7 rzeczy, które musisz wyczytać z umowy dotacyjnej w 2020 roku
Dostaliście dotację miejską? Podpisujecie umowę na realizację projektu? Ekspertki SCWO doradzają: sprawdźcie, co musicie koniecznie wyczytać z tej umowy!
1. Terminy
W umowie dotacyjnej podane są następujące terminy:
a. Termin realizacji zadania (początek i koniec) – w tym przedziale czasowym muszą zmieścić się wszystkie działania projektowe;
b. Termin wydatkowania środków pochodzących z dotacji (początek i koniec) – wydatki ponoszone z dotacji muszą się mieścić w tym przedziale czasowym;
c. Termin wydatkowania środków własnych (początek i koniec) – wydatki ponoszone z tzw. finansowego wkładu własnego muszą się mieścić w tym terminie;
d. Termin przelania dotacji (i ew. kolejnych transz) – w tych terminach możemy spodziewać się na koncie pieniędzy przeznaczonych na realizację projektu (zadania);
e. Termin złożenia sprawozdania – to 30 dni po zakończeniu realizacji zadania;
f. Termin zwrotu środków w przypadku ich niewykorzystania;
g. Dodatkowe terminy, np. w samorządzie warszawskim: termin wysłania znaku promocyjnego Urzędu m.st. Warszawy na dużych formatach do akceptacji Biura Marketingu Miasta – 3 dni robocze.
REKOMENDACJA: wydrukuj „metryczkę” umowy dotacyjnej i wypełnij ją terminami ze swojej umowy. Powieś nad biurkiem, daj koordynatorom czy współpracownikom.
2. Budżet
Przy realizacji zadania publicznego w formie powierzenia w umowie dotacyjnej podane są:
a. Kwota dotacji;
b. Kwota wkładu własnego niefinansowego (osobowego i/lub rzeczowego);
c. Całkowita wartość projektu.
Przy realizacji zadania publicznego w formie wsparcia w umowie dotacyjnej podane są:
a. Kwota dotacji;
b. Kwota wkładu własnego finansowego;
c. Kwota wkładu własnego niefinansowego (osobowego i/lub rzeczowego);
Uwaga! Organizacja sama decyduje, czy chce realizować zadania w formie wsparcia (wtedy deklaruje wniesienie wkładu własnego finansowego) czy w formie powierzenia (wtedy samorząd ponosi całkowite koszty realizacji projektu, organizacja nie wnosi wkładu finansowego, ale może niefinansowy (osobowy i/lub rzeczowy). Decyzja ta zapada na etapie pisania i składania wniosku.
W przypadku realizacji zadania publicznego w formie wsparcia organizacja może (w trakcie realizacji zadania) zmniejszyć wysokość deklarowanego finansowego wkładu własnego, nawet do 1 zł. Ale nie może go zlikwidować całkowicie. Nie może także zastąpić wkładu finansowego równoważnymi środkami od odbiorców zadania.
Uwaga! W rozliczeniu wkład własny rzeczowy i osobowy jest traktowany łącznie: zgadzać się musi jego zsumowana wartość kwotowa.
d. Kwota środków ze świadczeń pieniężnych od odbiorców zadania publicznego;
e. Całkowita wartość projektu;
f. Procentowy udział wkładu finansowego do kwoty dotacji.
W przypadku realizacji zadania w formie wsparcia – wysokość wkładu własnego musi zostać taka, jaka została zadeklarowana we wniosku. Jednak można dokonywać przesunięć między wysokością wkładu finansowego i niefinansowego. Takie zmiany nie wymagają aneksu do umowy. Zalecamy jednak poinformowanie o tym opiekującego się projektem urzędnika.
W przypadku realizacji zadania w formie powierzenia – wkład niefinansowy można zmniejszać lub zwiększać bez aneksu.
Na wkład własny finansowy składają się:
1) kwota środków finansowych własnych (np. ze składek, darowizn),
2) kwota pozyskana z innych źródeł publicznych (z innych dotacji publicznych),
3) kwota pozostałych środków (tj. pozyskana w sposób inny niż wyżej wymienione).
Uwaga! W rozliczeniu ważna jest suma poszczególnych składników, czyli całościowa kwota wkładu własnego finansowego.
Uwaga! Kwoty uzyskane od uczestników zadania nie wchodzą w skład wkładu własnego finansowego. Jeśli organizacja we wniosku przewidziała pozyskanie jedynie środków od odbiorców zadania publicznego, nie może zmienić wysokości tych środków bez aneksu do umowy.
Jeśli kwota uzyskana od uczestników kwoty zadania na etapie rozliczenia będzie większa niż planowano, naddatek należy przeznaczyć na realizację tego zadania lub zwrócić do m. st. Warszawy.
Uwaga! W samorządzie warszawskim stosuje się zasadę, że procentowy stosunek dotacji do do całościowej kwoty wkładu własnego (wysokości wkładu finansowego i wartości wkładu niefinansowego) może się zmniejszyć, czyli możemy dołożyć więcej środków własnych do realizacji projektu (zadania). Zwiększenie tej kwoty nie wymaga zawarcia do niniejszej umowy aneksu w formie pisemnej.
