5 czerwca w Węgorzewie, przepłynę Wielkie Jeziora Mazurskie, dalej popłynę Pisą, Narwią, Bugiem, wpłynę na Wisłę i zacumuję w Porcie Czerniakowskim w Warszawie ok. 20 czerwca. Jak zawsze po drodze zapraszam do wspólnego sprzątania brzegów, wyławianie śmieci. Akcje planuję w Giżycku, Mikołajkach, Piszu, Nowogrodzie, Ostrołęce, Pułtusku i w Warszawie.
Czego można życzyć zbierającemu śmieci rowerzyście i kajakarzowi?
Ekolog zakładał centra recyklingu puszek aluminiowych, prowadził zielone szkoły m.in. pływając na Zawiszy Czarnym po Morzu Śródziemnym, organizował akcje Sprzątania Świata w Azji Środkowej, znany jest także z wielu innych projektów edukacyjnych, które organizuje na terenie całej Polski, np. akcji: Recykling daje owoce, EkoWalentynki, Kultura to Natura – czyli zamień odpady na kulturalne wypady, Kwiaty za elektrograty czy odbudowa dawnego sanatorium dr Brehmera w Sokołowsku i tworzenie centrum edukacji ekologicznej "EkoWieża".
Źródło: inf. własna [ngo.pl]