Po zakończeniu kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich, prof. Adam Bodnar został nowym członkiem Kapituły Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca. Fundusz Obywatelski, prowadzony przez Fundację dla Polski, jest niezależną inicjatywą finansowaną przez obywateli dla obywateli.
– Po zakończeniu kadencji RPO nie kończę pracy na rzecz obywateli, Konstytucji i państwa. Wspieram Fundusz Obywatelski, który dba o tworzenie wspólnoty świadomych, korzystających ze swoich praw i gotowych ich bronić obywateli i obywatelek – mówi Adam Bodnar.
Członkami Kapituły Funduszu Obywatelskiego są dotychczas profesorowie: Ewa Łętowska – pierwsza polska rzecznik praw obywatelskich, Adam Strzembosz – były prezes Sądu Najwyższego i przewodniczący Trybunału Stanu oraz Andrzej Zoll – Rzecznik Praw Obywatelskich (2000–2006). Rolą Kapituły jest czuwanie nad funkcjonowaniem Funduszu Obywatelskiego.
– Od początku działalności Funduszu Obywatelskiego wspierają go autorytety osób, które tworzyły najważniejsze konstytucyjne organy w Polsce. Cieszę się, że do Kapituły dołączył prof. Adam Bodnar, który jako RPO był głosem społeczeństwa obywatelskiego w Polsce – powiedział Jan Jakub Wygnański, współtwórca Funduszu Obywatelskiego.
Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca wspiera oddolne inicjatywy w następujących obszarach: prawa człowieka, prawa kobiet, prawa osób LGBT+, niezależność sądownictwa, kontrola instytucji publicznych i działania strażnicze, rozmowa mimo różnic, działania przeciw mowie nienawiści i radykalizacji, wybory i działania profrekwencyjne, wsparcie uchodźców i migrantów.
Działając od 2016 roku, Fundusz sfinansował ponad 80 inicjatyw na łączną kwotę 1,2 mln zł. Wśród nich są zarówno znane ogólnopolskie organizacje takie jak Helsińska Fundacja Praw Człowieka (projekt „Bezpieczeństwo a wolność. Prawa człowieka w czasie pandemii”) i akcja Tour de Konstytucja PL, jak i grupy nieformalne oraz aktywiści działający lokalnie – tacy jak Renata Włazik, mieszkanka Bydgoszczy, która społecznie zabiega od lat o działania naprawcze na terenie swojej małej ojczyzny, przez dekady zanieczyszczanej przez Zakłady Chemiczne Zachem i ich następców, czy kaszubski aktywista Mateùsz Titës Meyer, strzegący praw mniejszości żyjących w Polsce.
W 2019 roku Fundusz Obywatelski zorganizował konkurs grantowy finansowany ze środków, jakie na ten cel przeznaczył Rzecznik Praw Obywatelskich. Pochodziły one z nagrody imienia profesora Thorolfa Rafto przyznanej Rzecznikowi Praw Obywatelskich Adamowi Bodnarowi i Biuru RPO za walkę o prawa człowieka i niezależne sądownictwo w Polsce. W konkursie wsparcie uzyskały działania na rzecz niezależności sądownictwa, praw kobiet, praw mniejszości seksualnych i praw migrantów w Polsce.