A tak było w Kaczym Bagnie – Miejscu Inicjatyw Pozytywnych
W projekcie „Niezbędnik Animatora”, realizowanym przez ESWIP, przyszedł czas trzydniowej wizyty studyjnej. Jej celem było praktyczne zaprezentowanie animacyjnej działalności Kaczego Bagna – Miejsca Inicjatyw Pozytywnych, a także zintegrowanie grupy uczestników. I to się udało.
Wizyta rozpoczęła się zwiedzaniem Kaczego Bagna oraz zakwaterowaniem uczestników. Grupie przedstawione zostały zasady uczestnictwa w projekcie, a następnie zaprezentowano kilka modelowych praktyk aktywizacji społeczności lokalnych wypracowanych w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Po przerwie kawowej był czas na krótką integrację (gry i zabawy integracyjne) i prezentację historii i działalności Miejsca Inicjatyw Pozytywnych. Następnie uczestnicy w dwóch grupach wzięli udział w warsztatach pieczenia chleba oraz gry na afrykańskich bębnach. Po kolacji odbył się pokaz tańca z ogniem, jako zapowiedź warsztatów mających się odbyć następnego dnia.
Drugi dzień pobytu w większości poświęcony był warsztatom z komunikacji interpersonalnej. Grupa aktywnie uczestniczyła w zajęciach, dzieliła się swoimi doświadczeniami, chętnie brała udział w ćwiczeniach. Zauważyć można było różny poziom doświadczenia uczestników w pracy w środowisku lokalnym, a tym samym – doświadczenia animacyjnego. Udało się zrealizować założenia programowe i przedstawić grupie podstawy skutecznej komunikacji, elementy aktywnego słuchania, czynniki ułatwiające i utrudniające komunikację oraz wagę precyzyjnego budowania komunikatów.
Po południu odbyły się warsztaty chodzenia na szczudłach oraz warsztaty tańca z ogniem, a po kolacji był czas na inicjatywy własne grupy. Uczestnicy mogli wziąć udział w wybranych warsztatach, tj. zainteresowani bębnami mogli dalej grać na djembach, inni trenowali taniec z ogniem itp. Wieczorem niektórzy poszli zwiedzać ruiny zamku w Kurzętniku, był czas na luźną integrację oraz rozmowy w kuluarach. Grupa bawiła się razem i żartowała, widoczna była duża energia i radość wśród uczestników. Trzeciego dnia grupa wzięła udział w warsztatach bębniarskich i szczudlarskich, łuczniczych oraz tańca z ogniem. Po obiedzie uczestnicy pojechali do domów.
Można było zauważyć szybkie poznanie się uczestników i zawiązanie pierwszych więzi grupowych. Trzydniowy pobyt, wspólne mieszkanie w jednej Sali i aktywne warsztaty wpłynęły na integrację uczestników. Serdeczne rozmowy, uściski, miłe pożegnania członków grupy wskazywały na chęć kolejnego spotkania oraz uczestnictwo w projekcie.
Projekt „Niezbędnik Animatora”, realizowany przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, działanie 9.5. Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.
Źródło: Kacze Bagno