5 kluczowych pytań – zadaj je przed złożeniem wniosku grantowego
Ubieganie się o grant dla organizacji pozarządowej może być skomplikowanym procesem. Nie da się jednak zaprzeczyć, że jest to jedno z najważniejszych źródeł finansowania dla NGO, które pozwala realizować cele i działać w większej skali. Choćby z tego powodu warto pomyśleć poważnie o złożeniu wniosku grantowego. Zanim to jednak nastąpi, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, aby ocenić swój stan przygotowania do tego kroku.
Czy masz jasno określoną misję?
Misja organizacji pozarządowej powinna określać cel działania, wartości, pokazywać zakres prowadzonych działań, prezentować zamierzony wpływ jaki chce wywrzeć na otoczenie i wyniki jakie chce osiągnąć. Misja powinna być napisana w sposób jasny, zwięzły i być zgodna z obecną działalnością organizacji. Grantodawców interesuje to czy wartości twojej organizacji są zgodne z ich wartościami, dlatego upewnij się, że misja twojej organizacji jasno to komunikuje.
O tworzeniu misji w przejrzysty sposób pisaliśmy w naszym artykule „Jakość, a nie ilość: znajdź właściwych zwolenników”.
Czy Twoja organizacja ma wystarczającą wiedzę i doświadczenie?
Grantodawcy często wybierają organizacje, które mają wiedzę i doświadczenie w obszarze możliwego do uzyskania finansowania.
Jeśli jesteś nową, małą organizacją, możesz podzielić się dotychczasowymi działaniami założycieli – co wzmocni przekaz realizowanej przez was misji. W przypadku istniejących dłużej i większych organizacji potrzebne mogą być również raporty i dokumenty, które prezentują działania i osiągnięcia na przestrzeni ostatnich lat. Rozważ skorzystanie z oprogramowania do wizualizacji danych, aby przygotować interesujące podsumowanie działań swojej organizacji. Możesz skorzystać z prostych narzędzi jak PowerPoint, bądź bardziej zaawansowanych (np. Tableau).
Czy masz odpowiednie zasoby do realizacji projektów finansowanych z dotacji?
Oprócz wiarygodności swojej organizacji, musisz także rozważyć zasoby zespołu do realizacji programów, finansowanych przez dotacje. Możliwe, że grantodawcy będą zainteresowani poznaniem składu zespołu i planu realizacji zaproponowanego projektu lub programu. Przed złożeniem wniosku upewnij się, że rozumiesz wymagania stawiane grantobiorcom i upewnij się, że zespół jest w stanie sprostać stawianymi przed nim wyzwaniom. Narzędzia do zarządzania projektami pomogą Ci w stworzeniu skutecznego i jasnego harmonogramu działania i zweryfikowaniu posiadanych zasobów.
Jak oceniasz wyniki swoich działań?
Otrzymanie grantu to tylko połowa drogi, drugą jest realizacja programu. Czy macie sposób na mierzenie skuteczności projektów finansowanych z dotacji? Dobrym sposobem na pokazanie fundatorom, że organizacja jest w stanie zrealizować te projekty, jest przedstawienie planu monitorowania efektów uzyskanych w ramach otrzymanego grantu i mierzenia postępów w czasie.
System pomiaru postępów w realizacji projektów warto opracować już na etapie składania wniosku o dotację. W ten sposób na bieżąco będzie możliwe śledzenie postępów, identyfikowanie problemów i dostarczanie na bieżąco informacji zwrotnej fundatorom.
Czy masz partnerów wśród innych organizacji społecznych?
Wykazanie partnerstw (np. lokalnymi organizacjami społecznymi, firmami, radami miast czy szkołami) to doskonały sposób na pokazanie grantodawcom dotychczasowych działań, dodatkowo informacje te mogą pomóc w procesie aplikowania o dotacje.
Jeśli pracujesz z innymi organizacjami, stwórz raport podsumowujący wyniki i podkreślający sukcesy współpracy. Możesz także rozważyć wspólne złożenie wniosku grantowego – to może być doskonały sposób na połączenie zasobów i pokazanie finansującym, że możesz jeszcze lepiej spełnić warunki dotacji.
Czy zarząd działa aktywnie?
Członkowie zarządu są kluczowymi decydentami i integralną częścią struktury kierowniczej organizacji. Dobry zarząd powinien brać udział w działaniach związanych z pozyskiwaniem funduszy i zarządzaniu nimi, a to może być niezwykle pomocne podczas składania wniosków o dotacje.
Zarząd może pomóc zespołowi wybrać odpowiednie projekty grantowe i wesprzeć w wypełnianiu aplikacji. Może również podzielić się posiadaną wiedzą dotyczącą organizacji i być głosem doradczym. Przed złożeniem wniosków o dotacje, uzyskaj ich poparcie i zachęć do zaangażowania się w działania.
Odpowiednie przygotowanie się do składania wniosku to klucz do sukcesu. Warto poświęcić czas i środki na odpowiednie przygotowanie organizacji pozarządowej do procesu aplikowania o granty oraz zadbać o odpowiednie narzędzia i zasoby, które pozwolą na efektywną realizację projektów.
Dowiedz się więcej:
Działania organizacji w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Źródło: TechSoup Polska