60. Spynka przy Centrum Pomocy Humanitarnej oficjalnie otwarta!
Fundacja Rozwoju Dzieci otworzyła 60. punkt opiekuńczo-edukacyjny Spynka we współpracy z Centrum Pomocy Humanitarnej przy ul. Modlińskiej 6D w Warszawie.
W związku z napływem uchodźców z Ukrainy, wśród których ogromną część stanowią dzieci, Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego w partnerstwie z międzynarodowymi organizacjami charytatywnymi od kwietniu 2022 r. realizuje program SPYNKA (spynka.org). Wczoraj, 14 marca 2023, w towarzystwie Żony Ambasadora Ukrainy Viktorii Zvarych, Pierwszej Sekretarz Ukrainy Tamilii Shutak, przedstawicieli UNICEF, Centrum Pomocy Humanitarnej oraz edukatorów i przyjaciół Fundacji dzieci same przecięły wstęgę 60. Spynki.
Spynka to po ukraińsku plecy bądź oparcie krzesła. Po polsku brzmi podobnie jak spinka czy spinacz, czyli przedmioty mające moc łączenia i porządkowania.
– Każde dziecko ma prawo do dobrego dzieciństwa, zabawy z przyjaciółmi, do rozwijania swoich pasji i ciekawości świata. Wspólnie z partnerami, edukatorkami i rodzicami musimy zrobić wszystko, żeby przerwać straszny krąg krzywdy dzieci – mówiła prezeska Fundacji Rozwoju Dzieci, Monika Rościszewska-Woźniak.
Podczas tego szczególnego spotkania Fundacji Rozwoju Dzieci, przedstawicieli Ambasady Ukrainy w Polsce, UNICEF i Centrum Pomocy Humanitarnej wszyscy rozmawialiśmy o sytuacji ukraińskich dzieci, jednocześnie wymieniając się nimi uśmiechami. Program SPYNKA wspiera zarówno stabilny rozwój najmłodszych w niełatwych czasach, pomagając zarówno ich mamom.
Otwarty wczoraj punkt na Modlińskiej, podobnie jak inne Spynki oferuje dzieciom całodniową i do tego ukierunkowaną pourazowo (trauma-informed) pomoc, opiekę oraz edukację, dając ich rodzicom możliwość podjęcia pracy oraz zasięgnięcia niezbędnej pomocy, np. prawnej lub psychologicznej. Zajęcia w Spynkach prowadzą ukraińskie i polskie edukatorki, wśród których jest też kilku edukatorów i którzy uzyskują formalne kwalifikacje do pracy z małymi dziećmi.
W ramach programu działa już 60 Spynek w siedmiu województwach Polski. Punkty opiekuńczo-edukacyjne dla najmłodszych dzieci z Ukrainy, zapewniając im opiekę od poniedziałku do piątku, 8 godzin dziennie w dwóch grupach wiekowych 1–3 lata (do 15 dzieci) oraz 4–6 lat (do 25 dzieci). Każda grupa otrzymuje opiekę 3 wykwalifikowanych edukatorów z Ukrainy i Polski.
Fundacja stara się tworzyć Spynki w miejscach, gdzie uchodźców jest najwięcej. Ustalenie lokalizacji było wyzwaniem ze względu na migrację i brak danych statystycznych. Z różnych raportów (m.in. raportu Związku Miast Polskich) wynikało, że uchodźcy gromadzą się wokół dużych miast. Spynki zaczęły więc konsekwentnie powstawać najpierw w wybranych miastach wojewódzkich, by stopniowo rozszerzać program w tych województwach. Spynki działają obecnie w mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, śląskim, wielkopolskim , łódzkim i pomorskim, a wkrótce także w dolnośląskim.
W ciągu niespełna roku Fundacja Rozwoju Dzieci wzięła pod opiekę w sumie 10 750 dzieci i przeszkoliła 237 edukatorów. Spynka przy Modlińskiej to miejsce wyjątkowe na tle innych utworzonych do tej pory – tutaj, w Centrum Pomocy Humanitarnej, na początku wojny uchodźcy mieszkali po kilka dni, teraz zostają kilka tygodni, a nawet miesięcy. Te dzieci tym bardziej potrzebują wsparcia w postaci stałych zajęć i miejsca, w którym mogą znowu być dziećmi.
Całość wydarzenia inaugurującego działanie już 60. Spynki przebiegła w atmosferze radości i wdzięczności z kolejnego otwarcia, które stało się rzeczywistością w tym szczególnym miejscu dzięki wsparciu UNICEF i Choose Love oraz współpracy z Centrum Pomocy Humanitarnej.
– Jestem przekonana, że będą to dzieci pokoju – podsumowała Żona Ambasadora Viktoriia Zvarych.