Uwaga! Wartość pojedynczego kosztu w kosztorysie (tj. pojedynczego wydatku) może się zwiększyć tylko o procent wskazany w umowie. W umowach samorządu warszawskiego jest to zazwyczaj 25%.
3. Obowiązki promocyjne
Umowa zawiera niezwykle ważne informacje o tym, jakie są obowiązki promocyjne, czyli gdzie i w jakim sposób trzeba informować o tym, kto finansuje dany projekt. Często jest to konkretny zapis, np. „Projekt współfinansuje m.st. Warszawa” oraz wskazane konkretne logo (w samorządzie warszawski do pobrania ze strony www.symbole.um.warszawa.pl).
4. Sposób wprowadzania zmian w projekcie
To jeden z częściej popełnianych błędów: wprowadzenie zmian w projekcie bez poinformowania Urzędu oraz bez uzyskania zgody. W umowie dotacyjnej zapisane jest , że zmiany w projekcie muszą mieć formę pisemną aneksu pod rygorem nieważności. Oznacza to, że zmianę merytoryczną, w harmonogramie, w budżecie itp. należy zgłosić przed jej wprowadzeniem. W samorządzie warszawskim można napisać to mailem urzędnikowi, który opiekuje się naszym projektem (zadaniem), a następnie należy wystąpić o aneks.
Są jednak pewne odstępstwa od tej zasady. Aneksu nie wymagają:
- zwiększenie wkładu własnego;
- zmiany pomiędzy wkładem finansowy i niefinansowym (o ile nie zmniejsza się ich wartość);
- zmiany w kosztorysie, które nie przekraczają 25% wartości poszczególnej pozycji (wydatku).
5. Sprawozdawanie się i kontrola
W umowie dotacyjnej zapisany jest termin sprawozdania, które składamy po zakończeniu projektu. To 30 dni. Zawarte są również zapisy umożliwiające Urzędowi poproszenie o sprawozdania cząstkowe.
Ponadto w umowie znajdują się zapisy dotyczące kontroli. Urząd ma na to 5 lat po zakończeniu projektu, ma także możliwość zadanie w trakcie jego realizacji.
Uwaga! W sprawozdaniu trzeba przede wszystkim wykazać rezultaty działań podejmowanych w trakcie realizacji projektu, wraz z założonymi i osiągniętymi wskaźnikami oraz metodami ich monitorowania.
Obecnie, składając sprawozdanie organizacja nie załącza do niego dokumentacji finansowej. Nie oznacza to jednak, że nie powinna gromadzić i odpowiednio opisywać dokumentów finansowych (rachunków i faktur). Będą one przydatne w czasie ewentualnej kontroli, która może się odbyć w ciągu 5 lat od zakończenia projektu.
6. Informacje o różnych ograniczeniach
W umowie zawarte są informacje o różnych ograniczeniach, np. o tym, że przez 5 lat nie mamy prawa zbywać rzeczy za środki zakupione z dotacji.
Obecnie w umowie zawarto także zapisy związane z Zarządzeniem Prezydenta Warszawy w sprawie zakazu stosowania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych. Zakaz dotyczy także wykonawców umów realizowanych na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy. Organizacja, podpisując umowę na realizację zadania publicznego zobowiązuje się m.in. do
- wyeliminowania z użycia przy wykonywaniu umowy jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków, mieszadełek, patyczków, słomek i pojemników na żywność wykonanych z poliolefinowych tworzyw sztucznych i zastąpienia ich wielorazowymi odpowiednikami lub jednorazowymi produktami ulegającymi kompostowaniu lub biodegradacji, w tym wykonanymi z biologicznych tworzyw sztucznych spełniających normę EN 13432 lub EN 14995;
- podawania poczęstunku bez używania jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków, mieszadełek, patyczków, słomek i pojemników na żywność wykonanych z poliolefinowych tworzyw sztucznych;
- podawania wody lub innych napojów w opakowaniach wielokrotnego użytku lub w butelkach zwrotnych;
- podawania do spożycia wody z kranu, jeśli spełnione są wynikające z przepisów prawa wymagania dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi;
- wykorzystywania przy wykonywaniu umowy materiałów, które pochodzą lub podlegają procesowi recyklingu;
- rezygnacji z używania jednorazowych opakowań, toreb, siatek i reklamówek wykonanych z poliolefinowych tworzyw sztucznych;
- zakazu używania balonów wraz z patyczkami plastikowymi;
- zakazu wypuszczania chińskich lampionów;
- zakazu używania sztucznych ogni i petard.
Uwaga! To nowe zapisy w Umowie. Nie ma jeszcze konkretnych wskazówek, jak należy je stosować w działaniach organizacji. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących tych wymagań należy się kontaktować z p. Pauliną Bocheńską-Szcześniak z Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej: pbochenska@um.warszawa.pl, 22 325 96 25.
7. Imię i nazwisko osoby opiekującej się projektem (zadaniem)
W umowie dotacyjnej podane są dane osoby, która jest naszym urzędowym opiekunem. To do niej powinniśmy dzwonić z pytaniami i wątpliwościami.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23